chřest



host - 77.185 (?)
8.4.2008 13:35

Již několik let celkem úspěšně pěstuji chřest získaný výsevem semen ze zplanělých rostlin, rostoucích na železničních náspech na Jižní Moravě. Z několika takto vypěstovaných matečních rostlin jsem postupně dalším výsevem rozšiřoval svoji "chřestovnu". U silnějších rostlin bylo možné získat jednu až dvě hlavičky v síle tužky již druhým rokem, významnější sklizeň byla až od třetího roku. Sklizeň ukončuji asi v půli června a další výhony slouží k vegeteci a zesílení rostliny. Přesazoval jsem i náhodné semenáče volně vzklíčené pod matečními rostlinami po jejich vzejití a v plné vegetaci  - bez znatelných problémů se zakořeněním a ujmutím. Rostliny jsou během vegetace silně napadány chřestovníčkem liliovým a bez ošetření dokážou larvy "oholit" celou kulturu v rekordně krátkém čase. Domnívámse, že chřest je dvoudomý, tzn. k oplození je třeba samčí a samičí rostliny. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Tavinka - (6), 7.5.2004 13:47, zobrazeno: 26144x
Chtěla jsem požádat pěstitele chřestu, aby mi poskytl radu, jak pěstovat chřest. K osivu jsem nenašla cestu, ale mám část hlízy s pupeny, jak mám prosím postupovat?
Děkuji předem
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 182.100 (?), 27.3.2007 8:35
semena jsem koupil normálně v supermarketu. tedˇ je dávám do truhlíku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 116.105 (?), 30.1.2008 8:14

Podařilo se vám někomu vypěstovat chřest až ke kýženým výsledkům. Na internetu se dá najít přesný popis, jak na to, ale jelikož je to "zábava" na několik let dopředu, chtěla bych vědět, zda se někomu daří sklízet. Semena jsem našla na internetu (17 Kč pytlíček + 90 Kč poštovné:). První rok se mají sazeničky pěstovat pouze v truhlíčkách? Tzn. když teď na jaře zasili, nechám si je v truhlíčkách doma (?) až do příštího jara a pak teprve je dám ven? Venku pak jeden rok mají růst v chřestovníku bez sklízení a hned ten další rok už se mohou sklízet? Díky za případné odpovědi, chřest miluju, ale nedá se skoro nikde u nás sehnat a když, tak jen bílý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 58.187 (?), 2.2.2008 19:10
Semena chřestu vyrábí firma SEMO. Nemusíte je objednávat po internetu, dají se běžně koupit u prodejců, kteří tuto značku odebírají. Na této adrese se dovíte vše potřebné o pěstování, i prodejní síť firmy (a tím i jednotlivé prodejce ve Vašem okrese, nemusíte tak zbytečně platit za poštovné)   http://www.semo.cz/homegardencz/index.php?s=&druhid=345&Chrest

Jinak chřest pěstuji už druhým rokem venku a zatím prospívá velice dobře.

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
caramilla - (3) - 116.105 (?), 4.2.2008 10:19
Zuzko, moc díky za informace! Včera jsem se dozvěděla, že kdysi dávno můj táta přivezl sazeničky chřestu v německu a když jsem byla dítě, tak chřest už tenkrát úspěšně pěstoval, pravděpodobně bude dobré se na rady zeptat jeho . Úplně přesně jsem z toho, co jsem přečetla na internetu a v knížkách nepochopila, kdy se smí začít poprvé sklízet. První rok pěstuju sazeničky, druhý rok pěstuji v záhoně a třetí rok? Už mohu zklízet nebo až 4. rokem?

Pokud se prvních chřestových hlaviček dožiju, moc se na ně těším!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 107.12 (?), 17.3.2008 16:58

Z důvodu stěhování do nového bydliště potřebujeme přesadit rostliny chřestu, které pěstujeme úspěšně již třetí rok. Poradte nam, prosím, zda je lepší přesazovat chřest na jaře nebo na podzim? Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 77.185 (?), 8.4.2008 13:35

Již několik let celkem úspěšně pěstuji chřest získaný výsevem semen ze zplanělých rostlin, rostoucích na železničních náspech na Jižní Moravě. Z několika takto vypěstovaných matečních rostlin jsem postupně dalším výsevem rozšiřoval svoji "chřestovnu". U silnějších rostlin bylo možné získat jednu až dvě hlavičky v síle tužky již druhým rokem, významnější sklizeň byla až od třetího roku. Sklizeň ukončuji asi v půli června a další výhony slouží k vegeteci a zesílení rostliny. Přesazoval jsem i náhodné semenáče volně vzklíčené pod matečními rostlinami po jejich vzejití a v plné vegetaci  - bez znatelných problémů se zakořeněním a ujmutím. Rostliny jsou během vegetace silně napadány chřestovníčkem liliovým a bez ošetření dokážou larvy "oholit" celou kulturu v rekordně krátkém čase. Domnívámse, že chřest je dvoudomý, tzn. k oplození je třeba samčí a samičí rostliny. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 41.2 (?), 10.4.2008 11:13

Semena jsem koupil v zahrádkářských potřebách. Mám je teď namočené a zítra budu vysévat. Návodů na pěstování je spousta, ale nikde jsem se nedozvěděl, jak je to ten první rok. Jde mi o to že nevím jestli sazenice mám nechat v truhlíku a nějakým způsobem zimovat a sázet na zahradě příští jaro, nebo je prostě v červenci mám vysadit rovnou do chřestového záhonu. Prosím poraďte. Díky a přeji všem hezký den. L. Řežábek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 15.48 (?), 6.5.2008 15:22

Chřest jsem v dubnu vysela, a za 3 týdny už mám krásné 2-3 cm vysoké tenounké výhonky. Přesně jak píše předpisatel, nikde jsem nenašla, co s rostlinami přes zimu. Ale podle informací z internetu usuzuji, že se ven dávají až za rok. Ale jak se přesazují a pěstují přes zimu, to nikde není. Jelikož mi přijde, že mají sazeničky 2. rok hodně velké kořeny, přijde mi, že mít je nasáčkované v truhlíčku vedle sebe, je asi nelogické... Ale nevím, zda je mám sázet do květináčků nebo kam. A jak se o ně mám starat v době vegetačního klidu? Poradíte někdo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
caramilla - (3) - 56.230 (?), 16.3.2009 13:15

Rok se s rokem sešel a ráda bych se podělila o svoje zkušenosti s pěstováním chřestu. V loni na jaře jsem vysela semínka chřestu, spolehlivě klíčila. Když byly rostlinky dost silné, tak jsem je přepíchala do kelímků a květináčků. Postavila do přepravky a dala ven, kde strávily sazeničky celé léto. Pečlivě jsem je zalévala (ale pozor, chřest nesmí stát ve vodě). Na zimui jsem nevěděla co s nimi (viz přísvěvek výše), předpokládala jsem, že je chřest mrazuvzdorný, takže jsem nechala sazeničky celou zimu normálně venku. KDyž byl onen mráz -25 stupňů, byla na nich 25cm peřina ze sněhu. Ideálně by bylo sazeničky přikrýt listím nebo chvojím, prý by teploty okolo -25 nemusely přežít. Moje přežily úspěšně a při kontrole tuto sobotu jsem zjistila, že už se na povrch tlačí nové výhonky. Během března (až počasí konečně dovolí) je přesázím do chřestoven (brázd ve směru sever-jih, asi 30cm hlubokých), budu hnojit a zalévat a za 2 roky se těšit na první úrodu (sklízí se od dubna do 21. června, pak se nechávají výhonky vyrůst, aby získaly sílu pro kořeny). Jinak se mi jeví chřest jako víceméně nenáročná zelenina, jen chce trpělivost v čekání. Jo a - alespoň mne - ho nesežrali ani slimáci:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika