Kulatá mrkev



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.60 (?)
31.3.2012 22:04

Prvého decembra som vysial do hlinitej pôdy vo vinohrade riadok skorej mrkvy. Napriek silným mrazom a extrémnemu suchu som si tento týždeň všimol, že mrkvička parádne vzchádza. Vodu vo vinohrade nemáme. Po týchto preháňkach mrkva istotne parádne poskočí.cheeky

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6494) - 14.199 (?), 28.2.2012 9:41

Tak měl jsem na mysli jednodušší úvahu a sice žlutá mrkev - méně karotenu, oranžová více. Právě žlutou si tazatelka vybírá. Obložená mísa s barevnými mrkvemi je hezká myšlenka pro vegetariánskou recepci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 199.187 (?), 28.2.2012 11:21

Mám stejný úhel pohledu jako PP. Nejvíce mně vadí ohlupování od prodejců.  Nejhroznější jsou modré brambory, na jejichž dužině nevidíte pro sytou inkoustovou barvu plísňové kazy. Odstrašující je představa žluté / červené / řepy na talíři. Mám rád výtečnou cibuli Karmen, která však není vhodná na tepelné zpracování, myslím tím smažení, protože z její barevné proměny mnoho neodhadnete.  Žlutá mrkev se svojí barvou přibližuje k plané rostlině, z které byla vyšlechtěna. Tradice a zkušenost provází výběr rostlin a jsou nosné pro zavedené odrůdy a druhy, jejich konzum a zpracování..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Elfriede - (12) - 188.105 (?), 28.2.2012 11:45

No a jsem zase v koncích surprise. Všechny názory zde napsané mají hlavu a patu a společně odmítají kulatý pokus. Ale inspirovala mě poznámka o vegetariánech. Jakožto pravověrná vegetariánka ráda "předvádím" blízkým, že zelenina může dokonale vypadat a taky chutnat. Takže nakonec se místo opatrného pěstování krátké kulaté pustím do experimentu a zkusím žlutou i fialovou. I ta bílá by se mi líbila, ve sklenici s okurkami by to mohlo vypadat zajímavě. Držte mi palce, protože jsem strašně konzervativní a novinek se velice bojím (mým nejdivočejším počinem byly fazole adzuki). smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 46.152 (?), 28.2.2012 12:59

Ono vše není jen ohlupování od prodejců. Pěstování mrkve má také nějakou historii i současnost. V Evropě sice převládá oranžově zbarvená mrkev, ale do konce16. století se v ní pěstovala pouze žlutá a fialová (výše nazvaná černá). Fialová mrkev byla asi nejkvalitnější, dodnes se hodně pěstuje v Asii a třeba Egyptě, žlutá zase ve střední Asii. První oranžově zbarvené mrkve vznikly pravděpodobně až v 17.-18. století v Holansku.
Kulaté mrkve typu Parisien (mezi tento typ patří i odrůda Rondo atp.) jsou sice výborné chuťově(hodně sladké) a měly by být i hodně rané, ale mají velkou nevýhodu v nízkém výnosu a špatné skladovatelnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 56.178 (?), 28.2.2012 22:45

Loni jsme vyseli odrůdu Mercado de Paris od firmy Vilmorin. Úroda byla pěkná, ale je pravda, že po očištění z mrkve moc nezbyde a jedna klasická mrkev je za několik kulatých. Na druhou stranu je velmi pěkná na talíři a dětem se také více zamlouvá:-) Já ji letos určitě zaseju znova...

Vimorin - kulatá mrkev Mercado de Paris
Vimorin - kulatá mrkev Mercado de Paris
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 158.124 (?), 29.2.2012 22:28

Predvlani sme guľatú mrkvu uložili do piesku v pivnici. Koncom zimy sa ale dostala do piesku voda a všetky guľaté mrkvičky zhnili na kašu. Keby sa dala kúpiť v sáčku iba čierná mrkva, tak idem do toho. Kolieska tejto mrkvy sú naozaj efektné. Že farba lesklého povrchu nie je čierna, ako napr. u čiernej redkve, to sa zistí často až po opláchnutí. Nahromadením fialových antokyanov na povrchu koreňa vzniká dojem čiernej farby. Farbivá čiernej redkve majú pravdepodobne inú chemickú štruktúru. Tie však nie sú tým hlavným, čo ju robia zdraviu prospešnou, hlavne pri prestydnutí a zápaloch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 105.225 (?), 5.3.2012 13:37

Loni jsem měla kulatou Pariser Markt4, koupila jsem jí pro zajímavý tvar. Chutově dobrá ale očistit tuhle malou kulatou mrkev trvá mnohem delší dobu a výnosnost je také menší než u klasické. Jak tady někdo poznamenal, dobře by vypadala zavařená v nějaké směsce ale to já nedělám.  Letos jí dám jen trochu pro holčičku a jako hlavní bude zatím nejchutnější NECTAR F1 a KAROTINA.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 224.60 (?), 31.3.2012 22:04

Prvého decembra som vysial do hlinitej pôdy vo vinohrade riadok skorej mrkvy. Napriek silným mrazom a extrémnemu suchu som si tento týždeň všimol, že mrkvička parádne vzchádza. Vodu vo vinohrade nemáme. Po týchto preháňkach mrkva istotne parádne poskočí.cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika