Živý plot ze smrků



Matušková - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (107) - 6.84 (?)
17.8.2010 8:08

Živý plot ze smrčků je potřeba trochu sestříhávat od začátku, ale pokud to někdo neudělal, dá se to ještě dorovnat. Já mám živý plot něco málo přes 2m vysoký a udržovaný v této výšce, další je kolem 1m a taky je to konečná výška, další 3roky vysazený bude tak 180cm vysoký, nyní jsou špičky asi do 150cm. Každý rok sestříhávám boční strany stěny /zepředu a zezadu/ aby výhony netrčely daleko, ale vytvořila se postupně celistvá, hustá stěna. Větve směřující k sousedním smrčkům zastřihávám jen v případě, že jsou opravdu zbytečně dlouhé a zasahují za další smrček,... Špičky seříznu až cca 10cm pod požadovanou výškou, ale až tehdy, jsou-li v této výšce silné větve zahoustlého smrčku, ne jen vrcholový výhon s několika krátkými mladými výhony. Teď nevím, zda je to srozumitelné i pro ostatní, ne jenom pro mě. Ještě radši jinak - nechám smrčky narůst třeba o 40-50cm výš, než-li je požadovaná výška, abych docílila hustého plotu, u vršku má stromek řídké větve, tak je potřeba nechat ještě odrůst, aby na horní části byly pěkné husté větve, které jsou již starší.

A řídká koruna v "mládí" není problém, časem stromek zahoustne, jak poroste.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
Matušková - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (107) - 127.229 (?), 22.4.2010 8:01

Samozřejmě taky máte pravdu RadkuB., pokud dojde k jakémukoliv napadení houbovými chorobami, je to problém.

Ale zase si myslím, že postupné prořezání stěny by působilo jako noty na buben, i za předpokladu šetrného vyřezávání by jistě neušly větve okolních stromů poškození při jejich velikosti a taky by asi nevypadalo pěkně, před vzniklou mezeru "postavit" třeba thůji, nebo jakýkoliv jiný vhodný strom. Nehledě na to, nepíšete, co je MÍRNĚ MIMO OSU, rozhodně to musí být mírně pár desítek cm od kmenů stávajících smrků, min, 1m určitě,  takže nový živý plot pak bude třeba /nevím, jaké má tazatelka přesné umístění/  zbytečně 2m od okraje pozemku...

Já bych to nechala seříznout ve vhodnou dobu postranní větve zakrátila dle potřeby, avšak s rozmyslem /opravdu již neobrostou/ a pokud by byl nějaký problém v budoucnu, řešila bych jej následně. Tazatelka se snaží stávající živý plot i nadále využít, jen jej razantně upravit, bude-li to možné, tak bych to taky zkusila, rozhodně bych nelikvidovala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marcela Brychtová - (22) - 85.226 (?), 2.6.2010 16:39

Dobrý den, uvnitř smrk prostě nedoroste. Měli jsme "smrkovou stěnu" léta, vysokou 10 m, možná víc. Vloni jsme vše vykáceli, osadili znova. Toho světla, prostoru, prostě nádhera. Doporučuji vykácet a osadit znova. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 71.130 (?), 19.5.2010 17:45

mam 100 m smrkového živého plotu.Již 9 let ho pravidelně a někdy i dost radikálě ostříhám či ořežu a je krásný a vždy nádherně obrazí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 250.138 (?), 19.5.2010 18:23

Živý plot ze smrků 10 let starý a vysoký 8-10 m? Tomu nevěřím, některé čísla budou špatně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 73.57 (?), 2.6.2010 14:12

Patřím mezi ty, kteří mají živý plot ze smrčků zasazených po 80 cm vedle sebe, až do výše 3/4 m jsem ho nestříhala vůbec, pak každý rok jen jednou /vždy v srpnu/ jsem ho mírně seřízla. Dnes po 15 letech je 180 cm vysoký, je pravdou, že ze suchých větviček uvnitř žádná další nevyroste.Ze zahradnické literatury vím, že smrk je strom, který není určen k řezání, a pokud ho chcete řezat, tak 1 x ročně, a to v srpnu. Váš problém bych vyřešila jedině tak, že bych plot zlikvidovala a vysadila stomky, které jsou určeny k řezání, nejvhodnější a snad nejkrásnější živý plot z jehličnanů je z tisu, údržba jednoduchá, jehličí jemné. Já mám zatím plot pěkný, ale při jakémkoli napadení houbou nebo jinak, vykácím ho a dám tam tisy. Věřte, že starý a v takové výšce zastřižený smrkový plot jen zahradu hyzdí, Milena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 126.158 (?), 7.7.2010 10:03

Tomáš M.

Taky jsem zasadil živý plot ze smrků, který má teď výšku okolo 1,6 m.Zatím jsem ho vůbec nestříhal, letošní přírustky /sadil jsem ho zhruba před 4 léty/ byly 20- 30cm. Hodně se vytáhl a koruna je dost řídká. Prosím o radu, zda ho můžu začít stříhat a jak,  abych ho nepoškodil a nezpomalil jeho růst. Plánována výška plotu by měla být cca 2.5 m. Děkuji za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 223.5 (?), 15.8.2010 18:57

Taky máme tento problém, předem děkuji všem za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Matušková - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (107) - 6.84 (?), 17.8.2010 8:08

Živý plot ze smrčků je potřeba trochu sestříhávat od začátku, ale pokud to někdo neudělal, dá se to ještě dorovnat. Já mám živý plot něco málo přes 2m vysoký a udržovaný v této výšce, další je kolem 1m a taky je to konečná výška, další 3roky vysazený bude tak 180cm vysoký, nyní jsou špičky asi do 150cm. Každý rok sestříhávám boční strany stěny /zepředu a zezadu/ aby výhony netrčely daleko, ale vytvořila se postupně celistvá, hustá stěna. Větve směřující k sousedním smrčkům zastřihávám jen v případě, že jsou opravdu zbytečně dlouhé a zasahují za další smrček,... Špičky seříznu až cca 10cm pod požadovanou výškou, ale až tehdy, jsou-li v této výšce silné větve zahoustlého smrčku, ne jen vrcholový výhon s několika krátkými mladými výhony. Teď nevím, zda je to srozumitelné i pro ostatní, ne jenom pro mě. Ještě radši jinak - nechám smrčky narůst třeba o 40-50cm výš, než-li je požadovaná výška, abych docílila hustého plotu, u vršku má stromek řídké větve, tak je potřeba nechat ještě odrůst, aby na horní části byly pěkné husté větve, které jsou již starší.

A řídká koruna v "mládí" není problém, časem stromek zahoustne, jak poroste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika