Pínie - lze pěstovat v našich klim. podmínkách?



host - 99.194 (?)
13.2.2012 19:09

Uvidíme jak dopadnou po letošní zimě. -20°C je mezní hodnota a musíme si uvědomit že většina domácích dřevin má odolnost -35 až -40°C.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 24.44 (?), 18.9.2010 14:50

Syn mi přivezl z Francie šišku pinie. Moc ráda bych jí vypěstovala ale nevím, jestli ji mám nechat předklíčit jen na vlhké podložce, nebo rovnou do zeminy a jaké? Pravděpodobně na jehličnany? Pokud mi poradíte budu Vám moc vděčná. Děkuji předem Jana z Prahy, jankamorce@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.66 (?), 15.1.2011 21:31

Tak já mám zkušenosti s pínií velmi dobré. Vypěstoval jsem tři a to pokaždé tak, že jsem je nechal předklíčit na mokré vatě do úplného oddělení od "skořápky" a pak následně do hlíny. Ani nevím, co to byla za hlínu, ale dařilo se jim. Dvě jsem daroval a obě uhynuly. Mé se ale velmi dařilo. DOstávala vydatnou zálivku a to dokonce zhora. Mám ji rok v bytě v květináči a má zatím 20 cm. Na jaře ji přesadím, ale dál nevím co s ní. Mám ji na léto nechávat venku, nebo ji mám ještě přechovávat v bytě do zrřevnatění kmínku? Poradíte mi? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 48.60 (?), 2.9.2011 18:30

Pinií z oříšků vypadlých ze šišky přivezené z Rimini jsem vypěstovala spoustu. Naklíčit na mokré vatě, jak vystrčí klíček, položit na hlínu. Kvalitu hlíny jsem neřešila, prostě to, co dávám doma ke kytkám. Klíčky si zarostly do hlíny samy. Několik stromečků jsem měla deset let doma jako bonsaje, v zimě nad ústředním topením, v létě na balkóně na jižní straně, občas, když hrozila vyschnutím, tak zalít.  Asi jsou zvyklé spíš na sucho, tak nepřemokřit. Ty, co jsem rozdala přátelům, nepřežily. Poslední jsem z kvetináče po dvanácti letech přesadila na zahradu. Bonsaj nastartovala a po pěti letech má asi jeden a půl metru a začíná se jí tvořit borka. Zalévání ponechávám na přírodě.Půda je vápenítá, jižní strana, kousek za Prahou. Daří se tam meruňkám a broskvím. Spíš sušší klima, stromek je lehce chráněný pár metrů vzdáleným domkem a keřem z jiné strany, ale roste jako solitér. V zimě trochu omrzá, chytl nějaké parazity, kterými v posledních letech borovice trpí, ale je zatím velice životaschopný, i zkrácené živé nebo omrzlé a napadené větve znovu obrážejí. Je ořezaný na kmínek s deštníkovou korunou typického tvaru. Přez zimimu ho nijak nechráním. Takže zřejme je schopen přežití. Možná je to i tím, že byl dlouho otužovaný a vychvávaný doma, a zasazený, i když byl vysoká jen asi 35 cm, byl to už dospělý strom. Letošní deštivé počasí mu velice svědčilo, takže častější zalévání zjevně neškodí. Přeji pěstitelské úspěchy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 253.100 (?), 28.1.2012 2:20

Moje žena také přivezla šišku ze severní Itálie. Měla asi 50 semen. Zkusil jsem výsev. Z 12 ti semen vyšlo 1 jediné. Tak jsem na to šel jinak: Dal jsem 20 semen jen tak na sucho do ledničky na měsíc. Po měsíci šli rovnou do misky s 5 ti cm hlíny, zalít,zabalit mikrotenem, a na okno. Semena si asi myslela, že už je jaro, protože byla 100% ní účinost. Stromky pak byly na léto zakopány i s květináčem, a na zimu vyndány do prázdné studené chalupy, na kterou v zimě nejezdíme.Teplota je tam běžně kolem 0st.C. Vždy přežily.Na jaře opět zakopat i s květníkem. Takto to šlo asi 5 let. Pak šli ven natrvalo. Dokud byly malé, na zimu jsem je chránil. (seno, sláma,listí a pytel od brambor přez ně) Pak už si musely poradit samy.  PS: Zatim už 5 let venku přežily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 99.194 (?), 13.2.2012 19:09

Uvidíme jak dopadnou po letošní zimě. -20°C je mezní hodnota a musíme si uvědomit že většina domácích dřevin má odolnost -35 až -40°C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 251.248 (?), 1.3.2012 19:52

Tak tento týden jsem po zimě navštívil chalupu. Moje první cesta vedla samozřejmě k piniím. Sousedé říkali, že nejvíce tam bylo -24st. Musím uznat, že nevypadají rozhodně jako na podzim. Některé větve jsou viditelně omrzlé-nicméně zatím to vypadá, že stromy žijí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.1 (?), 2.3.2012 19:01

Z loňské dovolené v Chorvatsku jsem si přivezl pár semínek borovice pod kterou jsme leželi v Brele u moře. Vysel jsem do výsevního substrátu a už klíčí. Co tady čtu, tak pokračování růstu bude asi složité, ale budeme bojovat a opečovávat. Pokusím se použít rady paní kousek nade mnou. Snad přežijí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 102.21 (?), 3.3.2012 19:38

Nevydrží...

Pinie reálně přežije tak -5 0C,  krátkodobě tak -8 až -12 0C (někdy se uvádí -15). Ale krátkodobě = v řádu hodin.

Zkoušel jsem opakovaně pěstovat venku, zakrýval, mulčoval,... A to jsem měl kupované rosliny (2 ks, z toho jedna neznámý import a druhá dovoz ze severní Itálie) i vlastní výpěstky ze semen (těch bylo asi 6). Pár let mi venku vydržela jedna. Ale bylo to tím, že byla u jižní stěny domu, kousek od okna do sklepa, které nešlo zavírat. Zakrýval jsem ji tak, aby zůstal "tunel" od rostliny k okýnku. Po zateplení stěny domu a opravě okna "skončila" první zimu.

Už jsem vyzkoušel pěstovat fůru rostlin, které jsem obdivoval na dovolených a následně koupil a vysadil. A věřil prodejcům. Po tom co jsem se opakovaně spálil, si k prodejci uváděné "mrazuvzdornosti" připočítávám cca 8 0C (do "plusu"). 

Doporučuji tyto rostliny pěstovat v nádobě a jakmile klesnou i přes den teploty pod 0, tak uklidit např. do studené garáže...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 158.1 (?), 5.3.2012 12:41

Dík za radu. Mám možnosti kde v zimě uschovat i s květináčem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 137.235 (?), 5.9.2015 13:46
Ja som v chorvatsku vybral jadierka este v "skrupinke" a zobral som ich domov. Odrazu sa ocitli v pieskovisku v ktorom sa uz nikto nehral a na jesen (neviem co toho roku alebo az na dalsi rok) vyrazil zo zeme malicky stromcek. Niekolko rokov som ho nechal len tak napospas prirode. Dal som ho do maleho priesadoveho kvetinaca plneho piesku a ílu. A ulozil som kvetinac na stranu skalky, ktora je chranena pred slnkom od 11tej az do 14tej hodiny. Mozno dva razy za riasne horuce leto som ho polial......a stale rastie a zije😄. Byvam par km vychodne od Bratislavy takze moje podnebie je mozno trochu ine ako to vase. Cez simu som ho prvy rok zobral na polovicu januara do spajze, ale inac ho nechavam na jeho obvykle miesto.
Moj 3-rocny stromcek
Moj 3-rocny stromcek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika