Korejská jedle - nevím si rady - nerostou mi šišky



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 186.52 (?) 
14.6.2006 15:56, zobrazeno: 78605x
Mám doma Korejskou jedli vysokou 2 m a téměř deset let starou a dosud neměla šišky. Pěstuji ji na místě, kde slunce dopadá, až odpoledne, kde je chráněna i proti větru a půda je kvalitní ( bývalé řečiště ).
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
nebuď zvědavý - (43), 15.6.2006 7:06
Nelámal bych si s tím hlavu.  Mám ji doma 31 let, a šišky začaly růst mnohem později. Ovšem mrzí mě, že její semena jsou planá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 70.3 (?), 2.9.2006 17:15

Moje zkušenost. Jedle vysazena v roce 2000, výška asi 120 cm, slunečné místo ale drsné podmínky - Valašsko. V roce2003 první šišky - modrofialové. Na podzim se při utrhnutí celé rozpadnou a je plno semen. Podle návodu v ABC asi před 35 rroky jsem dal semena do sklenice s vlhkým pískem a přes celou zimu nechal v ledničce. Koncem února jsem sklenici vytáhl ale protože bylo ještě hodně sněhu nechal jsem to asi 4 týdny v pokoji při teplotě cca 20 °C. Když jsem chtěl semena sadit tak jsem zjistil, že jsou všechna vyklíčená 10 až 15 mm -prorostlé v písku. Chtělo to jemné zacházení ale z 15 kusů jich nyní mám 9 kusů  samostatně v květináčích. Nyní je jejich výška 6 až 8 cm. Přes zimu jsou ještě na verandě protože bývá hodně sněhu.

V tom písku mají být semena oddělena jemným papírem, aby se v písku našla. Co mne však těší je to, že letos má asi  šišek, snad budou klíčivá. Takže bude další zábava.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 151.228 (?), 3.7.2007 11:26
To jste ty semena v té ledničce hybernoval 35 let? Tak to klobouk dolů!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Machulka - (2), 24.7.2007 20:31

Asi jsem to napsal nesrozumitelně. Postupoval jsem podle návodu, který byl zveřejněn v časopisu ABC asi před 35 roky. V ledničce jsem to měl celou jednu zimu. Znovu jsem to provedl po poslední - letošní zimě pouze s tím rozdílem, že jsem semena po vytažení z ledničky ihned sadil do květináčků. Asi polovina semen vzklíčila, opět korejská jedle a navíc drobnokvětá borovice.

Tomu přezimování semen říkají odborníci sratifikace nebo tak nějak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 76.122 (?), 1.5.2008 14:16

A to za 35let vyrostly jen o 6-8cm?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 60.3 (?), 22.5.2008 16:44

Milý hoste, semena jedle jsem sebral na podzim 2005, v ledničce je ponechal celou zimu, na jaře 06 je vysadil. Do září 06 dorostly těch 6-8 cm. Že jsem se dočetl o tomto způsobu vysazování asi před 35 lety  - za to opravdu nemohu.

Jen pro zajímavost: Na této jedli se nedají utrhnout šišky pro sběr semen. Když do šišek klepnete, tak se semena vysypou /i při větším větru/. Dají se opatrně ustřihnout a semena chytat do krabice a pod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 209.176 (?), 1.7.2006 13:37
Dobrý den, nevím, jestli mohu radit, nejsem vůbec zahrádkářský typ, ale třeba pomůže moje sdělení. Nechali jsme si s manželem vypracovat projekt zahrady zahradní architektkou a ta nám jedli korejskou navrhla jako "vánoční stromek" asi 5 m od terasy. Je umístěná na přímém slunci a vlasně od rána do cca 6 hodin večer, kdy zapadne slunce za les, je na slunci. Přivezli nám jí cca 1,3 m vysokou a již s krásnými šiškami.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 119.62 (?), 3.7.2006 20:32
Našla jsem tyto stránku náhodou.Mám Korejskou jedli od 89 roku poprvé měla 3 šišky předloni ,loni 8 a letos asi 25.Mám ji na místě kde od rána svítí asi do 16hod sluníčko.Pravidelně ji v teplých dnech zalévám.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 208.62 (?), 21.7.2006 14:18

Také děkuji za povzbuzující zprávu.Korejskou jedli máme od roku 2000 a taky zatím žádné šišky neměla..Ještě k tomu roste velice pomalu. Hlavně, že jsem do budoucna v naději..

 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika