Korejská jedle - nevím si rady - nerostou mi šišky



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
            
host - 120.224 (?) 
18.8.2007 10:25

Rekl bych ze to je hodne individualni, na zahrade mam 3 korejky, nejstarsi tam je nasazena 5 rokem a vsechny jsou doslova obaleny siskami - jejich horni poloviny. Prvni dve maji nyni sisky jiz podruhe.Cely den na ne pali slunce, zalivku davam 2x do tydne, ale kazdy den mlzim, stejne jako ostatni jehlicnany, praktikuji toto jiz mnoho let a zrejme je to tak v poradku.

Rekl bych ze take zalezi na kvalite pudy.

Videl jsem korejku, kterou jeji majitele v jejich 3 metrech zasatavili a pravidelne kazdy rok strihaji nuzkami na zivy plot, aby udrzeli pyramidalni rust a tvar a strom se nadherne zacelil, vyplnil od kmene a vypada nadherne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 109.210 (?), 17.9.2007 15:07
...my letos na podzim vysadili 45cm vysokou "korejku" a ejhle na jaře cosi modrého ve větvích a světe div se... takto malý jedhličnan a měl 4 šišky, krásně modré, dnes už dvě spadly a dvě tam sedí jako kukačky... nádhera... stromek je vysazen na přímém sluníčko, těžká jílovitá půda mimo zasazený bal a pravidelná zálivka.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 109.210 (?), 17.9.2007 15:09
..omlouvám se loni na podzim...bože to je dneska den :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 201.2 (?), 1.10.2007 10:44

Dobrý den. Já ji taky zasadila loni na podzim. Byla světlá, v zahradnictví mi tvrdili, že ztmavne až jí dám do zahrady, že prý je taková kvůli malému květináči. Tak jsem ji zasadila, zalívala, málem jsem ji "utopila", začla opadávat, znovu jsem ji vykopala. Přidala jsem do jámy zavlažovací hadici a zasadila znovu. Na jaře měla přírůstky, začla tvořit bouličky, šišky. Některé uschly, některé rostly, bohužel v létě uschly i ty zbylé a větvičky začly opadávat znovu. Mám ji na jižním svahu, je v těsné blízkosti žulových kvádrů (drží svah), je možné, že by se spálila dvojnásob díky teplu z těch kvádrů? (jsou těsně pod větvičkami). Poradí mi prosím někdo, jak hodně ji mohu ostříhat, aby mi neumřela??? (už jsem ji stříhala v létě, když se spálila, opadává dál). Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 208.62 (?), 5.10.2007 16:04

Mám Abies Coreana od pana Basíka koupenou v roce 2000 a teprve letos měla první malou šištičku, takže snad se taky dočkáte. Roste pomalu. Jinak děkuji ostatním za rady - že má ráda vlhko, protože květiny příliš vodou nerozmazluji, ale při letošních tropických teplotách jsem ji taky zalévala. Taky přidám vápenec, protože ji mulčuji kůrou. Ještě bych chtěla vědět, kdy se může přesazovat - mám ji blízko keřů a potřebovala bych ji tak o 80 cm posunout. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 131.14 (?), 9.10.2007 12:02
V příspěvku výše někdo napsal, že má ráda zásaditou půdu. V nějakém internetovém zahradnictví zase psali, že ráda zásaditou - nevíte někdo jak to tedy vlastně je?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 131.14 (?), 9.10.2007 12:08
Omlouvám se za svůj "inteligentní" dotaz   - na internetovém zahradnictví doporučovali kyselou půdu, tady v diskuzi zásaditou...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 41.2 (?), 3.4.2008 6:40
Mám korejskou jedli (asi 13-14 let) a kupovala jsem ji s tím, že dorůstá 3m, ovšem dnes má již něco mezi 6-7m a stále roste a už by potřebovala zarazit, jinak mám obavu o barák. Máme ji asi 5m od domu na severní straně, je nádherná, úžasná dominanta, šiškami je každý rok obalená a nic speciálního s ní neprovádím. Někdo radí stříhat, jiný zas že řez v žádném případě. Mám obavu, aby nedorostla do 15m, jak jsem se v jednom článku dočetla, nerada bych ji poničila nevhodným zařezáváním a v žádném případě bych ji nechtěla v budoucnu porazit. Víte někdo co s tím?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.203 (?), 4.4.2008 19:20

Doroste 15 i trochu více metrů. Neřežte, nestříhejte, zničíte ji a ještě zaplatíte pokutu za poškození estetické funkce dřeviny, pokud někdo si bude stěžovat. Pokud se bojíte, že vám nadzvedne kořeny dům, udělejte kořenovou clonu. Je popsaná v sadovnických normách, měli by je mít na úřadech ŽP a nebo na www.szkt.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 207.92 (?), 4.4.2008 19:49

Myslím, že citlivým tvarováním je možné ji udržet v přijatelných mezích (pro každého to ovšem může znamenat něco jiného). Představuji si to tak, že se každoročně (či ob rok) odstřihnou konce větévek s cca 1-2 rozvětveními: při pravidelném a pečlivém stříhání se tím pádem udržuje rovnoměrný přirozený tvar jedle, ale nebude se nijak zvětšovat velikost. zaštipování platí i pro terminál - zdě se pravděpodobně bude vždy vyvíjet více výhonů, vždy bude nutné vybrat nejvhodnější, ten ponechat, ostatní zastříhat.

Při tomto zaštipování nebude celý strom růst tak rychle a ani nebude tvořit tak silné kořeny.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika