Záměna podnože u stromku z ovocné školky Mezice



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?)
12.4.2014 7:46

potom budete mít originální odrúdový strom v originálním rústu a to i vysokokmen.

Já bych takový postup neradil. Všecvhny jabloně nekoření tak dobře jako např. Průsvitné. Většina modernějších odrůd jsou slaběrostoucí, takže pravokořený stromek poroste méně než naštěpovaný na A2 či semenáči.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10102) - 70.240 (?), 8.4.2014 21:08

...a píše se na cedulky bez potisku

Nebylo by to tak hrozné, kdyby zaslané stromky odpovídaly požadovaným odrůdám. Jinak jsou zasílané stromky vitální a ujmou se, což je pro prodejce asi jediné kritérium. Ne každý protestuje proti záměnám, když se mu stromky ujmou. Myslím, že těch protestujících je minimum, proto se na tento aspekt nebere zřetel. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.247 (?), 11.4.2014 21:09

Zdravím

nereaguji na odpověď Pz P, ale na to jestli chcete míti strom vysoký a nebo originální, tak se jednoduše řečeno vykašlete na podnože a stromek vysaďte hluboko a to tak, že utopíte místo očkování a potom budete mít originální odrúdový strom v originálním rústu a to i vysokokmen. To neplatí pro hrušně a peckoviny.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.65 (?), 11.4.2014 21:47

proč to neplatí pro hrušně?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 12.4.2014 7:46

potom budete mít originální odrúdový strom v originálním rústu a to i vysokokmen.

Já bych takový postup neradil. Všecvhny jabloně nekoření tak dobře jako např. Průsvitné. Většina modernějších odrůd jsou slaběrostoucí, takže pravokořený stromek poroste méně než naštěpovaný na A2 či semenáči.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.13 (?), 13.4.2014 23:57

Zdravím

Tak to s Vámi nemohu souhlasit. Všechny odrudy jabloně snadno zakoření nad místem štěpování a některé odrudy a i podnože dokonce bez problémú zakoření i z dřevitých řízkú. Mám to vyzkoušené. Vyděl jsem i vysokokmeny nad 5O let přihrnuté hromadou zeminy a i štěrku a za několik let likvidace hromady udělal strom jabloně kořeny nové v hromadě a i švestky to dělají.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.4.2014 9:02

... viděl jsem více stromů, které přihrnutí paty (zvýšení terénu) nepřežily, než těch, co na postupné a pomalé navyšování terénu reagovaly zakořeněním.

Jojo, není vidět jako vydět.

Jinak, jestliže A2 dává růst o 160% silnější než růst pravokořeného štěpu, pak zprostokořeněním ještě více Rajku potlačíme na "zákrsek". Ještě že jste neradil, aby vedle nasázel 3 semenáče a přirouboval je ke kmeni přikájením, aby se dostal růst 200% pravokořeného štěpu.

Takže, ledek bych nepoužíval jako herbicid, ale dusík z trávy recykloval sečí s mulčováním (nebo dokonce mulčováním do mísy). Mulč nejen že vrací N do míst, kde ho potřebujeme, ale vysoká vrstva mulče potlačuje růst trávy. Stačí vrstva 8-10 cm kypré (4 cm po slehnutí) řezanky, aby pod sebou rozkládající se travní řezanka vypália trávu spolehlivěji než ledek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6492) - 14.199 (?), 14.4.2014 9:36

Mulč sice potlačí růst trávy, ale podpoří růst myší, alespoň na mé zahradě. K tématu mám tolik, že se mi nikdy neosvědčilo, cokoliv sázím, utopit. Třeba rybízy je doporučováno sázet hlouběji; tak zasazené nerostly a stagnovaly v prvních letech. Když už něco jednou rostlo, chce to být stejně hluboko jak bylo. Lépe výš, než hlouběji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.13 (?), 13.4.2014 23:47

Zdravím

Tady je rada jednoduchá. Hrušně i když ji utopíte a místo očkování se ocitne v zemi, tak Vám hrušeň nevytvoří kořeny nad místem roubováním, protože neumí zakořeňovat tak jak jabloně.  Akorát docílíte toho, že kořeny podnože se posunou těsně k místu očkování a tím se silně omezí vliv podnože na odrudu hrušně, která i přesto poroste méně než na semenáči, ale zase bujněji než u delší podnože a optimálně vysazené.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.252 (?), 14.4.2014 15:08

Ted jste mě zase tady kolem té hloubky vysazení nasadily všichni brouka do hlavy... až bude pěkněj, schválně opatrně obkopu stromek u kmene a podívám se zda nad místem štěpování nebo v něm??? nejsou kořeny... osobně tipuji že ne, protože je stromek utopen cca 5-8cm a na zakořenění je to mělko a sucho... ale uvidím. Už minule jsem odkopal cca 1/4 kmene a nic až po koleno štěpování...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10102) - 245.242 (?), 21.4.2014 16:59

Tak jsem se dozvěděl od prodejce, který mi stromky posílal, že pochází z Fytosu Plzeň. Takže jak je vidět, žádná změna k lepšímu. Jak jsem se sám přesvědčil, tak i stromek opatřený řádnou visačkou z Fytosu Plzeň nemusí odpovídat názvu odrůdy uvedené na této visačce. Myslím, že celá tato podzimní "kolekce" stromků z Fytosu bude vyměněná a nebude odpovídat mnou objednaným odrůdám. Fytos je prostě špatná volba. Za sebe můžu doporučit Strážnici a Uherský Ostroh. Jediná záměna s takového množství stromků, které mně s Ostrohu už poslali, je pozoruhodný výsledek. Tato záměna byla jasně zřetelná, na jiné jsem doposud nepřišel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika