Zaschnutí výhonků z roubu



weny - (30) - 22.182 (?) 
9.6.2020 16:34, zobrazeno: 1505x

Zdravím,

na roubechy, které jsou naroubované na podnož moravská jadernička, mi u +- 50 % výhonů začaly konce výhonů zasychat (viz fotka). Přikládám i detailní fotku srůstu podnože a roubu.

Jde o znak špatného roubování a stromky časem uschnou, a nebo jde o běžnou věc (jak je viďet na fotce, tak pod uschnutým místem už to vypadá, že raší další výhon.)? 

A ještě dodatečná otázka. Je vhodné teď odstranit větve z podnože na stromcích, kde se ujaly rouby? (viz 3. fotka)

Zaschnutý vrcholek
Zaschnutý vrcholek
Srůst roubu
Srůst roubu
Naroubovany stromek
Naroubovany stromek
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 187.176 (?), 9.6.2020 17:45

Špatné roubování určitě ne, rouby jsou pěkně ujaté. Možná nějaký škůdce na vrcholech.

Ano, obrost podnože určitě odstranit. Taktéž nechat pouze jeden výhon rašící z roubu, ostatní buď zastřihnout (kvůli zachování asimilační plochy listů), nebo úplně odstranit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 212.49 (?), 9.6.2020 21:46

Výhony z podnože odstraňte, jsou zbytečné už když roub viditelně roste několik centimetrů.

To zasychání nebo spíše náhlé uvadnutí konců by mě taky zajímalo, psal jsem to už v jiném tématu, jaderničky to postihuje nejvíce, i semenáčky.  Uvadají i jiné odrůdy a to samé hrušně, objevilo se to loni a letos je to ještě více, že se těžko zapěstovávajít korunky mladých stromků. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.81 (?), 9.6.2020 21:49

Štěpař pečlivý. Srůst na obrázku je bezvadný, výhony parádní, listy čisté a velké. To prostě růst musí. (Ale na mechanickou pevnost srůstu bych ještě moc nevěřil. Budou bouřky. Vyvázání k hůlce určitě neuškodí.)

Uschlý konec výhonu, asi bodruška, na škůdce potřeba přivyknout. Pokud zakousnou terminál a boční výhony hodně rostou, popřemýšlet o jejich případném omezení (zaštípnutím), aby terminál moc nepřerostly, nebo se nevylomily.

Výhony podnože omezuji průběžně a úplně odříznu, až bude pěkně, tak v půli července. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 10.6.2020 7:14

Naprostý souhlas s JG. Více psát netřebawink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 22.182 (?), 10.6.2020 21:43

Díky moc všem za rady. Stromky určitě přivážu k tyčce, aby se mi nezlomily. Roubovací pásku jsem původně oddělal, protože jsem si myslel, že mi to zasychá z důvodu přilišného utažení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika