Zaschnutí výhonků z roubu



krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 187.176 (?)
9.6.2020 17:45

Špatné roubování určitě ne, rouby jsou pěkně ujaté. Možná nějaký škůdce na vrcholech.

Ano, obrost podnože určitě odstranit. Taktéž nechat pouze jeden výhon rašící z roubu, ostatní buď zastřihnout (kvůli zachování asimilační plochy listů), nebo úplně odstranit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
weny - (30) - 22.182 (?), 9.6.2020 16:34, zobrazeno: 1482x

Zdravím,

na roubechy, které jsou naroubované na podnož moravská jadernička, mi u +- 50 % výhonů začaly konce výhonů zasychat (viz fotka). Přikládám i detailní fotku srůstu podnože a roubu.

Jde o znak špatného roubování a stromky časem uschnou, a nebo jde o běžnou věc (jak je viďet na fotce, tak pod uschnutým místem už to vypadá, že raší další výhon.)? 

A ještě dodatečná otázka. Je vhodné teď odstranit větve z podnože na stromcích, kde se ujaly rouby? (viz 3. fotka)

Zaschnutý vrcholek
Zaschnutý vrcholek
Srůst roubu
Srůst roubu
Naroubovany stromek
Naroubovany stromek
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 187.176 (?), 9.6.2020 17:45

Špatné roubování určitě ne, rouby jsou pěkně ujaté. Možná nějaký škůdce na vrcholech.

Ano, obrost podnože určitě odstranit. Taktéž nechat pouze jeden výhon rašící z roubu, ostatní buď zastřihnout (kvůli zachování asimilační plochy listů), nebo úplně odstranit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 212.49 (?), 9.6.2020 21:46

Výhony z podnože odstraňte, jsou zbytečné už když roub viditelně roste několik centimetrů.

To zasychání nebo spíše náhlé uvadnutí konců by mě taky zajímalo, psal jsem to už v jiném tématu, jaderničky to postihuje nejvíce, i semenáčky.  Uvadají i jiné odrůdy a to samé hrušně, objevilo se to loni a letos je to ještě více, že se těžko zapěstovávajít korunky mladých stromků. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.81 (?), 9.6.2020 21:49

Štěpař pečlivý. Srůst na obrázku je bezvadný, výhony parádní, listy čisté a velké. To prostě růst musí. (Ale na mechanickou pevnost srůstu bych ještě moc nevěřil. Budou bouřky. Vyvázání k hůlce určitě neuškodí.)

Uschlý konec výhonu, asi bodruška, na škůdce potřeba přivyknout. Pokud zakousnou terminál a boční výhony hodně rostou, popřemýšlet o jejich případném omezení (zaštípnutím), aby terminál moc nepřerostly, nebo se nevylomily.

Výhony podnože omezuji průběžně a úplně odříznu, až bude pěkně, tak v půli července. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 10.6.2020 7:14

Naprostý souhlas s JG. Více psát netřebawink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 22.182 (?), 10.6.2020 21:43

Díky moc všem za rady. Stromky určitě přivážu k tyčce, aby se mi nezlomily. Roubovací pásku jsem původně oddělal, protože jsem si myslel, že mi to zasychá z důvodu přilišného utažení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika