Založení sadu - prosba o radu



host - 86.79 (?)
9.2.2012 16:31

Dobrý den.  Z Vašeho dotazu není jasné jakému pěstitelském tvaru se chcete věnovat - čtvrtkmeny, volné zakrsky, štíhle vřetena a jakou podnož chcete použít. Podle podnože a tvaru si určíte spon mezi stromky.  Rozhodně budete muset zainvestovat i do ochrany proti okusu zvěří a nedej bože i do košů z kraličího pletiva na kořeny proti okusu hryzcem. Ke každemu stromku musíte dát kůl proti vyvrácení větrem. O kvalitě kulu taky rozhoduje použitá podnož stromku. Do vysadbové jamy rozhodně nedavejte hnuj, ale kompost nevadí.  Musite po vysadbě si vybrat vyhony na kosterní větve a zakratit na polovinu do roviny a terminál zakraťte až nad kosteními vyhony a ostatní nadbytečné vyhony odstranit na kmínku. Po jarní vysadbě během sucha stromky zalívat. A rozhodně na vyhonech likvidovat mšice. Z odrud Vam doporučuji : podzimní - velice dobrá je Vanda, Prima, Lord Lambourn, James Grieve, Mor. jadernička, Akane, Rubín.   Zimní odrudy -  Bohemie, Rubinola, Topaz, Angold, Karmína, Rajka.       Rubin, Bohemie i B.gold, Rubinola po vychovnem řezu se kvuli kvetení na koncích vyhonu nestříha. Jenom se probírají větve.

    sadař vlada

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 9.98 (?), 6.2.2012 16:01, zobrazeno: 16870x

Dobrý den,

letos na jaře bych rád začal s výsadbou jabloňového sadu. Stanoviště je asi 460 m.n.m. jihozápadně orientované (nepatrná kotlina). Rád bych zde sadil asi 50 stromů. Jsem absolutní začátečník, ale něco málo jsem nastudoval a z diskuze se mi nabízí následující odrůdy. Letní jablka nebudu sázet, již nějaká (2 stromy) mám a stačí. Z podzimních Selena a Vanda, jen nevím které je vhodnější. A ze zimních Rajka, Angold a Rubinola. Půdu jsem předem dostatečně vyhnojil a na zimu zoral. Rád bych, aby vybrané odrůdy byly co nejméně náročné na pěstování a na řez.

Děkuji za radu.

Zdraví           Jarek Struna

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 86.79 (?), 9.2.2012 16:31

Dobrý den.  Z Vašeho dotazu není jasné jakému pěstitelském tvaru se chcete věnovat - čtvrtkmeny, volné zakrsky, štíhle vřetena a jakou podnož chcete použít. Podle podnože a tvaru si určíte spon mezi stromky.  Rozhodně budete muset zainvestovat i do ochrany proti okusu zvěří a nedej bože i do košů z kraličího pletiva na kořeny proti okusu hryzcem. Ke každemu stromku musíte dát kůl proti vyvrácení větrem. O kvalitě kulu taky rozhoduje použitá podnož stromku. Do vysadbové jamy rozhodně nedavejte hnuj, ale kompost nevadí.  Musite po vysadbě si vybrat vyhony na kosterní větve a zakratit na polovinu do roviny a terminál zakraťte až nad kosteními vyhony a ostatní nadbytečné vyhony odstranit na kmínku. Po jarní vysadbě během sucha stromky zalívat. A rozhodně na vyhonech likvidovat mšice. Z odrud Vam doporučuji : podzimní - velice dobrá je Vanda, Prima, Lord Lambourn, James Grieve, Mor. jadernička, Akane, Rubín.   Zimní odrudy -  Bohemie, Rubinola, Topaz, Angold, Karmína, Rajka.       Rubin, Bohemie i B.gold, Rubinola po vychovnem řezu se kvuli kvetení na koncích vyhonu nestříha. Jenom se probírají větve.

    sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.2.2012 17:27

Jako absolutní začátečník jste se zachoval bezchybně.  Půdu jste vyhnojil a zoral, vybíráte odolné a rezistentní odrůdy.
  Není škoda, máte-li místo na 50 stromů, zakládat čistě jabloňový sad?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.98 (?), 9.2.2012 19:45

Děkuji všem za názor. Rád bych sadil jen jablka, protože dětem chutnají a mám velkou širokou rodinu. Navíc strýc má zase sad slivoní a tak zůstanu i kvůli upotřebitelnosti asi jen u jabloní. Z podnoží jsem uvažoval o M106 a tvar čvrtkmen. Kolik bych měl prosím zachovat rozestupy mezi jednotlivými stromky? Radši bych vše vysadil zjara, podzimům v posledních letech nějak nevěřím, bývá pravidelně sucho a navíc mám možnost dotáhnout k budoucímu sadu vodu z nádrže (dešťovka u domu).

To kyselé jablko by byla třeba Melodie?

Díky

           Jarek  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 163.206 (?), 9.2.2012 20:13

Áno, jemnú kyseľkavú dužninu má Melodia. Skúste pruhovanú novinku Karneval. Aj tá by mala byť navinulejšia. Veľmi vyváženú korenistú chuť má Topaz. Selena a Vanda sú jesenné. V teplejších polohách aj Rajka dozrieva skoro a radí sa k neskorým jesenným rezistentom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 134.38 (?), 9.2.2012 17:27

Rád by som doplnil malú poznámku: Ak budete sadiť okolo 50 stromov, môžete sortiment rozšíriť na viac odrôd a nepestovať len Rajku, Angold, Rubinolu a Selenu, resp. Vandu. Po čase sa môžete niektorej odrody prejesť, alebo Vám začne chutiť niečo iné... Sám rád zahryznem niekedy do kyslejšieho jablka a niekedy zas do sladšieho. Pri výbere berte do úvahy Vaše podnebie a tiež nie je na škodu pozrieť do okolitých záhrad, čo pestujú susedia, čomu sa im darí a čomu už nie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.114 (?), 9.2.2012 18:45

Já kdybych měl místo na 50 stromů jabloní, tak bych si vysadil 40 různých odrůd jablek a pro zpestření jídelníčku bych volil i nějakou hrušku, třešni, meruňku, višni, ryngli, švestku…. Také zvažte, zda stihnete toto velké množství stromů po vysazení dostatečně přes léto zalévat (zda máte v blízkosti zdroj vody či musíte vodu dovážet). Třeba by bylo vhodnější teď na jaře vysadit 25 stromů a na podzim vysadit zbytek (na podzim je vždy širší nabídka sortimentu školek). Nezapomeňte si také vést pečlivé záznamy o vysazených odrůdách (mapka zahrady) a použijte trvanlivé jmenovky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 9.2.2012 19:39

Jarní výsadba není optimální řešení. Lepší ale na jaře, než nikdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.2.2012 20:39

Vzhledem k tomu, že jaro bude za 6 týdnů, kdežto podzim až za 3/4 roku,  je asi o termínu výsadby rozhodnuto. Pravidelná zálivka jistě pomůže, ale většina stromků se ujme i bez ní, nerostou-li v písku. Pomoci může hydrogel na kořeny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 46.234 (?), 9.2.2012 20:47

I když má Váš strýc slivoně tak pár švestek bych taky zasadil, není nad to mít svoje a nehádat se kdo bude letos dělat kvas na slivovici.Mám půlhektarový sad a mám tam všechno i nějaké jehličnany a je to v pohodě.Nakyslé jablko je třeba sudetská reneta-teď ji tahám ze sklepa, u televize nakrájím a nestačím dávat další.Vašek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika