Vysokokmen



host - 14.170 (?)
29.4.2016 13:03

Zapěstovat si Vk ze špičáku je samozřejmě možné. Řez na korunku děláte v lepším případě až druhý rok po výsadbě. Je třeba ovládat garnituru obrostu, střídavý řez, výchovný řez v prvních 4 letech. To je pro začátečníky snadné?

V.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 252.217 (?), 29.4.2016 9:38

Ano také souhlasím, jen upřednostňuji jednoleté prostokořené stromky.

Nehaňte prosím práci druhých a zkuste také něco kvalitního vytvořit.

To opravdu nedělám, na snímku jsou velmi kvakitní a životaschopné výpěstky. Jen to chce důrazný povýsadbový řez a dva roky výchovný a opravný řez  (pro začátečníky takové stromky nedoporučuji).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 29.4.2016 13:03

Zapěstovat si Vk ze špičáku je samozřejmě možné. Řez na korunku děláte v lepším případě až druhý rok po výsadbě. Je třeba ovládat garnituru obrostu, střídavý řez, výchovný řez v prvních 4 letech. To je pro začátečníky snadné?

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 58.140 (?), 27.4.2016 13:31

Z miesta stepenia na M9, ak miesto ockovania date do zeme, bude to rast ako vysokokmen, bude to tzv. pravokorenny strom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 123.5 (?), 28.4.2016 15:09

Mám možnost sehnat odrůdu jabloně Witos na podnoži M26. Jelikož chci stromek zakomponovat do menší okrasné zahrady, chci si vypěstovat jeho tvar s normální, středně velkou korunou ve výšce zhruba 170 cm, aby se pod tím dalo chodit. Je to s touto podnoží možné? Někde jsem četl, že M 26 potřebuje stálou opěru, což nechci. Jaká jiná podnož by event.připadala v úvahu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 28.4.2016 16:49

M26 určitě ne, velmi plytce koření. MM106 by byla vhodnější. S ostatními podnožemi nemám zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 29.4.2016 14:05

Mám zopár stromov na M-26 a stálu oporu nepotrebujú, ale určite by bol vhodnejší podpník MM-106, ešte lepšie MM-111 alebo aj A-2. Otázky sú dve: 1. Či Witos na takýchto podpníkoch bude k dispozícii,     2. Ak nie a bude na M-26, či už nebude mať zapestovanú korunku(a nižšie ako by Ste chceli).          Ak by to bol mohutnejší "špičiak" na M-26, tak by som do toho na Vašom mieste išiel, za pokus to stojí (v takom prípade radšej zasadiť hlbšie, aby miesto štepenia bolo len tesne nad zemou). Ak by bola už zapestovaná korunka, tiež by to nemuselo byť neriešiteľné, ale to by už bolo trochu zložitejšie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 123.5 (?), 1.5.2016 10:49

Takže mám dvě možnosti:

1.Sadit Witos na M26 - všude mají jenom nízké tvary, ale korunka se dá zapěstovat výše i když to bude nějaký rok zdržení.

2.Řídit se podle vzrůstnější podnože a zvolit jinou, méně vzrůstnou odrůdu jabloně.

Asi půjdu do Witosu, moc mi chutná a zasadím ho podle Vaší rady, takže moc děkuji!!! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 1.5.2016 19:04

Vysokokmen na podnoži M26 Vám v žádném případě neradím, neboť jabloň  poroste maličko bujněji jen v prvních letech, s nástupem plodnosti se bude růst blížit podnožím typu M9. Její slabší kořenový systém je pro vyšší kmenné tvary rovněž nevhodný.

Poslední dobou se s kmennými tvary na slabších podnožích nějak roztrhl pytel, ale je to cesta špatným směrem. Vždy je lepší každoročně řezat (při letním řezu udržíte celkem malou korunu i na vzrůstné podnoži), než nemít do čeho říznout.

Podnož M26 používám jen pro zákrsky bujněji rostoucích odrůd.

Máte možnost č. 3 - naštěpovat si Witos na bujně rostoucí podnož (A2, M11, M16, M25, MM111, J-TE-C).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 212.56 (?), 2.5.2016 23:21

Nejde mi zkopírovat url, tak si zadejte do vyhledávače zahradnictví Hronov Zobal.

Mají tam rubinolu, angold atd. na jaderničce i A2. Také jsem tam chtěl kupovat :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 40.165 (?), 25.12.2018 14:28

Zasadil jsem letos několik špičáků a chtěl bych z nich vypěstovat vyskokmeny, je to hranice pozemku na širé louce. Výška je kolem 1,4m, mám je na jaře zkrátit nebo nechat růst volně? Pak jak dorstou udělám řez na korunu a když je dál nechám růst bez řezu stane se něco? Porostou samy dobře nebo mám radši řezat? O úrodu nejde, a mám tam omylem nasazený jonathan na mm106- jaká je životnost takového stromu? Jinak mám semenáče, staré odrůdy a topaz na a2-ten by se mohl dožít i víc jak 50 let, ne? Děkuji za reakci. P.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika