Výchovný rez - pomoc začiatočníkom



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.188 (?)
3.9.2017 18:38
Bunny, to chce fotku.. Ak ten konár o 2/3 skrátite, vyvolá to ešte bujnejšie výhonky na ňom. Naozaj to chce fotku (aspoň z 2 strán), skúsime poradiť. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.174 (?), 15.3.2018 18:10
Trochu netradičný povýsadbový rez - hruška General Leclerc na duli, zasadená v okt.2017. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 143.44 (?), 3.9.2017 13:35

Dobry den,

je to sice mimo temu jadrovin ale tyka sa to vychovneho rezu sliviek.

Na jesen som zasadila dve slivky Katinku a Hanitu na podpniku StJulien.

Na jar bol uplatneny povysadbovy rez. Katinka rastie "normalne". A Hanita ma aj vyse 1,5m prirastky hlavne ten strednik. Mozem ju zrezaz teraz alebo cakat az na jar na dalsi vychovny rez?  Tie dlhokanske prirastky sa ohynaju a bojim sa ci bezpecne preziju zimu.

Dakujem za radu, Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 3.9.2017 14:54

A čeho se bojíte, že by se těm dlouhým přírůstkům mohlo přes ziomu stát?   UJstřižený letorost nepřežije zimu určitě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.119 (?), 3.9.2017 16:06

..som pochopil, ze ich chce len skratit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.188 (?), 3.9.2017 18:27
Jana: To zrezanie môžete nechať na jar, výhonkom sa nič nestane. Ak odroda rastie bujne a tvorí veľmi dlhé prírastky, ktoré nemajú tendenciu sa spontánne vetviť, je vhodné použiť tzv. dvojstupňový sektorový rez. Ním stlmíte nadmerný rast, dosiahnete vodorovnejšie smerovanie výhonkov a aj ich vetvenie, resp. obrastanie plodonosným drevom. Pozrite si tu na fóre vlákno s názvom "DSR-dvojstupňový sektorový rez" (môj príspevok v ňom z min.roku je na fotke). Ešte jedna dôležitá vec - keďže píšete o stredníku, budete tvarovať zrejme klasickú pyramidálnu korunu s poschodiami. Tu je mimoriadne dôležité dostatočne skrátiť stredník pri výchovnom reze, inak sa naruší dominancia v postupnom zapestovávaní poschodí. Nebolo by zlé prípadne dať fotku tej neporiadnej Hanity. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 3.9.2017 18:33

ináč už keď sa spomína Hanita, tak tiež ma cvičí ale trochu ináč. stredník má prírastok cca 50 cm a je tenký a jedeb kostrový konár cez meter a o dosť hrubší. čo s tým mám urobiť? vyviazať kostrový mohutný konár na stredník aj za cenu, že na tej strane už iný konár nebude a súčasný stredník dať na jar preč alebo sa snažiť pestovať v tom tvare ako doteraz s tým, že ten kostrový konár skrátim na jar o 2/3? dakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.188 (?), 3.9.2017 18:38
Bunny, to chce fotku.. Ak ten konár o 2/3 skrátite, vyvolá to ešte bujnejšie výhonky na ňom. Naozaj to chce fotku (aspoň z 2 strán), skúsime poradiť. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 3.9.2017 19:16

p. Hlavaty, ďakujem. ked bude lepsie počasie, tak to odfotím. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 27.12.2017 17:45

dnes som nafotil tie moje "zázraky". na prvých foto je hanita, zasadená na jar ako špičák. viem, konáre majú ostrý uhol, stále mi to "uletí", aj keď to vyviažem.  neviem ako to strihnúť na jar, lebo jeden kostrový konár je príliš hrubý (rast je bujnejší ako terminál). na posledných foto je stará slivka. neviem ako vyriešiť tie vlky, tie ktoré sú blízko pri sebe, tak odstránim ale ako rezať, tvarovať alebo čo robiť s ostatnými. viem, že je to zlé, akurát potrebujem poradiť čo s tým, aby to bolo dobré. ďakujem :)




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.92 (?), 27.12.2017 22:49
Bunny: K tej mladej slivke: cieľom by malo byť oslabenie rastu najhrubšieho výhonku (na fotke ten vpravo) a podporiť rast ostatných, ktoré sú v porovnaní s ním slabšie (na fotke vľavo). Iba rezom sa to dosiahnuť nedá, riešil by som to vyviazaním (jeho schéma je na foto 1). Teda ten najsilnejší výhonok (vpravo) vyviazať až takmer vodorovne, čo oslabí jeho rast. Naopak, rast spodného výhonku vľavo podporiť jeho vyviazaním smerom nahor (do ostrejšieho uhla k stredníku). A napokon horný výhonok vľavo mierne odkloniť nadol (do tupšieho uhla), aby nebol konkurentom terminálu - zároveň by to malo podporiť trochu slabší terminál v raste. Výsledný stav je znázornený na foto 2 žltou farbou. Mieru skrátenia výhonkov z fotky nemožno určiť, závisí to aj od ich celkovej dĺžky (čo na fotke nevidno) - možno o tretinu, možno až o polovicu ich dĺžky. V ďalšom tvarovaní korunky je možné použiť aj DSR (dvojstupňový sektorový rez) a neperspektívne výhonky vylamovať ešte v ich zelenom štádiu. Pri príliš bujnom raste do dĺžky použiť eventuálne aj zaštipovanie. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika