Výber dvoch jabloní pre začiatočníka



host - 248.159 (?)
16.9.2021 12:31

zimní bych nejspíš volila Rajku nebo Rubinolu, obě jsou dobré, pěkně plodí, nenáročné a jsou to rezistenty.                               Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
jaujcik - (2) - 112.67 (?), 10.2.2021 23:35, zobrazeno: 3150x

Dobrý deň,
akú odrodu jabĺk by ste mi odporučili pre pestovateľa začiatočníka do oblasti Sázavy.
Jedna jabloň by mala byt letná s úrodov čo najskôr kvôli deťom, druha neskorá. Je vhodné vyberať podľa tohto rozpisu alebo by ste mi odporučili niečo iného?

Pomůcka pří výběru jádrovin

Aký je váš názor na Sloupovitá jabloň ´Red Spring´ došiel som k nej pri hľadaní informácii a cez iné vlákna a celkom ma to zaujalo. Je ťažké sa o takúto jabloň starať / tvarovanie, rez,...? Koľko jabĺk na nej dajme tomu po piatich rokoch dozrieva ak je taká úzka?

Ďakujem.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.144 (?), 11.2.2021 17:44

Z pozdnějších Zvonkové a Matčino. Ve starých sadech plodí i bez chemické ochrany. Mezi letními upřednostnuju Borovinku, protože se dá použít na vaření, moštování, přímý konzum a dá se kolem 14 dní bezproblémů skladovat. Tyhle ale jako sloupovité asi neseženete...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.226 (?), 11.2.2021 18:08

Pokud to máte pro úrodu, tak sloupovité ne, Na fotkách jsou počítačově upravené, jinak mají několik jablek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jaujcik - (2) - 112.67 (?), 11.2.2021 20:40

určíte pre úrodu koly deťom. No práve že na tých fotkách je tam kopec jabĺk. Tak sa mi to páčilo malý strom a taká úroda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.226 (?), 12.2.2021 14:43

Jinak na odrůdy se doporučuji podívat na "prodej stromků", mají tam fotky s popisy odrůd - které by vám vyhovovalo. Sama mám z letních nejraději klasické Průsvitné letní ("skleňák"), na podzim Matčino a v zimě Rajku a Goldstar.      Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 252.28 (?), 16.9.2021 0:03

Dobrý den, obnovuji téma. Prosím o radu, jaká by byla vhodná kombinace jabloní. Chtěla jsem dvě - letní a zimní, vzhledem k velikosti zahrady na podnožích M9. Prohledala jsem aktuální nabídku e-shopu, z letních jsem našla na této podnožy odrudy - Galmac, Hana, Summer Red, Jamba, Allegro, Julia.

Jenže jsem zjistila, že u každé odrudy je většinou uvedeno několik opylovačů. Doteď jsem žila v domnění, že pro opylení stačí jakékoliv jiné jabloně v okolních zahradách, a ne několik konkrétních odrud. Několik dní to tady studuju a už mám z toho v hlavě guláš. Vypadá to jako hrozná věda.

Prosím poradil by někdo, jaké zimní odrudy by se hodily k těmto letním? Mohla by být třeba Hana + Šampion? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.1 (?), 16.9.2021 8:57

Hana je letní, Šampion spíš podzimní. Chybí vám zimní odrůda. Opylovače neřešte, problémy nejsou s opylením nýbrž naopak s potřebou probírky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 252.28 (?), 16.9.2021 9:54

Díky za odpověď. Z letních jsem na podnoži M9 nakonec našla odrudy Hana, Allegro nebo Julia. Ze zimních bych vybrala Rajku nebo Blaník. Myslíte, že to pro začátečníka budou dobré a odolné odrudy? O probírce a řezu si ještě všechno zjistím.

Musím říct, že mě taky zaujaly jabloně s růžovou/červenou dužinou, ale po přečtení zdejší diskuze jsem od nich ustoupila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.159 (?), 16.9.2021 12:31

zimní bych nejspíš volila Rajku nebo Rubinolu, obě jsou dobré, pěkně plodí, nenáročné a jsou to rezistenty.                               Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 94.165 (?), 16.9.2021 16:39

Rajka a Rubinola jsou už spíš podzimní odrůdy, teda pokud to nesázíte na horách. Ono to oteplování je znát. Navíc odrůdy co se sklízí v 1/2 září obvykle dáváte do teplého sklepa, který výdrži ovoce nepřidá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika