Vhodné moderní odrůdy jabloní pro extensivní způsob pěstování na vysokokmenu



host - 234.100 (?)
9.8.2016 21:28
Pán Rábek, vôbec nejdete proti prúdu. V ovocinárstve je veľa prúdov a nikto si nemôže nárokovať, že práve ten jeho alebo ten najmasovejší je jediný správny. Dôvody ktoré Ste uviedli sú absolútne relevantné aby Ste si sad zariadili tak ako plánujete. Každý očakáva od pestovania stromov niečo iné, ja sa priznám že to obdobie zberu ma až tak nebaví, skôr je pre mňa pasiou to čo mu predchádza. Cesta je niekedy zaujímavejšia než cieľ. Treba ale podotknúť, že tá starostlivosť (rez atď.) a zber úrody sú spojené nádoby a aj o vysokokmene sa treba (aspoň trochu) starať. Stromy Vám tú starostlivosť vždy vrátia (v tom sa niekedy líšia od nás ľudí :-)). Inak v tom predchádzajúcom príspevku som nechcel upozorňovať na nejaké svoje úspechy, ale len poukázať na to že aj relatívne "nemoderný" alebo v istom zmysle slova "extenzívny" tvar stromu môže pri adekvátnej starostlivosti poskytovať kvalitné plody. Prajem veľa úspechov s vysokokmeňmi! Ivan Hlavatý..P.S. A vyskúšajte ten Admiral ako Vám radil p.Vysloužil, možno Ste si neboli istý či to nemyslel ironicky, ale ja viem že nie, je to presne tak - Admiral sa vyslovene odporúča pestovať na vyšších tvaroch.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.252 (?), 9.8.2016 17:47
Text doplním, prosím zatiaľ bez reakcí




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.252 (?), 9.8.2016 19:14
Tento text patrí k obrázkom ktoré som zadal dnes o 17,47 h.(s textom mi to nejako zahaprovalo-takže ten teraz): Pán Rábek, jedna skúsenosť z mojej záhrady. Na fotkách je 10-ročný Jonagored na MM-106 s veľkou korunou, jej výška je asi 4,5m, šírka 4m. Pritom kmeň má výšku len 60cm(!), a to som ešte nižšie vetvy orezal.Strom alternuje v rodivosti, v dobrom roku (to je aj tento) dá 150-200kg úrodu, rok nato má len zopár plodov. Jablká sú špičkovej kvality, práve jablko z tohto stromu vyhralo medzinárodnú súťaž v Trenčíne "O najkrajšie jablko" v r.2014. Uvádzam to preto, lebo to nie je obvyklé, takéto súťaže väčšinou vyhrávajú plody zo štíhlych vretien alebo zákrpkov. Strom rastie tak bujne, že si neviem absolútne predstaviť že by som ho rezom nepresvetľoval. Vďaka nízkemu kmeňu dokážem spraviť veľkú časť práce zo zeme alebo z nízkeho rebríka. Vzhľadom na rozmery koruny je to ale náročné. Na poslednej fotke môžete vidieť vysoko v strede koruny paket plodov, ktorý doslova volá po prebierke. Tam sa však ani z rebríka jednoducho nedostanem. Ak by išlo o vysokokmeň, tak by bolo všetko ešte o level ťažšie (rez, prebierka, postreky, oberačka). A v neposlednom rade, ako naznačil pán Vysloužil - načo je človeku 200kg jabĺk z jedného stromu, keď ich má ešte v záhrade ďalšie desiatky... Rozhodne Vás nechcem od vysokokmeňov odrádzať, rozhodnite sa sám. Ja som rokmi dospel k tomu, že pohľad na pekný vysokokmeň mi pohladí dušu - ak rastie v cudzej záhrade. :-) IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PavelRabek - (43) - 211.41 (?), 9.8.2016 20:22

Pane Hlavatý, gratuluji Vám za tento výstavní strom i k výhře Vašich jablek na soutěži. Vidím, že se o strom pečlivě staráte a ten se Vám za to bohatě odměnil.

Já bohužel nemám tolik trpělivosti s detailní péčí o stromy (a hlavně mám spoustu jiné práce okolo čerstvě postaveného domu). Nedávno tu proběhla diskuse o tom, co každého na zahradě baví. Zatímco většinu bavilo právě stříhání, tvarování, a další péče, sběr už méně, mě baví právě ten sběr a zpracování. Kolem domu mám velkou terasovitou zahradu se starým sadem. Je to jediné místo, kde se dá přes léto přebývat - před domem je výheň a stačí zajít o kousek dál do sadu pod vysokokmeny, kde mají děti pískoviště, trampolínu, my dospělí natáhnuté houpací sítě. Když se položím do sítě, kochám se těmi vzrostlými stromy, nad hlavami mi zpívá ptactvo. Ještě příjemnější je, když se z těchto stromů poskytující stín a klid na duši dá také něco sklidit. Tady můžete namítnout, že nemohu zpracovat celou úrodu, ale myslím také na děti a na vnoučata. V mládí jsme sami s rodiči pravidelně jezdili přes zimu k babičce a dědovi pro jablka z jejich vysokokmenného sadu. Tíhnu také permakultuře a ekologickému pěstování a není nad to dát si zeleninu nebo ovoce, o kterém vím, že nenese stopy chemie, ikdyž může být červivé a v porovnání se supermarkety i chutné a bohatší na živiny. Do budoucna také plánuji chov kachen nebo slepic, takže ty mi pomohou např. s méně jakostními jablky a přitom pro ně budu mít přes zimu příkrm. Sám zkonzumuji během roku velké množství ovoce (manželka už méně ;-), mám dobrý sklep, z padavek děláme na domácím odšťavňovači mošt na zimu nebo hruškové placky, šveskové křížaly  (výborné trochu namočené v 100% čokoládě, děti dostávají místo bonbónů). Úrodu sklízím teleskopickým trháčkem, jde to celkem rychle (tedy rychleji než bych přestavoval žebřík), na co nahoře nedosáhnu, nechám spadnout a zpracuji jinak.

Bohužel sad u domu je starý, některé stromy pomalinku odchází, proto se poohlížím po vhodných následovnících. Stromům nechávám prostor, ty které jej mají jsou krásně rostlé i s relativně dobrým ovocem, snažím se nahrazovat přehuštěné shluky stromů nebo odrůdy, které se neosvědčily (příliš drobné plody). Nechávám si několik starých odrůd, nasadil pár nových stromů starých odrůd, ale chci vyzkoušet i nějaké nové odrůdy a zároveň stromy nakombinovat tak, abych v každém ročním období měl nějaké ovoce (a dostatek ořechů), což se dá díky sklepu zajistit prakticky s hluchou přestávkou v květnu, kdy ale zase využiji ono sušené ovoce.

Možná jdu trochu proti proudu, ale myslím, že nejsem jediný...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.100 (?), 9.8.2016 21:28
Pán Rábek, vôbec nejdete proti prúdu. V ovocinárstve je veľa prúdov a nikto si nemôže nárokovať, že práve ten jeho alebo ten najmasovejší je jediný správny. Dôvody ktoré Ste uviedli sú absolútne relevantné aby Ste si sad zariadili tak ako plánujete. Každý očakáva od pestovania stromov niečo iné, ja sa priznám že to obdobie zberu ma až tak nebaví, skôr je pre mňa pasiou to čo mu predchádza. Cesta je niekedy zaujímavejšia než cieľ. Treba ale podotknúť, že tá starostlivosť (rez atď.) a zber úrody sú spojené nádoby a aj o vysokokmene sa treba (aspoň trochu) starať. Stromy Vám tú starostlivosť vždy vrátia (v tom sa niekedy líšia od nás ľudí :-)). Inak v tom predchádzajúcom príspevku som nechcel upozorňovať na nejaké svoje úspechy, ale len poukázať na to že aj relatívne "nemoderný" alebo v istom zmysle slova "extenzívny" tvar stromu môže pri adekvátnej starostlivosti poskytovať kvalitné plody. Prajem veľa úspechov s vysokokmeňmi! Ivan Hlavatý..P.S. A vyskúšajte ten Admiral ako Vám radil p.Vysloužil, možno Ste si neboli istý či to nemyslel ironicky, ale ja viem že nie, je to presne tak - Admiral sa vyslovene odporúča pestovať na vyšších tvaroch.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.2 (?), 9.8.2016 15:23

Mam vysadeny rubin na podnoži A2 tohto roku vysadeny ako spiciak, nechal som tri vyhonky a ko buduce kostrove konare+terminal ako postupovat v dalsich rokoch?kmen som nechal asi 180-200cm,,,lebo tu citam ze sa nehodi na vysokokmen, inde ze aj bez udrzby to bude bujne rast, potom zase ze rubin menej rezat, kazdy tu pise nieco ine... asi napisem hričovskemu co poradi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.8.2016 16:48

   Rubín a Bohemia jsou odrůdy, které na kmenných tvarech pěstovat lze a plodí bez větší námahy vcelku pravidelně. Mám takové stromy 30 a 25 let. Ale kmenný tvar a extenzivní pěstování není jedno a totéž, průklest dělám každoročně.
    Co se týče střídavé plodnosti, abych řekl pravdu, já ji spíš vítám. V dobách, kdy jsem měl zahradu skoro samé vysokokmeny, jsem to ocenil. Ono totiž prolézt a očesat velkou korunu stromu dá dost času a práce Je vcelku jedno, jestli z té koruny sklidíte 10 nebo 100 kg, vylézt tam musíte tak jak tak. Nejhorší ze všeho je sklízet velký strom, který zarodil pár kg. Strávíte na něm hodinu, šplháte po větvích za každým jablkem a sklidíte pár kilo. Ve finále část plodů vyhodíte pro hořkou pihovitost, jiné se potloukly v česáčku, další Vám shnijí ve sklepě, protože skladovatelnost toho mála větších plodů je mnohem kratší než loni, kdy byl strom obsypaný.
   Ale to si asi musí zkusit každý sám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.252 (?), 9.8.2016 16:53
Môžete uviesť, prečo chcete mať z jablone (je jedno či je to Rubín alebo hocičo iné) vysokokmeň? Predpokladám že ak si človek dobrovoľne sťaží takmer všetky agrotechnické úkony (rez, postrek, prebierku, oberanie) a odsúdi sám seba na rebríkovú akrobaciu vo výškach, tak to nejaký dôvod má. Ten môže byť racionálny a akceptovateľný, napr. že potrebuje pod stromami dostatok priestoru, alebo nemôže stromom venovať dostatok času napr. na zavlažovanie, nemá vhodné pôdne podmienky, chce ich nechať voľne rásť, ide mu o nostalgiu a pod. Podľa mňa je pohodlnejšie starať sa o stromy zo zeme, prípadne nízkeho stolčeka. Ak ste sa už rozhodli pre vysokokmeň Rubínu, v prvých rokoch treba vytvarovať korunu, takže rezať rozhodne treba. Takže treba mať dobrý a stabilný rebrík... Tie rady že Rubín treba rezať menej sa týkajú neskorších rokov, keďže ide o odrodu rodiacu na dlhom dreve(odporúča sa robiť rez na jar kedy už vidno kvetné puky - nepripravovať sa rezom o úrodu). Bujný rast môžete očakávať, bez rezu a presvetľovania Vám strom zrejme prehustne, "zababčí", rodivosť presunie na perifériu koruny, časom môže zdrobňovať plody, alternovať v rodivosti. V mojej mladosti sme mali v záhrade 2 vysokokmene Jonathanu, ešte dnes po desiatkach rokov mi naskočí husia koža keď si spomeniem čo s nimi boli roboty... Teraz mám na ich mieste niekoľko zákrpkov a štvrťkmeňov, ktoré mi prinesú dokopy viac úrody a kvalita jabĺk je určite lepšia. A starať sa o ne zo zeme je úplná pohoda. Ešte na záver - na A2 môže byť mohutný strom s veľkou korunou a pritom polokmeň alebo dokonca štvrťkmeň. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.2 (?), 9.8.2016 17:09

vzdy sa mi pacili velke koruny stromov nebudem tu pouzivat basnicke obluky... je to jediny strom zatial u mna na takom podpniku ostatne su na mm106 a m7...dakujem za radu a reakciu na moj prispevok

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.8.2016 17:18

Pěstovat vysokokmeny v zatravněném sadu může mít své kouzlo. Můžete vyběhnout do zahrady po celodenním dešti,  nemusíte se v zimě bát srnců ani zajíců, děti nenadělají žádnou škodu, naopak na stromech budou jako doma, nebojíte se sucha, plevelů, slimáků, můžete pod stromy chovat ovce, hrát kroket, pěstovat brambory, sedět ve stínu, opékat buřty, grilovat, líbat se pod třešní...
   Skoro všechno jsem vyzkoušel, přesto mě s věkem nadšení z kmenných tvarů přešlo. Hlavním důvodem nebyl strach z výšek. Když vzrostlé ovocné stromy nezaplodí je to špatné. Jediná věc je ještě horší - když zaplodí. Každoroční problém s úrodou - sklizní, zpracováním, odbytem, začne být zničující.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.2 (?), 10.8.2016 10:56

takze moja zahrada... rozela(mm106),fuji(mm106),rubin(A2),jonagold(mm106),topaz(m7)

melodia(mm106)

hrušky: lucasova(semenač),wiliamsova(semenač)

čerešne: vanda(colt)burlat(vtačnica)kordia(vtačnica)katalin(mahalebka)

gemersfdorska(vtačnica)

morus nigra(semenac morus alba)

morus alba(polska produkcia, objednavka cez net)

2orechy semenace a slivky odkopky bohato rodiace takze nebol dovod zakupovat slachtene+marhula bergeron(myrobalan)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika