Vhodná jabloň



host - 180.133 (?)
10.3.2008 18:04

Tak třeba Rubinola na A2.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 81.50 (?), 10.3.2008 13:27, zobrazeno: 41938x

Dobrý den,

potřebovala bych poradit odrůdu i podnož jabloně (příp. i hrušně), vhodné do zahrady spíše okrasné než do sadu, tj. aby se pod ní dalo chodit mohla růst jako solitera a byla rezistentní proti škůdcům a nemocem. Bylo by to na slunné stanoviště, do nadmořské výšky cca 400 m.n. a půda je tu spíše jílovitého charakteru. Moc děkuji za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 180.133 (?), 10.3.2008 18:04

Tak třeba Rubinola na A2.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 10.3.2008 19:54

Rubinolu na A2 bych rovněž  považoval za jednu z nejlepších kombinací. 
  Pokud by se jednalo o jediný strom v zahradě, nebál bych se Rubínu na stejné podnoži, i když to není rezistent. Strupovitostí trpí málo,  zejména na slunečném stanovišti, snese vyšší chladnější polohy a hlavně - jíst se dá od října do konce března a celou dobu skvěle chutná.
    Pro příznivce drobných plodů a starých odrůd bych poradil Panenské nebo Jaderničku na MM 106 - jsou taky k jídlu od sklizně do pozdního jara.
   Jabloň rezistentní proti škůdcům neexistuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.50 (?), 11.3.2008 7:12

Děkuji za rady, chtěla bych na zahradě asi 3 jabloně a cca 2 hrušně a nejlíp, aby dozrávaly postupně (ale není to nutný). Jenže včera jsem se byla dívat v brněnském čtyřlístku a byl tam moc sympatický mladík, který mi sdělil, ze mají jen zákrsky a čtvrtkmeny a ty, že mi nevyrostou tak, abych pod nimi mohla "projít" (aby se tam dala posekat tráva a proběhli pod nimi děti), takže nevím kam se obrátit, abyc něco kloudného sehnala, mám v plánu ještě Šebrov a Želešice, ale mám obavy, že tam dopadnu stejně. Tak kdyby ste věděli, kde by se daly tyto stromky sehnat (v okolí Brna-nejlíp sever), tak bych vám byla za tip moc vděčná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 97.194 (?), 11.3.2008 7:54

Dobrý den paní. Trošku se zkusím připojit. Skutečně se dnes minimálně prodávají vyšší tvary ovocných stromků. Důvod je prostý. Zpravidla je nutné, aby tento stromek rostl v ovocné školce o rok déle, než je nižší tvar. A to je pochopitelně nákladné. No a taky to téměř nikdo nekupuje. Ale každý, kdo s v tom pěstování vyzná, tak je schopný Vám z nižšího vyšší udělat. Jen to vyžaduje bujnější podnož a taky ne každá odrůda je na takové zapěstování vhodná. No a když jste z Brna, nebo od Brna, tak jsou výborní ovocnáři v Tuřanech. Ať Vám to roste přeje Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 11.3.2008 8:05

Oceňuji postoj sympatického mladíka v prodejně, že se nezachoval tržně za každou cenu. Není to zdaleka pravidlem.
   Jak píše pan Stanislaw, vyšší tvary se prodávají zřídka a pokud, tak v omezeném sortimentu. Taky si myslím, že v Tuřanech vyšší tvar na bujnější podnoži snad seženete. Odrůda je druhotná, vybranou  si na rostoucí stromek v žádaném tvaru můžete (nechat) naroubovat později

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 81.50 (?), 11.3.2008 8:42

Nevím jestli sem to správně pochopila, to jako, že si mám sehnat stromek s vyhovující podnoží bez ohledu na odrůdu a tu tam pak doroubovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 97.194 (?), 11.3.2008 9:41

Tak jsem to paní nemyslel. Když se prostě nedá koupit požadovaný polokmen či dokonce vysokokmen, tak se dá vypěstovat ze stávajícího již zakoupeného nižšího výpěstku. Chce to ale aby měl bujnější podnož. Dělá se to tak, že na tom menším stromku ponecháte jen terminál, což je ten nejvyšší letorost a ostatní odstraníte. A na tom ponechaném letorostu se založí nová korunka v požadované výšce. Je to ale pochopitelně časově o rok delší, než zakoupené přímo v ovocné školce. Jiný způsob prostě není. Pohodu přeje Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 81.50 (?), 11.3.2008 9:14

Prosím vás, mohl byste mi pospsat, kde to v těch Tuřanech najdu a jestli víte, tak i otvírací dobu? Moc děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.138 (?), 11.3.2008 9:53

Zahradnictví Tuřany najdete tak, že pojedete z Brna výpadovkou směrem na Bratislavu a před tou velkou dálniční křižovatkou na Prahu a Olomouc odbočíte na semaforech vlevo. A po stovce metrů je odbočka vpravo. Naproti přes silnici je Tecso. Samozřejmě jsou tam všude poutače. Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika