Termíny řezu a střihu, kdy je na co čas



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 249.236 (?)
7.11.2013 16:27

Sice pěstuji víceméně jen čtvrt a polokmeny, ale řežu podle stejných zásad jako pan Polehla. Chci-li omezit růst (výjimečně) nebojím se řezat i v květ(n)u.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 249.236 (?), 7.11.2013 16:27

Sice pěstuji víceméně jen čtvrt a polokmeny, ale řežu podle stejných zásad jako pan Polehla. Chci-li omezit růst (výjimečně) nebojím se řezat i v květ(n)u.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 7.11.2013 18:11

Shrnul bych to asi takto.V únoru začínám révim.Ke konci zimy pak řežu když sníh začíná mizet, a pokud mi to počasí dovolí nejdříve vysokokmeny.Vysokokmeny si asi nejlépe poradí s případnou námrazou řezných ran,a jejích revitalizací-mají více mízy.Je to nejnáročnější fáze, protože vyžaduje několikadenní soustředěné lození po vysokých žebřících s maximálním zapojením všelijakých akrobatických , mimických prvků,a postojů na jedné noze v několikametrové výšce.Pak přijde vhod několik dnů volna... když prší.Začínám třešňí, pak hrušně(které mě honí nejvíce, protože slunce brzo probouzí poupata),a jabloně.Nasledují nízkokmeny, zákrsky,vřetena, s tím, že práci mohu přerušit, a dělat něco jiného-například sazení stromků, které vyžadují čim jak nejkratší dobu v zakládce(nemyslím kompostovač, ani nejbližší základní školu).Když už mám více času, v polovině dubna, tak nastupuju na peckoviny, a vůbec mi nevadí, že mají většinou v tuto dobu malé lístečky, a i květní pupeny se probouzejí.Všechny řezné rány se snažím ošetřit v mezičase, taky roubovací práce-to jest mezi péči o zákrsky.Předloni to bylo okolo dvěstě-dvěstěpadesát roubů víceméně úspěšně naroubovaných.

Letní řez,zastřihávání konců letorostů,nebo odstranění nepotřebných,nebo velmi bujných letorostů provádím podle potřeby už na jaře,až do konce července.Později už né,aby bylinné nové letorosty stačily dobře vyzrát,zdřevěnět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.5 (?), 7.11.2013 20:10

Také se připojím - jádroviny mám zákrsky a čtvrtkmeny, řežu ve druhé polovině března, něco málo v létě.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4478) - 38.136 (?), 7.11.2013 21:02

Letní řez jsem nikdy nedělal a asi dělat nebudu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 15.21 (?), 7.11.2013 21:14
Já delám jenom letní, je to nejlepší pro tvarovaní koruny, na jare jsou z toho jenom pruty na metly.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika