štíhlé vřeteno



víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?)
6.3.2013 19:52

Princip je jednoduchý. Z dlouhého čípku vyroste několik letorostů. Nás zajímá pouze rozumě dlouhý vodorovný letorost, který je ukončen květním pupenem. Ostatní letorosty se zakrátí na krátké čípky. Letorost se druhým rokem ohne pod tíhou jablka a obroste květními pupeny...

Na stromku se udržuje rozumný poměr jednoletého a staršího dřeva. Přebytečné letorosty se vyřežou. Žádné mazlení se s pupenama se nekoná. Jenoletého dřeva je většinou dostatek.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 6.3.2013 19:52

Princip je jednoduchý. Z dlouhého čípku vyroste několik letorostů. Nás zajímá pouze rozumě dlouhý vodorovný letorost, který je ukončen květním pupenem. Ostatní letorosty se zakrátí na krátké čípky. Letorost se druhým rokem ohne pod tíhou jablka a obroste květními pupeny...

Na stromku se udržuje rozumný poměr jednoletého a staršího dřeva. Přebytečné letorosty se vyřežou. Žádné mazlení se s pupenama se nekoná. Jenoletého dřeva je většinou dostatek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 6.3.2013 20:45

a nemáte prosím nějaké foto, přece jen pro názornost je to vždy to nejlepší

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 4.4.2013 19:59

Štíhlé vřeteno.

V žádném případě bych se nebál pěstovat tvar "Štíhlé nebo superštíhlé holandské vřeteno". Byl jsem v r.2011 na školení v lednici a jedno téma bylo návštěva sadů v Suché Lozi majitele Gabriela Bissolo. Všechny sorty jsou (a to na výměře cca 140ha a v nadmořské výšce 450-480m) na pdnoži M9. Výsadba je ve sponu 0.75x3.25m to je 4000 jedinců na 1ha.Samozřejmě bez opory by tato výsadba nebyla možná. Zato a tojsem byl velmi překvapen, se jim tato výsadba každoročně odvděčuje výnosem nad 80t/ha. Co se týče kvality plodů- nádhera- a proto z těchto sadů v republice nezůstane ani kilo- vše hrne přes Itálii ven. Po zhlédnutí tohoto sadu a sadu v dolanech, kde používají v nových výsadbách podobný způsob pěstování, jsem se rozhodl také pro novou výsadbu. Protože mám ale ůrodnější půdu, a stromky na J-TE-E, bude spon 1x3.5m-toje 2800 jedinců na 1ha. Zároveň jsem se vyvaroval všech odrůd plodících na dlouhém dřevě. Ani u hrušní bych z vřetene naměl strach, ale nemohu kvůli Ph použít kdouloň a Pyrodwarf je nedostupný. Pokud by se dal sehnat šel bych okamžitě u hrušně do štíhlého vřětene nebo systému G"uttinger V.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 4.4.2013 20:13

super tip! díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 4.4.2013 20:26

Ovocné sady v Suché Lozi jsou v nadmořské výše 300 ÷ 400 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 73.186 (?), 5.5.2013 12:49

V Již Tirolsku vycházel tvar štíhlého vřetene z odrůdy, např Golden by tvaru vánočního stromku, zatímco např Granny Smith měl horní větve podobné délky jako spodní patro - zdůvodňovali to rozdílnou potřebou slunce (je ale třeba pamatovat, že tam je slunce trochu na jiném levelu než u nás.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Alexandr Debnar - (3) - 33.2 (?), 4.5.2013 14:02

      Vysazuji nové ovocné stromky na malé zahrádce v 650 m.n.m. v podmínkách Šuámavy u Prachatic. Měl bych zájem zejména o sloupovité sazenice, které vyhovují vzdáleností od sebe pro malé rozměry zahrádky. Dostal jsem však radu, že sloupovité jabloně, např. Flamenco, Polka, Waltz, Bolero, apod. by v podmínkách mé zahrady trpěly strupovitostí. Jsem na rozpacích, protože soused zahradník z obce Smědeč u Prachatic vysadil uvedené odrůdy před 15 lety ve své zahradě 750 m.n.m. a úspěšně je bez problémů pěstuje a dokonce očkuje další výpěstky. Dostal jsem alternativní radu zaměřit se spíše na štíhlá vřetena na vhodných podnožích, tady však jde o dlouhodobou cestu. Má někdo zkušenosti kterou cestou se vydat a proč?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.236 (?), 30.10.2015 20:21

nema tu nekdo zkusenosti ohledne konstrukce pro stihla vretena u peckovin? - jedna se mi hlavne o to, zda je nutne mit dráty - protoze jakmile stromy zmohutni, mam obavu, ze to tam bude spis na obtiz, navic v okoli si nemohu prohlednout zadny sad peckovin, neni tu. Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.213 (?), 30.10.2015 21:32

Tady v nedalekém sadu dráty mají.

(třetí sada fotek)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.236 (?), 30.10.2015 21:46

díky za odkaz, zajimave, stromky maji mlade, tam draty chapu, ale az tomu buzde 10let, tak teda moc nevim..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika