Staré odrůdy jabloní - Slovácko



host - 22.251 (?)
24.1.2012 20:20

Vrátím se k přirovnání - mám staré i nové auto, staré je nevzhledné, ale prožil jsem s ním kus života, opravím si ho sám, nové je krásné, ale musím s ním do opravny a je to drahé. Není krása starých odrůd v tom, že s námi byly kus života, nejsou sice tak pěkná, ale nepotřebují tolik péče? 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 24.1.2012 14:55

Staré odrůdy se dřív sázely proto, že jiné nebyly a taky ty staré byly vlastně nové.
  Jezdil jsme kdysi taky v jiných autech a každé bylo jiné. Tvar karoserie, sedadel, zvuk motoru. Byla to, panečku, nádhera se svézt.. To potěšení, že motor naskočí napoprvé,  radost, jak se mi podařilo nastavit předstih, že jsem uplácal spojler z laminátu a vytmelil rezavý blatník! Všechno je pryč. Dnes jsou všechna auta stejná, dokud není vidět na masku, ani nejde poznat značku.  Třebaže kvalita je o třídu výš, je to nuda.
   A stejné je to s mnohými starými odrůdami jablek. Všichni na ně vzpomínají, ale objektivně porovnávat se s novými dají těžko

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 86.111 (?), 24.1.2012 17:09

Mí prarodiče mívali v zahradě staré stromy starých odrůd podivných zřejmě místních názvů jako hrkávky, jadrničky, kožuchy... Tato jablka nikdy nikdo nejedl, protože ve srovnání s jinými, možná dnes už taky starými odrůdami jako jonatan, matčino,  byly tyto staré odrůdy málo chutné, aspoň já jako ditě jsem po jablkách těch starých odrůd nikdy nešáhnul. Ty staré odrůdy se používali jen do bečky, to se ale naopak říkalo, že na to jsou lepší než tehdy nové odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 24.1.2012 18:40

Ono je to složitější. Možná si budu protiřečit, ale tak velké rozdíly v chutích mezi těmi (opravdu) starými odrůdami a těmi novými zas nebudou.  Kdybychom nechali růst nové moderní lahodné odrůdy na vysokokmenech 50 či více let na jednom místě bez pravidelného řezu a výživy, možná bychom se taky divili. Většina těch krátkověkých odrůd rychlého vývoje by se ani toho věku nedožila, stromy by zababčily a odumíraly. Jiné by plodily, možná střídavě, v přehoustlých korunách na vyčerpané půdě drobné nakyslé plody, dobré tak na mošt a kvas.
   Kdysi dávno jsem u kamaráda chutnal ze starého stromu Blenheimskou renetu. Jak pravil - chutnalo to jako řepa s moukou. Triploidy jsou často odolné proti zmenšování plodů a tak se nedostatky ve výživě často projeví právě v chuti. Přitom stará literatura u Blenheimky psala o velmi dobré chuti. A skutečně, mladý dobře živený strom plodil jablka skutečně dobrá. Je zajímavé,. že všech odrůd se to netýká. Např Matčino mi přijde tím lepší, čím ze staršího stromu pochází. Ale to je spíš výjimka. A teď se v tom vyznejme...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.126 (?), 7.4.2016 11:42

HRKÁVKY byly naopak velmi chutné, měli jsme je na zahradě a byly to jedny z nejoblíbenějších spolu s citrónkama, měty temně červenou slupku, až černou a tato barva přecházela do sněhově bílé dužiny. Hrkávky se jim říkalo proto, že podle toho když jadérka hrkaly tak byly krásně tvarované jablka zralé. Ty lituji nejvíc, že sme o ni ne svoji vinou přišli.

CITRÓNKY měli velikost, barvu, tvar i chuť podobající se citrńu, měli jsme ho donedávna, až než jej skolila vichřice.

KOŽUCHY ještě máme, na zimu k uskladnění vynikající. Mají nahnědlou kožovitou slupku.

PANENSKÉ malé červené jablíčka, máme pořád.

ŠTRŮDLAKY velké (10 až 15 cm průměr) šťavnaté k rychlé spotřebě do jablečného závinu ideální, měli žlutočervenou barvu.

Mohu říc, i že jsou všechny velmi chutné s plnou chutí a šťavnaté na rozdíl od dováženého vodového drahého nic. Máme pořád straré jabloně, které vysazoval děda v 50 letech minulého století a pořád se je snažíme udržovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Nocenka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 240.66 (?), 25.1.2012 11:21

Tedy, nevím, zda si tak trošku neděláte legraci..., ale pokud jde o ty kožuchy a jadrničky, tak právě ty si manžel vyžádal k nasazení. Tedy mluvím o kožené renetě a jaderničce, ty jsou u nich označovány výše uvedenými názvy, možná ty vaše budou ještě něco jiného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 25.1.2012 15:02

Tak třeba Jadernička mi nikdy nechutnala a nechutná mi doposud.Koženou renetu jsem si předloni koupil někde po cestě aspoň abych si připomněl její chuť. No... je fakt dobrá na štrůdl.P


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 25.1.2012 15:06

Koupil, myslím tím ovoce.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Nocenka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 240.66 (?), 25.1.2012 15:12

No, a proto se říká sto lidí, sto chutí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 22.251 (?), 24.1.2012 20:20

Vrátím se k přirovnání - mám staré i nové auto, staré je nevzhledné, ale prožil jsem s ním kus života, opravím si ho sám, nové je krásné, ale musím s ním do opravny a je to drahé. Není krása starých odrůd v tom, že s námi byly kus života, nejsou sice tak pěkná, ale nepotřebují tolik péče? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 24.1.2012 22:24

Jistě to tak je.
Dnes ovšem většinou zužujeme pojem staré odrůdy na ty staré a dlouhověké, které ještě dnes rostou ve starých zahradách a u silnic. Matčino, Panenské Boskoopské, kožeňáky, jaderničky,  Krasokvět, Strýmka... Bohužel mnoho starých odrůd upadlo v zapomnění, protože jejich stromy nepřežívají, a tak je většina již nezná. Jednalo se o odrůdy krátkého vývoje - Ananasová reneta, Bernské růžové, Sudetská reneta a jiné.. I ty patřily k našemu dětství, ke své smůle však vykazovaly vlastnosti, které dnes u nových odrůd tolik oceňujeme: brzkou a vysokou plodnost, slabý růst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika