Staré odrůdy jabloní - Slovácko



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?) 
17.2.2012 21:20

 Panenské se dá konzumovat již na podzim, pamatuji se, že vydrželo s dobrou chutí minimálně do ledna. Ale celkovou dobu skladovatelnosti už si nepmatuji, protože, jak jsem už uvedl v jiném vláknu, naposledy jsem ho jedl někdy před půl stoletím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 43.70 (?), 18.2.2012 7:23

Díky za odpověď, přemýšlím o koupi této odrůdy, mám dost místa pro výsadbu těchto vzrostlých, mohutných stromů. Ještě k ní přidám některou ze starých odrůd hrušek vhodných do vyšších poloh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 54.27 (?), 18.2.2012 9:08

Panenské se dá jíst od září, vydrží v dobrém sklepě v pohodě do dubna, ovšem potom ztrácí na šťavnatosti. Výhodou je, že i padané, ne moc potlučené se dají nějakou dobu skladovat. Jsou bezkonkurenční na jablkové knedlíky i "do škopku". Pozor ale, nečekejte nějaká velká jablka, jsou menší, střední. Stromy jsou velmi, velmi vzrůstné. Pokud umíte roubovat, je vyšlechtěna odrůda Panenské zlepšené (nemám ji). Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 18.2.2012 9:30

Ano, panenské bývaly velmi vysoké stromy a táta vršek s plody jenom oklepával. Jako děti jsme jedly opadané plody na příkopech u silnic, které tam ležely i několik týdnů - ty chutnaly nejvíce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 18.2.2012 9:56

Zvažuji, zda koupit hotový stromek na semenáči nebo naroubovat. Mám k dispozici jaderničkové špičáky vypěstované z jader a těším se právě na ty mohutné deseti i vícemetrové stromy. Zřejmě to vyhraje zakoupený stromek na semenáči, dřív vyroste a dříve bude i plodit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 18.2.2012 12:21

Pěstuje někdo z diskutujících Míšeňské nebo máte alespoň informace o chuti, odolnosti a trvanlivosti této staré odrůdy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.78 (?), 18.2.2012 12:58

Z literatury - dužnina šťavnatá, výrazně navinulé chuti, aromatická, dobrá. Odolnost proti mrazu vysoká, chorobami příliš netrpí. Sklízí se v říjnu, dozrává koncem listopadu a vydrží do dubna (až května, dle doby sklizně). Stromy plodí pozdně. Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.114 (?), 18.2.2012 13:44

Osobně nepěstuji, naskenované údaje jsou z Pomologie (Boček 1954)


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 19.2.2012 7:43

Děkuji za informace, podle posledního přízpěvku existují asi kvalitnější sraré odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 240.105 (?), 19.2.2012 9:53

Zdravím.

Doporučuju otrhat z každého stromu pár typických jablek a vzít je do Brna na Mendlovu univerzitu. Na ústavu ovocnářství vám je určitě určí. Nevím, zda tam je ještě prof. Řezníček, ten je určoval kdysi mně. Nebo se ptejte na ing. Bočka, je mladý, ale staré odrůdy jsou jeho hobby a ví o nich opravdu hodně. Doporučuji vám rovněž kurz celoživotního vzdělávání Ovocný strom v krajině, který zemědělská škola organizuje, rozhodně to za ty peníze stojí. Nejenže vás seznámí s problematikou pěstování, řezu, ošetřování mladých i starých stromů, ale i historií odrůd, krajinářstvím a na podzim potom obrovskou degustací všech odrůd jablek a hrušek, co si jenom vzpomenete (i když teda nevím, ja po letošní zimě). Kurz by měl začínat tuším v březnu, podívejte se na stránky školy. A na závěr - ačkoli jsem příznivce starých odrůd, ne všechno staré je dobré. Názory pana Vysloužila jsou rozhodně hodny zamyšlení. Pěkný den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika