Staré odrůdy



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?)
7.12.2017 9:40

Idared to není - to je odrůda, kterou si člověk nesplete, navíc Idared roste pár metrů od této "neznámé".

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12   
      
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 18.9.2017 10:56

Roky chodím kolem jedné zrušené zahrady, kde podle mě roste Jonathan, ale je vždy koncem srpna "občany" sklizen (orván) zřejmě do výkupu, a tak nezbyde ani plod k prozkoumání. Letos se mi podařilo na tom stromě objevit pár zapomenutých plodů. Co vy na to? Jonathan? 




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.126 (?), 18.9.2017 20:18
Mikeš 13: Netrúfam si s určitosťou povedať podľa fotky, ale skôr si myslím že to Jonathan nie je. Nesedia mi preň tie bledé lenticely, moje jonatánky ich nemajú vôbec. Tipol by som si McIntosh, ale môžem sa mýliť. Podľa chuti a najmä typickej vône McIntoshu by nebol problém tieto 2 odrody odlíšiť. Podľa fotky si to určitosťou ale netrúfam (a môže to byť aj iná odroda, červených jabĺk tohto tvaru je asi vôbec najviac). IH (P.S.: na foto sú plody McIntoshu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 56.74 (?), 18.9.2017 21:06

McIntosh to na 100 % není. Ten mám za poslední dobu docela dost "nachutnaný" smiley. Na dvou jediných spadlých přezrálých, ale již nekonzumovatelných plodech, které jsem vloni našel byla přítomna typická "jonathánová" skvrnitost.

Já ty lenticely právě vidím na Vašich plodech v jiném vlákně, kde Jonathan prezentujete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 19.9.2017 7:42

Mikeš13: Naozaj neviem, na základe fotky nedokážem povedať jednoznačne. Odrôd podobného výzoru je veľa, môže to byť napokon aj ten Jonathan. Ak by som videl naživo aj strom (habitus, listy) a najmä mohol jablko ochutnať, rozhodovanie by bolo ľahšie.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.180 (?), 19.9.2017 21:54

Pan Mikeš Jonatan by to nemal byť pretože koncem srpna nebýva ešte dobre vybarvený leda že by ho sklízeli-orvali ešte zelený. Aspoň u nás v 310 m.n.m.býva ešte zelený, neviem v akej nadm. výške a polohe je tá zrušená zahrada. Farebne aj tvarovo na tých vašich fotkach je podobný Jonatanu ale na vašich fotkach to bude asi nejaká jesenná-podzimní odroda jablone s plodmi podobnými Jonatanu.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 20.9.2017 10:14

Orvou všechno, pane Jano, zralé-nezralé, do výkupu dobré. Ty letos utržené plody by asi ještě měly být na stromě a i když se dají jíst, tak nejsou ještě v konzumní zralosti. Jeden plod uskladním a uvidím, jak dojde. Zahrada je v nějakých 360 m n. m.. Strom může mít tak plus mínus 30 let a nebude to asi nic zvláštního, vedle roste Spartan, Idared, Zvonkové, Šampion (asi). Ale nic mě nenapadá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.9.2017 10:50

Už je to hodně let, co Jonathany nepěstuju, takže to není validní názor a nemohu se srovnávat s těmi, co je mají na stromě.. Ale u plodů pana Mikeše by Jonathan byl první název, který by mě napadl. Hlavně ten odstín jásavé červené barvy a tvar kališní jamky. Mac Intosh je víc do fialova (i když méně než Spartan). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 189.156 (?), 7.12.2017 9:19

Podle mě jasný Idared.

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 7.12.2017 9:40

Idared to není - to je odrůda, kterou si člověk nesplete, navíc Idared roste pár metrů od této "neznámé".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 87.17 (?), 7.12.2017 23:31

Mohol by to byť aj Jonathan. V "obehu" je stále viac klonov Jonathanu, ktoré sa mierne líšia aj tvarovo. Aspoň v našej oblasti, kde je stromov Jonathanu ešte dosť. Definitívne sa to dá rozoznať asi len podľa chuti a vône. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika