Staré jabloně a zahrada



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?)
5.3.2011 10:01

Jesltli mají jablka fleky a v koruně jsou suché větve, to nemusí vůbec znamenat, že jsou na tom stromy nějak špatně. Důležitější je, jestli nemají vykotlané či zpola zaschlé kmeny. Jsou-li kmeny zdravé, dají se pomocí té pily prořezat a zmladit.
   Nevím, proč rodina čeká s kácením na jaro. Kácí se nejlépe v zimě, resp. v zimě nakácené dfřevo listnáčů je nejkvalitnější (pro řezbáře, soustružení, ale i na topení). I stromy, které chcete dát pryč bych nekácel nýbrž vykopal (přinejhorším vytrhnul). Staré pařezy v zahradě nejsou nic pěkného, vydrží dlouho a odstraňují se špatně.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
maramara - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (57) - 96.2 (?), 5.3.2011 9:21, zobrazeno: 18187x

Dobrý den,

mohu požádat o radu.

Zdědil jsem po mé babičce zahradu, která byla dlouhou dobu neudržovaná. Stromy nebyly stříhány ani nijak ošetřovány, každý strom má několik silných suchých větví, zarostlé koruny a některé stromy jsou napadeny... jablka mají na sobě "fleky".

Stromů je poměrně dost, jde o 2500m2 a celá rodina už fanaticky čeká s motorovou pilou na Jaro, aby začala kácet. Já jsem kategoricky proti. Nechci holou zahradu, kde budu zbytek života čekat na nové stromy. Obměna je nutná, ale ne tímto způsobem.

 

Nyní k mé otázce.

Lze takto staré jabloně prořezat a ošetřit tak, aby se vzpamatovali?

Nechci ponich ovoce, většinou jde o jablka, která se skladovala na zimu (babička jim říkala "kožeňáky"), Panenské atp.

Na zahradě jsou nějaké třešně, několik ořešáků, které se vymkly kontrole, ale pouze jabloně jsou natom opravdu špatně.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 5.3.2011 10:01

Jesltli mají jablka fleky a v koruně jsou suché větve, to nemusí vůbec znamenat, že jsou na tom stromy nějak špatně. Důležitější je, jestli nemají vykotlané či zpola zaschlé kmeny. Jsou-li kmeny zdravé, dají se pomocí té pily prořezat a zmladit.
   Nevím, proč rodina čeká s kácením na jaro. Kácí se nejlépe v zimě, resp. v zimě nakácené dfřevo listnáčů je nejkvalitnější (pro řezbáře, soustružení, ale i na topení). I stromy, které chcete dát pryč bych nekácel nýbrž vykopal (přinejhorším vytrhnul). Staré pařezy v zahradě nejsou nic pěkného, vydrží dlouho a odstraňují se špatně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.18 (?), 5.3.2011 11:47

Jablka mají fleky, protože nebyly ošetřované, ale to je záležitost případného postřiku, neznamená to špatný strom. Suché větve tam jsou, protože je nikdo neodstranil - běžně se stává, že nějaká větev "odejde". Rozhodně bych nekácela všechny stromy, jen ty nejhorší, u ostatních bych odstranila suché větve,  koruny trochu prosvětlila a počkala na reakci stromů. Ony jsou dole rychle, ale než narostou nové... Po sklizni bych se rozhodla, které ponechat. Ale obměnu bych dělala postupně, abych měla vždy trochu stínu pod stromy a zahrada nepůsobila jednotvárně (také jsem to tak řešila). Navíc vámi uváděné staré odrůdy jsou po stránce obsahu látek důležitých pro organismus (vitamíny, vláknina) mnohem kvalitnější, než odrůdy nové, které jsou šlechtěny spíše pro vzhled a chuť. Proto také mnoho zahrádkářů tyto staré odrůdy pracně shání a někteří pěstitelé se na ně specializují.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
maramara - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (57) - 96.2 (?), 5.3.2011 12:29

Děkuju za podporu.

Naštěstí jsem majitel zahrady, tak mám poslední slovo, ale u nás bohužel panuje přesvědčení, že dát zahradu dohromady by bylo složité a jablka mají přece v každém Albertu...!  A motorová pila je jediná údržba, kterou u nás znají..

Mohl bych se zeptat, jak je to s prořezem. Musí se každý řez ošetřovat proti houbám? U nízkých větví to není problém, ale některé stromy mají 10m a jediný způsob jak je prořezat jsou nůžky nebo pila na tyči.

Má cenu ošetřovat stromy, kterým se loupe kůra? Pročetl jsem některé diskuze a chápu to tak, že většinou jde o závažnou chorobu, která se nedá zastavit.

Některé třešně mají rozpraskané kmeny. Je nutné je něčím natřít?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.18 (?), 5.3.2011 22:24

Stromy to přežijí i bez zatření, někdo nezatírá vůbec. Také rány ošetřuji jen tam, kde dosáhnu.

Ohledně té loupající se kůry - pokud je to choroba, která se u nás v osadě vyskytuje právě u starších stromů - kůra černá (je jako ožehnutá) a loupe se až na dřevo (druh rakoviny), tak takový strom perspektivu delšího života nemá, postupně odchází - takové bych dala pryč.

Ohledně třešně moc neporadím. Pokud vytéká míza, mělo by se ošetřit, ale u mé Vanky to nepomohlo, míza se pak časem zastavila sama a kůra ránu obrostla ze stran. Sice to nevypadá hezky, ale roste dál a plodí dost. Pokud jsou praskliny suché, ošetření není třeba.      

A jablka sice mají v každém Albertu, ale 16x za sezónu stříkaná...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 6.3.2011 20:12

Fotky by nebyly?

Jabloň 10m vysoká je opravdu rarita. Většina jabloní na bujných podnožích nepřeroste 8m. Řezat lze ze žebříku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 218.17 (?), 7.3.2011 9:19
mam jadrnici tak 10-11 m vysokou a začala notně prosychat ikdyž jabka chrli každy rok ve velkem... asi se ji letos budu muset zbavit, ale nejdřív udelam vzorek do bečky at máme nač vzpominat...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 54.208 (?), 6.3.2011 20:50

Toto diléma nevyřeší tato diskuze,  ale právo silnějšího. Já jsem tuto cestu jíž absolvoval. Chtěl bych popsát můj příběh. Stromy jsem zredukoval na třetinu a řekl jsem dost, to zde zůstane. Kácel jsem postupně pět lét, abych si na tu spoušť zvykl. U mně byl složitější případ, protože jsem na té zahradě vyrůstal. Propočet spotřeby ovoce je důležitý.  Na osobu počítám 120 kg a něco navíc. Na kalvados moc nemyslím, protože je to nerentabilní. Je důležité si všechno dělat svépomocně, protože údržbu nelze udělat jednorázově za peníze.  Staré stromy nelze řádně chemicky ošetřovat z finančních důvodů.  A tak se kruh uzavírá.

Pokud bych měl někomu radit, tak něco málo vykácet, ale bez kopání pařezů.Tato činnost je pracná a zbytečná.  Pořídit si několik nových polokmenů pro radost z novinek a vše ponechat beze změn, pokud budete situaci ovládat. Cokoliv na místo stromů vysadíte, potřebuje ještě větší pravidelnou údrždu a investice.         Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 6.3.2011 21:39

Pokud hodnotíte zahradu z pohledu co je rentabilní, která činnost je pracná a že každá výsadba vyžaduje údržbu a investice, pak věřte, že žádná zahrada se finančně nevyplatí. Jediný rentabilní krok je zahradu prodat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 171.155 (?), 7.3.2011 23:22

no-kdybych si sečetl hodnotu vypěstovaného ovoce ze svých 30.stromů, při průměrné úrodě a také trocha zeleniny, tak i při dojíždění asi 25km jednou týdně 3/4 roku, budu asi trochu v plusu! Ale člověk to dělá pro radost!

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika