Velká zahrada je něco jako životní křižovatka. Na jedné straně nikdy nekončící práce (podobně jako na chalupě) a s tím související vydání, na druhé straně snad zdravý pohyb, radost ze sklizně, příjemné posezení s přáteli. Určitě jsem nevyjmenoval všechny plusy a minusy. Jde v zásadě o dlouhodobou změnu životního stylu a to - v tom lepším případě - pro celou rodinu. To je to, oč tu běží, o nějaké rentabilitě vůbec nelze mluvit. Jde-li o zálibu, koníčka, potěšení, pak je to bezva, pokud jen o povinnost, je lepší jít od toho.
Po tomto zásadním rozhodnutí by dalším krokem mělo být co nejlepší zmapování porostů i celé nemovitosti a pak následuje plánování - co, kdy a jak dál. Bylo by hodně dlouhé popisování, co vše je třeba uvážit a jak postupovat. Navíc bez znalosti na místě by to bylo i nezodpovědné. Ale základní ošetření - co nejdříve průklest, přihnojení a nějaký ten postřik proti strupovitosti, případně likvidace evidentně nepoužitelných stromů včetně pařezů (zde v jiné diskusi), to je nutné udělat prakticky teď, v předjaří. No a pak studovat a plánovat na téma - voda, chatka, sklad, vjezd a komunikace, krb, udírna, pergola, bazén a co já vím, co ještě lze vymyslet. Samozřejmě i rekonstrukce sadu - po pečlivém posouzení stávajících stromů. Doporučuji zaměření (svépomocně, pásmem), nákres v měřítku na čverečkovaný papír, očíslování stromů a pak poznámky typu - odrůda, ošetření, hnojení... a u nové výsadby i nově situovat stromky do odpočaté půdy, nikoliv tedy na stejné místo.
Možná, že se tyto rady zdají být příliš obecné, ale bez znalosti situace na místě může být jakákoliv konkrétní rada - včetně toho, zda kácet či ne - třeba i úplně špatná. Nakonec vidíte, že i v otázce pařezy nechat - ano - či ne zde není jednotný názor.
Ještě snad je vhodné zvážit poměr okrasné a užitkové části, ta okrasná je čím dále tím více preferována, ale to už záleží na osobním vkusu. R.