Staré ale vylepšené odrůdy



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?)
11.10.2013 22:04

...tož, já už sa tem nemóóžu dívaťindecision,...jak mja svrbióó psty... a když už ste ta zapálená zahradnice v tej vysokej polohe, tak jestli dovolíte, tak přispěchám se svou polívkó, a to už z mých úst velmi omílanou odrůdou, která se do vyšších poloh hodí, má nějakou polní rezistenci, nebo alespoň odolnost proti strupovitosti, a je velmi, velmi chutná... a to kanadská, starší odrůda Beforest...tady a tady.Jestli mě čte pan Palo zo Záhorí, tak mu řekněte, že to platí i pro něho.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 46.167 (?), 11.10.2013 23:49

Nechtel jsem se Vas dotknout, pokud se stalo, tak se omlouvam. Ale kdyz jste proti strupovitosti nikdy nestrikala, tak situace v 600-650 m.n.m je uz nejmene 10 a vice let jina. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galii - (12) - 5.209 (?), 11.10.2013 21:42

no, ta mě asi trápí nejvíc... asi je to opravdu nadmořskou výškou..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 11.10.2013 22:04

...tož, já už sa tem nemóóžu dívaťindecision,...jak mja svrbióó psty... a když už ste ta zapálená zahradnice v tej vysokej polohe, tak jestli dovolíte, tak přispěchám se svou polívkó, a to už z mých úst velmi omílanou odrůdou, která se do vyšších poloh hodí, má nějakou polní rezistenci, nebo alespoň odolnost proti strupovitosti, a je velmi, velmi chutná... a to kanadská, starší odrůda Beforest...tady a tady.Jestli mě čte pan Palo zo Záhorí, tak mu řekněte, že to platí i pro něho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
galii - (12) - 5.209 (?), 11.10.2013 22:16

hmm, zajímavé, místa dost, určitě jednu nasadíme... děkuji, každá rada dobrá... víte zahrada je pro mě neuvěřitený relax, ráda zkouším cokoli nového, když někde vidím přídomek " sibiřské", je to moje... něco zajde, něco ujde, něčemu se daří... dokonce jsem zasadila vloni broskev a sve div se 2 plody přinesla... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 11.10.2013 22:41

Na konci devadesátých let jsem řešila podobný problém. Nahrazovali jsme stromky odrůd, které u nás neměly být nikdy vysazeny jako je Golden Del. Starkrimson, Idared..., dále jsme nahrazovali přestárlé stromy, mimochodem jejich plody neměly strupovitost, ale chuť též nic moc. Tehdy se mi dostal do ruky seznam 25 odrůd, které byly prozkoušeny v Horní Bělé, zkušebně ve vyšší nadmořské výšce. Ve výběru byla hodnocena chuť a odolnost proti nemocem, byly tam rezistenty i jiné odrůdy.  Ze seznamu jsem zasadila Vandu, Topaz, Rubinolu, Rubín... Seznam již nemám. 

Do vyšších poloh na vyšší tvary na semeáč či A2 doporučuji např. Matčino, jde o odrůdu podzimní, starší s nezaměnitelnou chutí, strupatá nebývá. Dále mám dobrou zkušenost s Angoldem, jablka jsou velká, chuť lehce fádní, ale uspokojivá, plody velké, strupovitostí netrpí, vydrží do dubna. Květy vydrží i mráz. Loni vše zmrzlo, angoldy vydržely.   Zdraví Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galii - (12) - 5.209 (?), 11.10.2013 22:59

i Vám velký dík. Myslím, že základ obnovy sadu už se rýsuje.. jen houšť a víc... přeji hodně radosti a dobré chuti. Ivana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 153.9 (?), 11.10.2013 23:16

Tož srécu z Hané, vitajte u nás. Mám Beforest v nadmořské výšce asi 500 m a kdyby k němu neměla manželka citový vztah (kladný), tak je už dávno na pravdě boží. Uznávám, že je to odrůda chutná, ale co z toho, když zarodí jednou za tři roky většinou malá strupovitá jablíčka. Letos už i manželce došla trpělivost a příští rok ho mám povoleno přeroubovat.

Ale k zadanému tématu. Pokud má zadavatelka staré stromy, kterů plodí málo a mají malé plody, doporučuji (jako jeden z mých předchůdců) silnější řez na prosvětlení koruny. Po řezu ubyde větví (to je moudro, co?), tím ubyde i malých krpatých jablíček a síla půjde do těch zbylých jablíček, která budou v prořídlé koruně pěkně osluněná, budou lépe osychat a protože základním požadavkem pro strupovitost je vlhkost, nakonec i té ubyde. 

Ještě bych chtěl tazatelku upozornit, že nejen nadmořská výška hraje roli při pěstování ovoce. Máme dvě zahrady pár desítek mětrů od sebe. Jedna je na prudkém jižním svahu, kde stromky musím prosit, aby tam rostly a nic jiného než semenáč tam dlouho nepřežije. Ale když zarodí, tak dozrávají mnohem lépe než stejné odrůdy na zahrádce kousek níž, kde je lepší půda a mohu si tam dovolit i zákrsky.

Co se týče vhodných odrůd, nebojte se i novějších. Jen se asi budete muset vyhnout zimním a pozdně zimním odrůdám, které by ve vašich podmínkách nedozrály. Ale mezi těmi podzimními a raně zimními je pak takový výběr, že se nemusíte bát stereotypu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 227.141 (?), 11.10.2013 23:50

Zdravím zo Záhoria pane Rosťo! Čítam, čítam a pamätám sa aj na Váš starší príspevok, kde ste líčil chuť starej sorty v opustenej záhradke Vášho suseda. Nebol to práve Beforest? Aj nad ním som rozmýšľal pri náhrade Topazu. Nevadí mi, že nie je rezistentný k V.inaequalis, jeho chuť musí byť fantastická, ale bohužiaľ v mojích podmienkach by to bolo iba vianočné jablko, podobne ako bola Rajka. Navyše teraz mi v pivnici s jabĺčkami pri teplote +13 šumia demižóny s burčiakom, takže pre pozberané jádroviny žiadna ideálna teplota...sadShalimar by bol ideálny, ale obávam sa, že jeho prevažne goldenovská (?) chuť nebude taká korenistá ako u sorty Enterprise. Aký je Váš názor na túto pomerne novú americkú (nie kanadskú) odrodu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 12.10.2013 13:12

Tvrzení, že staré odrůdy jsou někdy nepoživatelné, je mýtus. Je dán tím, že jej ochutnáváte ze starých stromů, o něž se nikdo dlouho nestaral a možná už by neměly růst. Krom několika málo odrůd jako Jeptiška, Strýmka, které sloužily spíš na krmení a zpracování, měly staré stolní odrůdy na mladých a ošetřovaných stromech chuť stejně dobrou jako ty dnešní, často i lepší.
    Rozdíl byl  v tom, že nebyla globalizace, takže na vysočině se pěstovaly odrůdy tam osvědčené, v nížinách taktéž.  Nelze proto šmahem říci, že staré odrůdy byly odolnější chorobám. Jak které. Takový zimní kalvil, Coxova reneta by i dnes byly lahůdkou, prospívaly jen v teplých polohách a chorobami trpěly velmi. Ale nikoho v 650 metrech nenapadlo je pěstovat, protože je tam jednoduše nekoupil a i kdyby, nešly by mu.
   Obecně lze říci, že staré odrůdy měly snad povětšině menší plody (taky to neplatí ve 100%), vstupovaly později do plodnosti, hodily se víc pro kmenné tvary než pro intenzivní výsadby.
    Pro začínající pěstitelku ve vyšší poloze bych doporučil na bujnější podnož nějakou z odrůd, které si pochvalovali místní pamětníci a k tomu zkusit nějakou moderní, u níž jsou deklarovány malé nároky na teplo a odolnost chorobám

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galii - (12) - 5.209 (?), 12.10.2013 17:54

Místní pamětníci zahrádkáři, a těch už není mnoho, většinou nezajímá, co jim na zahradě roste, jen vědí, že tohle je to dobré jablko. Ano, vzhleden ke globalizaci máme pestrou nabídku, ale z opačné strany vzato - kdo se pak v tom má vyznat? Člověk jde přímou cestou - do zahradnictví a zabídky mu jde hlava kolem. A když se párkrát spálí ale nechce to vzdát, začne hledat informace, to dnes vcelku lze. Ale pokud není odborník a chce použít načerpaná moudra, opět narazí  - nabídka je již vlastně "chudá"  co se jeho přání týče - málokde mají to co on chce a poradit také dokáže málokdo. Občas jdu s lístkem, na kterém mám vypsáno co chci přímo za prodejcem, ale buď slyším to nemáme, a nebo vůbec neví, o čem mluvím. Nabízí to co mají a vůbec jim není divné, že se to místních podmínek nehodí. Nezájem nebo záměr? Naše staré stromy, když dobře zarodí, mají jablka skvělé chuti v porovnání s novými, které u nás také rostou. A ještě svým vzrůstem zahradu zdobí a poskytují příjemný stín, narozdíl od moderních odrůd. Ale já to nevzdám.  Všem zúčastněným za cenné rady moc děkuji a budu v očekávání dalších. Vzhůru do zahradnictví! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika