Staré ale vylepšené odrůdy



host - 248.33 (?)
11.10.2013 23:40

Jen jsem chtěla poradit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Ony i dvě zahrady ve stejné n.v. mohou mít různé podmínky, záleží na orientaci a na tom, jestli je poloha chráněná nebo ne. Pan Kuky je také v HK jako já a má zahradu u domu, já za městem -a každému nám to roste jinak.  Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
            
galii - (12) - 5.209 (?), 11.10.2013 20:56

no, právě jsem se byla podívat, jaká bude letos úroda - obávám se, že ze starých stromů nesklidíme nic. Všechno je strupovité, plody velikosti švestky, sem tam větší nehezké jablko, ale chuti dobré. Mám moc ráda hlavně čistecké, to má ale letos pár maličkých jablek samý strup.. Na pohled z dálky stromy krásné, ale ovoce nic moc. To bych u nových nechtěla. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.33 (?), 11.10.2013 21:16

No ono u těch starších odrůd dost záleží na řezu - pustit vzduch do koruny, nemít je moc zahuštěné. A velikost plodů záleží na výživě, řezu a probírce... Matčino a malináče mají radši vyšší polohy, smiřické také a fakt jsem je strupovité ještě neviděla. Stromy na strupovitost jsem nikdy nestříkala, když jsme ještě měli Čistecké, mělo občas ďubku, ale tak 1-2 na plodu, ono má slabounkou slupku, tak je asi citlivější.  

Ale co pořídíte, záleží na vás. Mám teď v zahrádce novější odrůdy, protože staré stromy dosloužily. Ale pracně jsem teď některé staré odrůdy sháněla, protože mají chuť, která mi mezi novými odrůdami chybí. Navíc udávají, že staré odrůdy mají jiný typ (teď to asi budu formulovat nepřesně) vlákniny v dužině než nové odrůdy, u kterých snad není tak zdraví prospěšná (nějak se bortí či co).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
galii - (12) - 5.209 (?), 11.10.2013 21:40

to je přesně ono, chuť starých odrůd a také vzhled je jiné. Mám tay i jednu jabloň asi 6 let, ale vedle původních vypadá jsko neduživé dítě, ovoce dává ale ta chuť je jiná a je jich málo.. určitě nechci používat chemii, to raději budou stromy jen pro potěchu oka..  co nového jste sadila vy? a jak vysoko máte zahradu? děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 46.167 (?), 11.10.2013 21:40

Pani Lido, Vy jste v Polabi a pani Galii v 650 m.n.m., skutecnost ci zkusenost, ze stromy na strupovitost jste nikdy nestříkala, je v v 650 m.n.m v dnesni dobe naprosto k nicemu. Pani Galii si zrejme pod starou vylepsenou odrudou predstavuje pekny, vetsi ci velky strom (nikoliv zakrsek ci ctvrtkmen) s jablky, ktere nebudou trpet strupovitosti. Takze byste ji mela spise poradit vzrustnou podnoz A2 nebo M1, na ktere vyroste pekny strom a nejakou vhodnou odrudu rezistetni vuci strupovitosti. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galii - (12) - 5.209 (?), 11.10.2013 21:53

moc děkuji, čtete mi myšlenky! takže, podnož už asi znám(pokusím se pídi podle označení, snad v zahradnictví odborníci pochopí), no a teď jakou odrůdu rezistentní vůči strupovitosti do naší polohy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.33 (?), 11.10.2013 21:59

Staré odrůdy prodávají většinou na semenáči nebo na A2. A pokud chce starou odrůdu, tak mnou uvedené odrůdy strupovitostí nijak netrpí ani ve vyšších polohách (ty jim naopak vyhovují) - tam má chalupu švagrová, tak to máme odzkoušené. Nové rezistentní odrůdy mají chuť na jedno brdo a ta rezistence se občas stejně prolomí - moje kamarádka (přes cestu) měla letos Rubinolu strupovitou až až.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.167 (?), 11.10.2013 22:18

No nevim, zda Vami uvadene odrudy strupovitosti ve vyssich polohach netrpi, ja uvadene odrudy nemam (jsem v 600 m.n.m.) a velmi o tom pochybuji. Doufejme, ze se k tomu vyjadri nekdo, kdo ma s danymi odrudami primou osobni zkusenost ve vyssi poloze. Zajimave, ze kamaradka mela strupovitou rezistentni Rubinolu (kde presne ?) a svagrova nema strupovitost na starych odrudach nachylnych ke strupovitosati (kde presne ?) . J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.33 (?), 11.10.2013 22:55

Rubinola ve vzdálenosti 50m od mé zahrady - psala jsem, že přes cestu (HK), švagrová Vysočina. Paní Galii ještě doporučuji mrknout se tady na vlákno "jabloně do vyšších poloh", ať si přečte ještě názory jiných.   Lída              

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.167 (?), 11.10.2013 23:15

Vysocinu uvadi casto i pan M. Vyslouzil a pritom je cca o 200 m nize nez ja (pokud se nepletu), jsem take na Vysocine (ceskomoravske), ale podminky jsou zde jine, nez u pana MV a Vy s tim nemate vubec zadnou zkusenost. I Trebic je o dost nize nez 600-650 m.n.m. J.R.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.33 (?), 11.10.2013 23:40

Jen jsem chtěla poradit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Ony i dvě zahrady ve stejné n.v. mohou mít různé podmínky, záleží na orientaci a na tom, jestli je poloha chráněná nebo ne. Pan Kuky je také v HK jako já a má zahradu u domu, já za městem -a každému nám to roste jinak.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika