Sloupové jabloně



Stránky: 1,  2   
host - 137.34 (?) 
23.3.2011 6:54, zobrazeno: 70311x
prosím o radu zda má cenu sázet sloupové stromky na malé zahradky a jaké máte zkušenosti
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 41.2 (?), 23.3.2011 8:23

Se sloupovými stromky zkušenosti nemám, nicméně i my máme malinkou zahradu a máme v plánu letos kupovat jablůňku a vyzkoušet ji. Budu také ráda za jakýkoliv příspěvek :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 40.135 (?), 23.3.2011 10:55

Zdravím.

Stačí prvně přečíst diskuzi. Dejte si do vyhledávání vlevo slovo "sloupcové" a najdete několik diskuzí. Třeba v této jsou i fotky pár let po výsadbě.

Jinak do malé zahrádky se hodí, taky s nimi počítám. Chuť není závratná (chutnala jsem několik odrůd, určitě víc než pět), ale je to příjemné mít i na malém prostoru své vlastní ovoce. Pro potěšení, přímý konzum a do buchet.

Přeji hodně zdaru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 23.3.2011 18:52

Také bych doporučoval do velmi malých zahrádek sloupcové odrůdy. Jak píše diskutující přede mnou, u některých je chuť nic moc. Já mám jedinou odrůdu (jako takovou raritu) Sonet a to, o té chuti, u ni platí.

Další možností je pěstování supervřeten. Ale na to je třeba mít dobré klimatické a půdní podmínky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 46.80 (?), 26.3.2011 20:48

Potvrzuji fádnější chuť u Sonetu, ale zase jako raritě bych to odpustil, vyniká šťavnatostí a přesto, že ji řadí k skladovatelným odrůdám dá se jíst už i ze stromku. Podle mne má sklony k vadnutí slupky a zhoršování chuti. ALe z toho stromu čerstvé kruplavé to docela jde. Lepší a vyváženější je určitě Rondo, a Goldlane s Moonlihtem jsou plně zimní skladovatelné odrůdy, s vyváženou chutí. Rarita v těchto raritách odrůda Kaktus, jehož jednoleté přírůstky jsou tlusté jako palec u dobře zmasilé ruky, má sice menší a zelené plody, ale malý, téměř neznatelný jadřinec, což mne překvapilo.  Jemnou dužninu, s příjemnou chutí. Negativum? Zkuste si to naočkovat :-)

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 192.253 (?), 23.3.2011 19:10

Ne že bych měl malou zahrádku, ale chtěl jsem vyzkoušet co to obnáší mít sloupovité odrůdy jabloní.Mám asi 15 odrůd, Maypole jsem vyřadil, je to skutečně jenom okrasná balerina. Odrůdy Gold CATS a Green CATS -ovoce mám ještě ve sklepě, nevadnou,ale chuťově nic moc. Red CATS se jeví chuťově lepší ale max.do ledna. Star CATS a Sun CATS dosud málo plodily, nelze spolehlivě ohodnotit. Waltz, Flamenco,Bolero a Polka taky chuťově nic moc. Z našich odrůd Pidi, Kordona,Rondo, Sonet,Moonlight a Goldlane se jeví jako nejlepší z nich poslední dvě odrůdy, které se umístňují i na degustacích.

Přeji hodně úspěchů v pěstování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 64.22 (?), 7.7.2011 21:42

Dobry den, mam tri sloupovite jablone (viz. foto) sazene loni na podzim. Muzete mi poradit zda strihat a jak? Dekuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jirka 2 - (17) - 4.82 (?), 7.7.2011 21:52

Sloupovité jabloně potřebují samozřejně taky stříhat. Proveďte takzvaně letní řez a to tak že necháte pouzed hlavní terminál (Tažný výhon) bez zásahu.Konkurenční výhony zakraťit aby netvořily konkurenční výhon. Boční výhony zakratit taky pokuď moc přerůstají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 7.7.2011 21:52

Zatím bych nic nestříhal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 35.95 (?), 13.8.2011 16:51

Dobrý den, nám zase jedna sloupová jabloň na jaře trochu pomrzla. Má zelené listy zhruba až 20 cm od vrcholu, ten vrchol je suchý neolistěný. Máme jej ustřihnout a když ano, tak kdy, teď nebo až na jaře? Děkuji za odpověď. Monika

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika