Sloupové jabloně



host - 64.22 (?)
7.7.2011 21:42

Dobry den, mam tri sloupovite jablone (viz. foto) sazene loni na podzim. Muzete mi poradit zda strihat a jak? Dekuji

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 137.34 (?), 23.3.2011 6:54, zobrazeno: 70444x
prosím o radu zda má cenu sázet sloupové stromky na malé zahradky a jaké máte zkušenosti
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 41.2 (?), 23.3.2011 8:23

Se sloupovými stromky zkušenosti nemám, nicméně i my máme malinkou zahradu a máme v plánu letos kupovat jablůňku a vyzkoušet ji. Budu také ráda za jakýkoliv příspěvek :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 40.135 (?), 23.3.2011 10:55

Zdravím.

Stačí prvně přečíst diskuzi. Dejte si do vyhledávání vlevo slovo "sloupcové" a najdete několik diskuzí. Třeba v této jsou i fotky pár let po výsadbě.

Jinak do malé zahrádky se hodí, taky s nimi počítám. Chuť není závratná (chutnala jsem několik odrůd, určitě víc než pět), ale je to příjemné mít i na malém prostoru své vlastní ovoce. Pro potěšení, přímý konzum a do buchet.

Přeji hodně zdaru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 23.3.2011 18:52

Také bych doporučoval do velmi malých zahrádek sloupcové odrůdy. Jak píše diskutující přede mnou, u některých je chuť nic moc. Já mám jedinou odrůdu (jako takovou raritu) Sonet a to, o té chuti, u ni platí.

Další možností je pěstování supervřeten. Ale na to je třeba mít dobré klimatické a půdní podmínky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 46.80 (?), 26.3.2011 20:48

Potvrzuji fádnější chuť u Sonetu, ale zase jako raritě bych to odpustil, vyniká šťavnatostí a přesto, že ji řadí k skladovatelným odrůdám dá se jíst už i ze stromku. Podle mne má sklony k vadnutí slupky a zhoršování chuti. ALe z toho stromu čerstvé kruplavé to docela jde. Lepší a vyváženější je určitě Rondo, a Goldlane s Moonlihtem jsou plně zimní skladovatelné odrůdy, s vyváženou chutí. Rarita v těchto raritách odrůda Kaktus, jehož jednoleté přírůstky jsou tlusté jako palec u dobře zmasilé ruky, má sice menší a zelené plody, ale malý, téměř neznatelný jadřinec, což mne překvapilo.  Jemnou dužninu, s příjemnou chutí. Negativum? Zkuste si to naočkovat :-)

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 192.253 (?), 23.3.2011 19:10

Ne že bych měl malou zahrádku, ale chtěl jsem vyzkoušet co to obnáší mít sloupovité odrůdy jabloní.Mám asi 15 odrůd, Maypole jsem vyřadil, je to skutečně jenom okrasná balerina. Odrůdy Gold CATS a Green CATS -ovoce mám ještě ve sklepě, nevadnou,ale chuťově nic moc. Red CATS se jeví chuťově lepší ale max.do ledna. Star CATS a Sun CATS dosud málo plodily, nelze spolehlivě ohodnotit. Waltz, Flamenco,Bolero a Polka taky chuťově nic moc. Z našich odrůd Pidi, Kordona,Rondo, Sonet,Moonlight a Goldlane se jeví jako nejlepší z nich poslední dvě odrůdy, které se umístňují i na degustacích.

Přeji hodně úspěchů v pěstování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 64.22 (?), 7.7.2011 21:42

Dobry den, mam tri sloupovite jablone (viz. foto) sazene loni na podzim. Muzete mi poradit zda strihat a jak? Dekuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jirka 2 - (17) - 4.82 (?), 7.7.2011 21:52

Sloupovité jabloně potřebují samozřejně taky stříhat. Proveďte takzvaně letní řez a to tak že necháte pouzed hlavní terminál (Tažný výhon) bez zásahu.Konkurenční výhony zakraťit aby netvořily konkurenční výhon. Boční výhony zakratit taky pokuď moc přerůstají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 7.7.2011 21:52

Zatím bych nic nestříhal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 35.95 (?), 13.8.2011 16:51

Dobrý den, nám zase jedna sloupová jabloň na jaře trochu pomrzla. Má zelené listy zhruba až 20 cm od vrcholu, ten vrchol je suchý neolistěný. Máme jej ustřihnout a když ano, tak kdy, teď nebo až na jaře? Děkuji za odpověď. Monika

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika