Sloupové jabloně



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 120.178 (?) 
13.8.2011 17:00

rozhodně bych je střihnul, vždyť se vám větví terminál a to je přesně naopak než jak má sl. jabloň být

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
host - 49.96 (?), 13.12.2011 10:04

Docela jsem dostal chuť sloupové jabloně nasázet i když mám zahradu velkou. Vždy jsem si myslel, že musí mít oporu, ale včara jsem četl že ne. A jak je to s třešněmi, višněmi, hrušněmi případně švestkami. Lemovat s nimi pěšinu, ke zdi, plotu. Opravdu jsou bez opory? Miroslav Strakonice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 226.194 (?), 13.12.2011 17:44

Zdravím, sloupcovitě rostoucí ovocné stromky si samozřejmě může dovolit i ten kdo má velkou zahradu, ale má třeba předzahrádku a tam to může dobře uplatnit jako užitkovookrasný prvek, Kromě toho samozřejmě velkázahrada umožňuje lecos a tak si střeba sloupcovitými stromky lze oddělit okrasnou část a užitkovou, nebo prostě udělat špalír, kde stormky o vzdálenosti 60 cm utvoří pěknou stěnu i bez opory. Je třeba sledovat samozřejmě podnož, pokud je to typ středně vzrůstná, tak ta opora být nemusí, ale kdo si to koupí n aM9 tak samozřejmě musí být opora trvalá. I ten sloupovitý stromek se může v plném olistění a úrodě větrem vyhnout. Doporučuji rezistentní odrůdy k strupovitosti, odpadne vám několikeré sprchování proti této chorobě.

Mluvil jsem o jabloních, k těm ostatním druhům, tak už existují kompaktně rostoucí třešně například Silvia. Které mají znatelně kratší internodia a tlusté kratší výhony. Nevím ještě jak se chovají v domácích podmínkách a jak to plodí chutná, uvidíme. Zbytek peckovin se zpravidla musí do sloupovitého tvaru dostávat pomocí řezu, což už podle mě není to pravé kokosové. Zakrslejší růst a hojné nasazování květních pupenů blízko kmene či přímo na něm, je zpravidla doháněno zpomalující podnoží u třešní je to podnož Gisela 5, která umožňuje! vřetenovitý tvar u třešní, což je poměrně novota. U slivoní se něco podobného řeší speciálními podnožemi. Pokud samozřejmě někdo ví o kolumnárně rostoucích peckovinách, nechť to sem uvede, ale neberu to, že to někdo koupil či viděl v barevném katalogu některých taky zahradních firem.

Kromě sloupcovitých tvarů jsou do malých zahrádek více než vhodné poněkud bezdůvodně přehlížené zakrslé formy, jako například zakrsle rostoucí hrušeň, či zakrsle rostoucí broskvoně a nektarinky. Neplést prosím se slovem zákrsek, což je jen pěstitelský tvar ale zakrslost je genetická vlastnost podobně jako sloupovitý růst.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 32.225 (?), 24.4.2016 12:34

Dobrý den, chci se zeptat na jakou podnož mám vyzkoušet naroubovat sloupcovou jabloň?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 24.4.2016 13:46

Pro začátek co nejbujnější. Minimálně MM 106.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 25.4.2016 7:40

Pro začátek, jestli chcete jen zkoušet můžete zvolit bujnější. Jestli ale chcete aby jste ji měl už trvale, je lepší zvolit takovou, jak chcete aby vypadala jabloň v budoucnosti. Sloupovité jabloně oproti klasickým rostou dost slabě. Ale v dobré půdě naroste i sloupovitá na podnoži M106 za dva roky klidně dva, dvaapůl metru. Do dobré půdy bych volil M 26 do špatné M 106. Ve špatné bude růst slabě i na té stošestce.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika