Jabloň Jonathan



Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?)
22.5.2013 8:58

Dobrý deň Ing. Fidla, môžem sa spýtať čo je to "aplikaci Dohnálkova způsobu řezu". Možno som jediný, čo to počuje prvý krát. Bajas.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 176.18 (?), 2.3.2009 19:16

Jonathan už na zahradě nemám, ale zasadila jsem Jonalord (Jonathan x Lord Lambourne) - chuť i vůni má podobnou a netrpí chorobami.     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 2.3.2009 19:41

Nejsteli příliš z daleka, mám červené mutace Jonathanu (Jonathan Rode a Jonared) Chuť je stejná, vybarvení celočervené. Podle evidence by pár kusů mělo ještě být, ovšem díky mokru se nedá ještě vstoupit do porostu. V případě zájmu mne kontaktujte na můj mail.

           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 7.4.2013 16:11

Jonathan už na zahradě nemám, ale zasadila jsem Jonalord (Jonathan x Lord Lambourne) - chuť i vůni má podobnou a netrpí chorobami.

Na zahradě mám neznámou odrůdu. Některé znaky jsou podobné jako má Jonalord. Chci se zeptat jeho pěstitelů, zdá má Jonalord silnou slupku, která při jídle překáží, některé mají rzivost (rezavý flíček, průměr 10 haléřů) kolem stopečné jamky. Rub listů je hustě bíle plstnatý. Děkuji.

Oldřich

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.186 (?), 7.4.2013 16:50

Jonalord má silnější slupku, rzivost hlavně v okolí stopky, plošší tvar plodu, okvětí malé uzavřené, dužina smetanové barvy, křupavá a voňavá. Listy nevím. Už jsme ho snědli, fotka je z netu.    Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 7.4.2013 17:14

Děkuji Vám paní Lído.

Mé plody tak nevypadí, nejsou celé červeně zbarvené a ne všechny mají plošší tvar, mají spíš protáhlý tvar jako na obrázku.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.186 (?), 7.4.2013 17:47

Čím víc jsou osluněné, tím jsou červenější a rzivější - zastíněné jsou asi takovéhle... Ale opravdu jsou plošší  :-(((           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.23 (?), 13.4.2013 22:59

Ahoj Ondro

Jonathány co jsme spolu stříhali v Sosnové byly po sklizňovém množství na tom húře než Jonaredy, ale musím tě ujistit, že bez problému jejich květy zvládly mráz což některé nové odrúdy vybouchly. Musím tě také potěšit, že i Major obstál plně mrazivé jaro v květu a jeho plody se silně podobaly Spartanu. Byl opět obsypaný. Moje poznatky a pozorování dokazují, že je veliký rozdíl v plodností mezy Jonathánem a jeho červenou mutací Jonaredem a to pomalu o 70 % a to nemluvě o tom, že červené mutace odrůd jsou celkově odolnější než jejich matka. Loňské mrazivé jaro k mému údivu ani nezvládl Idared, který nedal pomalu ani jedno jabko, ale za to Ontário potvrdilo plnou odolnost v květu jak p. Říhovi tak i mě. Citlivost Parméně zl. se také neoprávněně přisuzuje. Byla také plně spolehlivá a dokonce mi pří pravidelném udržovacím řezu přestala střídat a to i Spartan, Ontário a Karola. Mě se potvrdilo, že každoročním řezem se mi silně omezila alternace. Akorád Průsvitné letní a Booscop a Jadernička je silně zásadový.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 22.5.2013 8:40

Zdar Vlado

Já mám na zahradě jak Jonathan, tak Jonared, kdysi oba výrazně střídaly, teď po aplikaci Dohnálkova způsobu řezu je plodnost každoroční s menšími výkyvy. myslím si že dobrým řezem se dá odtrsanit z velké části střídavá plodnost i u odrůd, které to mají jakože v genech. Tvé ontario to jen potvrzuje. Letos si vyhraju s probírkou u dalšího extrému- Průsvitmé letní- a myslím že úroda bude i dalším rokem. Jadernička není klasický alternovač, i neudržované stromy leckdy plodí každoročně, Boscoop střídá více, to je pravda, ale i zde se to dá řezem do značné míry odstranit. Je to o tom udržovat ideální poměr mezi počtem listů a plodů. Já třeba včera dělal ještě opravý řez právě u Průsvitného, podcenil jsem násadu a v zimě strom sesadil méně než bylo třeba, ty větve kde bylo spousta plůdků a málo listů jsem odstranil- jako zásadní vidím udržovat správný poměr u meruněk- častá mrtvice u tohoto druhu je způsobená právě nesprávným nebo žádným výchovným řezem a následným přeplozením, což je pros strom velice stresující... možnosti pěstování meruněk zdaleka nejsou tak omezené, jak se běžně tvrdí- je to ale o volbě odrůdy, podnože a správném řezu...

          Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bajas - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (160) - 149.16 (?), 22.5.2013 8:58

Dobrý deň Ing. Fidla, môžem sa spýtať čo je to "aplikaci Dohnálkova způsobu řezu". Možno som jediný, čo to počuje prvý krát. Bajas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 22.5.2013 13:11

Toho Boskoopa potvrzuji - sice taky nevím, co je to Dohnálkův způsob řezu, ale díky rozumnému letnímu řezu má teď tato alternující odrůda již čtvrtý rok po sobě velice dobrou úrodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika