Shalimar



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?)
10.10.2013 9:12

Alwu jsem kdysi chtěl, ale pak už ji neměli.Ligol je velmi chválený.Stačí si najít informace tady na zahradě.Witos je vylepšená Fantázia ze Skierniewic, ale je asi podzimní, nebo ranně zimní.Jako pozdní jsem zasadil Admirál-což je kříženec Bohemia x Mira(kříženec Karmíny).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 209.8 (?), 9.10.2013 23:46, zobrazeno: 47321x

V posledných chvíľach pred nákupom stromčeka, ktorý by mal nahradiť odumierajúci 2,5- metrový Topaz v ovocnej stene, stále váham nad výberom odrody. Poradí mi niekto, či kúpiť Shalimar, Merkur alebo niektorú z poľských odrôd na stránkách prodejstromku.cz:  Alwa, Ariwa, Ligol, Witos, Enterprise? Potrebujem neskoré zimné aromatické jablko s výbornou (nie iba dobrou) chuťou, ak to bude možné tak aj rezistentné. M111 bude vhodnejšia podložka ako M26? Ďakujem za kvalitnú radu na základe skúseností!

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 10.10.2013 9:12

Alwu jsem kdysi chtěl, ale pak už ji neměli.Ligol je velmi chválený.Stačí si najít informace tady na zahradě.Witos je vylepšená Fantázia ze Skierniewic, ale je asi podzimní, nebo ranně zimní.Jako pozdní jsem zasadil Admirál-což je kříženec Bohemia x Mira(kříženec Karmíny).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 10.10.2013 9:43

Shalimar u nás stále vypadá jako nezralý (asi pro chladnější polohy nebude), ostatní odrůdy zatím nemohu hodnotit.  Intuitivně bych šel do domácích odrůd, jednak jako patriot, taky s nimi mám lepší zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 10.10.2013 13:22

Odrůda Shalimar je u mě už docela hezky vybarvená, a tak jsem dnes zkusil 2 plody utrhnout. Ke sklizni však ještě není, stopky se zatrhávaly.
Podle mnou získaných informací Shalimar potřebuje spíš teplejší polohy, nebo alespoň chráněná stanoviště. Podle šlechtitele by skladovatelnost měla být shodná jako u Idared.

Asi před týdnem jsem v některém vlákně umístil obrázek Shalimar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 19.11.2013 17:17

Pan Vinšálek má "trumf v rukávu" v podobě této dlouhodobě skladovatelné odrůdy. "Papírově" to vše vypadá velmi lákavě, ale jaká je skutečná chuť? Otázka je, jestli tito kříženci Topazu dosahují jeho kvalit, nebo je to jen jakási křížením "rozředěná" chuť a nic víc. Celkově by mě zajímalo, co teď právě konzumujete a co Vám chutná, či nechutná. Tak jak jste na tom? Pane Václave, poletí pro Shalimar "palce nahoru"?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 19.11.2013 20:29

Prvních plodů Shalimar jsem sklidil menší košík. Jako všechny pozdně zimní odrůdy, tak i tuto začnu degustovat od prosince.
Jejich chuť je pro mne rozhodující v jarních měsících, ne v listopadu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 192.253 (?), 20.11.2013 19:19

Stejně jako p.Vinšálek jsem sklidil menší košík odrůd Shalimar a Merkur.První degustace bude 8.12. v Uh.Ostrohu a pak samozřejmě doma později včetně Ariwy.Vzhledově jsou to obojí odrůdy velmi pěkné, i Ariwa.Sám bych dal asi přednost Admirálu, který mám odzkoušený, nebo Shalimaru.     Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 5.12.2013 20:15

Dnes jsme v rodině provedli první hodnocení odrůd Admirál a Shalimar. Obě vřetena jsou pěstována na podnožích M9. Admirál byl sázen loni na jaře, Shalimar předloni na podzim. Jde tedy o první sklizeň, ze které nelze dělat definitivní závěry. Z každé odrůdy jsem sklidil menší košík.

Plody Admirála jsou velmi veliké, prům. váha je 103g, jsou 2x větší než Shalimar. Na asi 90% povrchu je červená krycí barva, na osluněné části výrazně tmavočervená. Dužnina je pevná, jemná a chruplavá a velmi šťavnatá, se slabým aroma, které nedokáži popsat, sladkokyselé chuti. Chuť výborná.

Shalimar má plody střední velikosti, prům. váha je 51g, Krycí, červená barva s žíháním je na 3/4 povrchu plodu. Dužnina je tuhá, chruplavá, dostatečně šťavnatá (ale méně, než Admirál), ostřejší, sladkokyselé chuti připomínající Topaz. Aroma jsem žádné necitil. Chuť dle mě velmi dobrá.

Shodli jsme se, že chuť Admirála byla dnes lepší, než u Shalimar. Taková hodnocení a porovnání hodlám u těchto odrůd dělat každý měsíc až do května.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 242.172 (?), 5.12.2013 21:40

Tak to jsou velmi povzbuzující slova! smiley Zapěstovávám od loňska Admirála na MM106ce. Snad ty jeho tři sady chromozómů zkrotím nůžkami...cheeky

Jen se Vám asi pokazila váha... 51 gramové jabko je jak brok. Vždyť 50g má kdejaká nová slíva z Němec... Nebo se pletu?

Zdraví M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 5.12.2013 22:13

Samozřejmě, že máte pravdu, p. Mittwoch.
Ty údaje o váze jsou voloviny. Omlouvám se, ale plody vážila žena na nové, digitální kuchyńské váze a napsala mi to na papírek a já to bezmyšlenkovitě zanesl do příspěvku.
Snad to zítra budu moci zvážit na něčem jiném a nebo ty plody změřím.
S tím krocením růstu vám přeji úspěch, na volný zákrsek by to mělo jít. I když,  z mých triploidů, je zatím Admirál nejbujnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika