Selena prokletá



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?) 
8.10.2016 14:44, zobrazeno: 8835x

Asi nemá smysl doporučovak k šíření a vysazovat tuto odrůdu. Její rezistence na strupovitost byla prolomena do té míry, že patří k nejcitlivějším. Nelze jí ale upřít některé dobré vlastnosti. Odrůda je to velmi plodná, otužilá, příliš jí nenapadá obaleč ani monilie. Hojení ran ve dřevě je příkladné. Sklizňová zralost trvá dlouho a konzumní - na to že jde o podzimní odrůdu - taky. Chuť je sice průměrná, ale neurazí. Pro pěstitele v podhorské lokalitě by to mohlo být docela vděčné jablko. Ale perspektivu patrně nemá.

strupovitá Selena
strupovitá Selena
Selena
Selena
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 13.4.2017 14:23

Selena se u nás v JČ (400 mnm) osvědčila jako podzimní jablko. Z kamenného sklepa, kde vydrží Idaredy až do nových letních jablek, byla téměř nepoživatelná. Děti ji však milují začátkem školního roku přímo ze stromu. A nejen děti. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 13.4.2017 20:43

Souhlasím s oběma předešlými příspěvky. Asi 10 leté vřeteno Seleny jsem před pár lety přerouboval Rubinolou.
Původně dočasně ponechanou polokosterní větev jako tažnou, jsem už nechal natrvalo. Plody z ní konzumuje dcera napřímo a takto jsou pro ni prý výborné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.127 (?), 13.4.2017 21:13
Tiež som mal Selenu - a už nemám. Chorobami netrpela, ale prekážal mi veľmi slabý rast (mal som ju na M9). Chuťovo mi tiež nie úplne "sadla", aj keď jej chuť a najmä aróma sú typické a nezameniteľné, takisto ako snehobiela dužina. Ale - ako už bolo konštatované - nie je to odroda bez ktorej si záhradu neviete predstaviť, dnes sú aj kvalitnejšie sorty. Kto má ale rád aromatické sladké jablká konzumovateľné aj priamo zo stromu, ten sa v Selene určite nesklame. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 17.9.2017 10:24

Jak bylo řečeno, Selena ztratila punc rezistenta, strupovitostí trpí stejně jako citlivé odrůdy. Letios se to ale obrátilo. Strupovitosti mám na zahradě hodně, dokonce i na odolných odrůdách, kde dřív nebyla (Otava, Jonalord). Ale světe div se - Selena je letos čistá. Prostě divný rok.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Janst - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (192) - 225.166 (?), 20.9.2017 12:41

DVouletou Selenu mi sežral hryzec, byla hodne vzrostlá, škoda ji, mel bych ji rád ale novou už porizovat nebudu..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 86.101 (?), 17.9.2019 13:38

Tak se mi ukázala Selena ve svém světle, první úroda asi 1/2 pihovitá. Očekávala jsem krásné jablka, tahle pihovitost mě mrzí. Mám ji přerobovat, nebo bude stačit povápnit půdu?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 17.9.2019 14:08

Pihovitost při první úrodě se objevuje u spousty odrůd a není důvodem k pVětšinou stačí nedělat nic, jak stromek povyroste a rozplodí se, nemoc zmizí.
   Jinak platí to, co jsem napsal před 3 lety v zadání vlákna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika