Rubín



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?)
19.10.2013 21:19

Mám Rubín na M9ce, očesal jsem ho teprve dnes, protože byl "schovaný"za větvemi jiné jabloně, a néané vybarvit.Po jednom, nebo dvěma ošetření jsou plody bez,nebo s minimem  stroupku.Neměly ani žádnou snahu padat.Na mladém stromku je na kmínku patrná prasklina od shora dolů, která se do podzimu sama zacelila.Je to asi problém rychle přirůstajicího dřeva, když kůra nestačí dorůstat takovým tempem.Odrůda na slabé podnoži se dobře tvaruje-nebují,lépe se zvláda.Na jaře řezat méně,spíše letní selektívní řez.

Pak mám Rubín naroubován na vysokokmenu, kde se mu dostalo slunce přes léto dostatek.Tyto plody jsem sklidil před třemi týdny dostatečně vybarvené, až mám obavy, jestli se tímto dozráním nezkrátila doba skladování.Tyto obrplody z vysokokmenu jsou velmi náchylné hnití-třetinu jsem už vyhodil.
















Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 113.47 (?), 22.9.2013 18:27, zobrazeno: 24256x

Jsem z podkrkonoší 450m. Zvážil bych rubín do polohy 600m. Měl jsem ho a po 8 letech jsem ho vykopal a zaměnil za rezistentní rubinolu. Každý rok strupovitost a stříkat nechci.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 22.9.2013 21:54

Ve vyšší a chladnější poloze se Rubinola Rubínu nevyrovná. Ani velikostí, ani chutí. Rubín je o dost méně náročný na teplo. Možná je lepší oželet pár strupatých plodů

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 22.9.2013 22:16

A navíc tam bude Rubinola pravděpodobně trpět mrazovými deskami, bude záležet také na stanovišti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 19.10.2013 21:19

Mám Rubín na M9ce, očesal jsem ho teprve dnes, protože byl "schovaný"za větvemi jiné jabloně, a néané vybarvit.Po jednom, nebo dvěma ošetření jsou plody bez,nebo s minimem  stroupku.Neměly ani žádnou snahu padat.Na mladém stromku je na kmínku patrná prasklina od shora dolů, která se do podzimu sama zacelila.Je to asi problém rychle přirůstajicího dřeva, když kůra nestačí dorůstat takovým tempem.Odrůda na slabé podnoži se dobře tvaruje-nebují,lépe se zvláda.Na jaře řezat méně,spíše letní selektívní řez.

Pak mám Rubín naroubován na vysokokmenu, kde se mu dostalo slunce přes léto dostatek.Tyto plody jsem sklidil před třemi týdny dostatečně vybarvené, až mám obavy, jestli se tímto dozráním nezkrátila doba skladování.Tyto obrplody z vysokokmenu jsou velmi náchylné hnití-třetinu jsem už vyhodil.
















Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 73.186 (?), 21.10.2013 20:51

Ve vyšších polohách je to bez chemie trochu loterie. Ale vyzraje vždy a dobře drží na stromech. Na chalupě v Beskydech něco přes 500 mnm jsou Rubíny základem naší sklizně. Bez chemické ochrany (především z důvodu sporadických návštěv a technické proveditelnosti u vzrostlých stromů) jsme loni sklidili stovky kg prvotřídních jablek téměř bez strupovitosti. Další stovečka červivých šla do kvasu. No a letos úroda téměř nulová, vše podlehlo počasí a strupovitosti. Chemii lze dle mých zkušeností do určité míry nahradit vhodným řezem s podporou provzdušnění a oslunění. Přes všechny nectnosti (strupovitost, specifika řezu, skládkové choroby...) je to naše odrůda č.1 a zvl ve vyšších polohách je mimořádně chutná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 76.201 (?), 23.10.2013 21:45

Zdravím

Ač mám rád Rubinolu tak Vás od ní odrazím. Rubinola i v teplejších oblastech strašně trpí mrazovými deskami a to až do úplnné destrukce kmene. Rubín je v posledních letech teplejšího klimatu podzimní odruda a na jižní moravě i letní, ale je zajímavé, že Bohemie a její žlutá mutace je zimní.  Jestli Vám můžu radit tak si hlavně pořiďte Bohemii a její mutaci než Rubinolu. Bujné podnože také prodlužují skladovatelnost.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.10.2013 15:43

Musím souhlasit. Jestli něco dokáže překonat Rubín, tak snad jen Bohemia, a to jenom v barvě. I když mně osobně se víc líbí žíhané plody Rubínu než celočervené Bohemie.

Rubín 1979
Rubín 1979
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 31.134 (?), 24.10.2013 18:49

Bez Rubínu si moju zbierku odrôd jabloní ani neviem predstaviť, no v mojich podmienkach trpí jedným závažným nedostatkom.Šupka plodov v okolí stopky každoročne praská v malých pásikoch na takmer 50% plodov, a je jedno akej veľkosti ten plod je.Je jedno či je suchý alebo vlhký rok, a či je strom hnojený alebo nie.U iných odrôd je toto postihnutie zanedbaťeľné.Chcel by som poprosiť, ak niekto vie ako tento problém odstrániť nech mi poradí.Ďakujem.   Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 233.17 (?), 24.10.2013 19:01

Stano, skúste teraz na jeseň zarýľovať pod jablone, hlavne pod Rubín, borax. Kúpite ho v záhradkárskej predajni alebo v drogérii. Počas vegetácie môžete po odkvete 1-2 x strieknúť listové hnojivo s obsahom bóru a zinku.

S Rubínom nemám dobré skúsenosti. Bola to najbujnejšia jabloň v mojej prvej záhradke. Kvitla bohate, ale v korune ostalo iba pár plodíkov. Za krátky čas mala kmeň hrubý ako noha. Z týhto dôvodov bolo jediné rozumné ošetrenie píla, sekera a krumpáč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 31.134 (?), 24.10.2013 19:10

Mne rodí každý rok nádherne, a strom je ozdobou záhrady.Popraskané plody však neustále treba preberať lebo hnijú, čo je veľká škoda keďže chutí všetkým naokolo.Ten borax vyskúšam.Ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika