Řez švestek-peckovin článek v zahrádkáři



host - 56.75 (?) 
5.4.2019 12:45, zobrazeno: 1698x

Dosud jsem měl informace, že se má stříhat až za tepla a až raší případně v listu.Také že řez má být na čípek.

V zahrádkaři březen píšou že se má řezat brzy před rašením a na větevní kroužek.

Mohli by mi zde na diskuzi přítomní odborníci poradidit jak to tedy je správné. Prosím o radu R.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 5.4.2019 13:04

Niečo je k tejto téme napísané vo vlákne "Jaký je správny termín řezu peckovin"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.4.2019 13:14

V podstatě všechny dřeviny - až na výjimky - snášejí lépe řez při rašení a zazelena, protože hojivé procesy mohou začít hned po řezu. 
Řez před začátkem vegetace má však řadu výhod:
1. Provádí se v době, kdy není tolik jiné práce
2. Dřevo bez narašených pupenů a lístečků se lépe uklízí, pro případ topení lépe usychá.
3. Strom nepřipravíme o živiny, které mezitím do pupenů poslal.
Jádroviny snášejí dobře řez v jakoukoli dobu, proto se řežou v době, kdy je to výhodnější pro zahradníka. Do jisté míry to platí i pro slivoně. Já je řežu v době, kdy mám čas, od ledna do května. Ani řez v předjaří jim viditelně nevadí. 
   U choulostivějších dřevin, jako broskvoně či réva vidíme, jak dobře snášejí a jak rychle hojí vylamování vlků a fazochů zazelena.
   Nelze paušálně tvrdit, že peckoviny je nutné řezat na čípek. Pouze u silnějších větví je třeba dodržet pravidla Zahnova řezu. 
   U stromů, které v předešlém roce přinesly nadúrodu radši s řezem vyčkávám. Někdy mohou odpočívat, kvést málo, nebo plůdky po odkvětu shodit. U takových počkám s hlubším řezem na příští rok, abych strom nezbavil toho mála plodů co mu zbude a abych ho v neplodném roce nehnal příliš do růstu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika