Řez ovocných stromů



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?)
1.3.2020 21:42

Nepotřebujete hustou výsadbu. Potřebujete jen znát velikost na kterou tvarujete korunu, termín kdy je příslušný agrotechnický zásah možné provést a ovocný druh který to snese.

Plno lidí provádí sklizeň třešní vyřezáváním nadbytečných větví tak, aby jim strom nepřerůstal přes zvolenou velikost a nijak to vědecky neřeší. Ti poučenější to dělají při dokvétání, kdy je jasné, jaké byly opylovací poměry a do jaké míry je tedy vhodné redukovat násadu plodů. No a v době květu snese třešeň opravdu nejrozsáhlejší zásahy do koruny aniž by to vedlo k vynechání plodnosti nebo to vyvolalo převod do juvenilní fáze růstu.

SfK.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 1.3.2020 21:42

Nepotřebujete hustou výsadbu. Potřebujete jen znát velikost na kterou tvarujete korunu, termín kdy je příslušný agrotechnický zásah možné provést a ovocný druh který to snese.

Plno lidí provádí sklizeň třešní vyřezáváním nadbytečných větví tak, aby jim strom nepřerůstal přes zvolenou velikost a nijak to vědecky neřeší. Ti poučenější to dělají při dokvétání, kdy je jasné, jaké byly opylovací poměry a do jaké míry je tedy vhodné redukovat násadu plodů. No a v době květu snese třešeň opravdu nejrozsáhlejší zásahy do koruny aniž by to vedlo k vynechání plodnosti nebo to vyvolalo převod do juvenilní fáze růstu.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 2.3.2020 18:18

Inu reálně je to zcela jinak. Velké zákroky v době kvetení vedou neomylně k brutálnímu oslabení stromu, nejen třešňového.. Takže doporučuju se touto radou vůbec neřídit. Ano, tento termín se běžně doporučuje pro větší řezové zákroky u peckovin, ale z biologického pohledu je úplně nejméně vhodný.Zmlazení staré třešně připadá v úvahu jen v pozdním létě, na podzim, popřípadě začátkem zimy..Ještě se vrátím k tomu, co jste věřím že nedopatřením napsal a sice že přechod do juvenilní fáze růstu je něco negativního.. Nechceme naopak přesně tohohle při ošetření ovocného stromu docílit hm?

                          Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 2.3.2020 20:10

Nevím, jestli hluboký řez v době květu stromům peckovin ubližuje, názory jsou kontroverzní a sám strom nám to neřekne. Nicméně získal jsem následující zkušenost. Jediný termíhn, kdy se mi daří přeroubovat vzrostlé peckoviny roubováním za kůru, je asi 2 týdny po odkvětu. V té době je nejsilnější tok mízy a naštěpované rouby (nařezané v prosinci) začínají viditelně rašit již během 3-4 dnů. Že nelze přeroubovat strom bez jeho brutálního zmlazení, je jasné, přesto takové přeroubované stromy prosperují poměrně dobře. Pravda, nešlo o stromy až tak staré, takové nepřeroubovávám ani hluboko nezmlazuji.
   Tím juvenilním růstem měl SfK zřejmě na mysli, že redukce koruny po květu nevede k nežádoucímu bujnému růstu do dřeva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 2.3.2020 22:51

Kolego inženýre, nepochopil jste kontext a ani se nedivím, nová grafická podoba, kdy se stále častěji odpověď na příspěvek zobrazí až na dalším listu...

Nikdo neříkal, že konturový řez je zmlazovacím řezem. Zpravidla se zvládá pákovými nůžkami, protože se sesazuje do dvouletého, výjimečně do tříletého dřeva.

Já osobně nepovažuji za oslabení stromu, když mi naroste více ovoce a přitom přírůstky letorostů dokáží pokrýt potřebu květních pupenů na následující rok. Nemám rád, když někdo považuje za zdravý strom takový, co bujně roste ale neplodí.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 3.3.2020 7:33

Ano je možné že každý mluvíme o něčem úplně jiném. Problém ale vidím v tom, že mnoho lidí může to co jste napsal chápat úplně stejně jako já a budou se tím na rozdíl ode mě i řídit! Proto by v příspěvku vždy mělo být jasně zmíněné něco ve stylu, že doba kvetení není vhodný termín pro větší korunové zákroky ve stylu zmlazovacích řezů. Jinak konkrítně u třešní jdou ty nové omlazující výhony do plodnosti velice dobře a celá koruna má dosti dynamický, exlosivní vývoj a rychle se zvětšuje. Vzhledem ktomu že třešně tvoří silné výhony, které navíc dobře vyzrávají, tak zapěstování nové koruny na původní kostře stromu nepředstavuje ani nic extra obtížného na rozdíl od některých odrůd jabloní, třeba Jonathanu. Chutový i velikostní rozdíl v plodech mezi starým a novým dřevem může být navíc u mnoha odrůd markantní...

                              Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 3.3.2020 7:42

Pan Fidla má pravdu. Řez v době květu je chybný a nevím, proč se i tady některými propaguje. Zkuste třeba ořezat převislou vrbu v plném kvétu. Ořežete ji naposled. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 28.60 (?), 3.3.2020 11:03
Tak teď v tom mám chaos. Kdy mám teda řezat mladé třešné 1-5 let staré?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 3.3.2020 11:45

Děkuji za podporu! Je třeba říci, že názory na termín řezu jsou diametrálně odlišné a to i v rámci odborníků.. Je přitom jasné, že někdo z nich se musí mýlit... Obecně ale platí to, že pokud chci strom řezem posílit a ne oslabit, tak by se zákroky neměly dělat moc pozdě na jaře. Konkrétně k tomu vašemu dotazu- ty mladé třešně střihněte právě ted, nebo v následných týdnech za nějakého pěkného počasí...

                                  Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.3.2020 14:22

To, co píše pan Ondřej o nevhodnosti zmlazovacího řezu za květu je zajímavé, rád se nechám poučit. V ovocnařině panuje řada dogmat, která se tradují a nikdo neví proč.  Je pravda, že řezat do stromu za květu pocitově není moc příjemné, nehledě na obtížné zpravování kvetoucího dřeva. 
   Ale zpět k problematice. Je možné dát sem několik odkazů, které by škodlivost řezu peckovin za květu potvrdily? Má smysl řezat "nadvakrát" - tedy v předjaří koruny sesadit a za vegetace rány obnovit a zatřít?
   A jak je to s řezem broskvoní? Platí pro ně stejná pravidla? Standartní řez, jak je všude popisován, představuje v podstatě každoroční hluboké zmlazení. Většina ovocnářů jej provádí - jak je doporučováno -  v květu, ti z Horní Bělé ještě později. Mám pro broskvoně nevhodné podmínky, takže mi v květu občas kompletně vymrznou. V takovém případě přidám koncem května (až je jasné, že vše zmrzlo) další řez, jímž odstraním téměř veškeré jednoleté dřevo (neboť to v tomto roce plodt nebude a pro příští sezónu je k ničemu). Výsledkem je, že ještě do konce sezóny broskvoně vytvoří silnými přírůstky s předčasným obrostem novou korunu původní velikosti s bohatou násadou květních pupenů. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.82 (?), 4.3.2020 18:39

Mudr. Vysloužil mi mluví z duše. Řez je jedna z kategorií lidské činnosti, která je nejvíce poznamenána různými dogmaty ať už na laické a bohužel i na té odborné bázi. Nebudu to více rozebírat, protože to by byl opravdu na dlouho a vrátím se k logickému dotazu pana Miloše, jak to že je možné broskvoně a meruňky řezat v květu a neslabuje je to. Domnívám se, že odpověď znám a ta je v tom, že meruňky a broskvoně jsou druhy explosivního vývoje a jako takové dokáží zareagovat i na větší korunové změny i v ne úplně vhodném období a sice květu, nebo i po odkvětu. Víme že oba tyto druhy dokáží dosti intenzivně narůstat i během druhé mízy, že za rok vytvoří bez problémů korunku s předčasného obrostu. Srovnejme to s třešněmi... Tento ovocný druh je typický tím, že žádnou růstovou aktivitu během druhé mízy nemá! Díky tomu jsou ty výhony dokonale vyzrálé a není třeba je z důvodu nevyzrálosti zakracovat. Nevýhoda tohoto typu růstu, aspoń se to domnívám, že tneto druh nedokáže adekvátně zareagovat na velké změny v koruně během kvetení například. Prostě to nemá geneticky dané, narozdíl od broskvoní nebo meruněk... Mluvím i z vlastní osobní negativní zkušenosti, kdy jsem řezal mladé třešně v různém stupni zababčení v době rozkvétání.. Intuitivně jsem tušil že nemohu být moc radikální, přesto byly stromy jednoznačně oslabeny a jejich stav se zhoršil! Jendozančně nejvíce ve srovnání se zbylými ovocnými druhy a důvodem je podle mě to, o čem jsem psal výše... Vždy tvrdím že jsou dva typy ovocnářství- to knižní, které pracuje jen s mladými stromy, s dokonalou stavbou koruny a s dokonalou kondicí a pak to reálné, kdy stromy mohou být i velmi staré a koruna má daleko k té optimální... Pravidla pro tyto dvě odvětví mohou být úplně odlišná! Při vší úctě k MUDr. Hlavatému, jehož znalosti a zkušenosti jsou hodně obdivu, tak je to člověk, který pěstuje mladé stromy, s dokonalou korunou a které jsou pod dokonalou péčí a v podstatě nikdy není nucen dělat větší zmlazovací zákroky aby podpořil kondici svých stromů... Já se věnuji tomu reánému ovocnaření, kde je nejvíce efektivní větší transformace koruny, kterou prostě nemůžete udělat v době květu a u třešní už vůbec. Jinými slovy, stromy začínám řezat v podstatě koncem léta a končím začátkem jara,  v době kdy hodně lidí se na řez teprve chystá... Celkově neuznávám filsofii mnoha lidí, že pozdní řez může působit pozitivně v tom, ýe oslabí příliš bjný řez stromu. Obecně se dá říci, že pokud mi strom příliš bujně rostě, dlěám něco špatně, zřejmě ho až příliš radikálně řežu, tedy neměl bych změnit termín řezu, ale způsob řezu!

               Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika