Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Mudr. Vysloužil mi mluví z duše. Řez je jedna z kategorií lidské činnosti, která je nejvíce poznamenána různými dogmaty ať už na laické a bohužel i na té odborné bázi. Nebudu to více rozebírat, protože to by byl opravdu na dlouho a vrátím se k logickému dotazu pana Miloše, jak to že je možné broskvoně a meruňky řezat v květu a neslabuje je to. Domnívám se, že odpověď znám a ta je v tom, že meruňky a broskvoně jsou druhy explosivního vývoje a jako takové dokáží zareagovat i na větší korunové změny i v ne úplně vhodném období a sice květu, nebo i po odkvětu. Víme že oba tyto druhy dokáží dosti intenzivně narůstat i během druhé mízy, že za rok vytvoří bez problémů korunku s předčasného obrostu. Srovnejme to s třešněmi... Tento ovocný druh je typický tím, že žádnou růstovou aktivitu během druhé mízy nemá! Díky tomu jsou ty výhony dokonale vyzrálé a není třeba je z důvodu nevyzrálosti zakracovat. Nevýhoda tohoto typu růstu, aspoń se to domnívám, že tneto druh nedokáže adekvátně zareagovat na velké změny v koruně během kvetení například. Prostě to nemá geneticky dané, narozdíl od broskvoní nebo meruněk... Mluvím i z vlastní osobní negativní zkušenosti, kdy jsem řezal mladé třešně v různém stupni zababčení v době rozkvétání.. Intuitivně jsem tušil že nemohu být moc radikální, přesto byly stromy jednoznačně oslabeny a jejich stav se zhoršil! Jendozančně nejvíce ve srovnání se zbylými ovocnými druhy a důvodem je podle mě to, o čem jsem psal výše... Vždy tvrdím že jsou dva typy ovocnářství- to knižní, které pracuje jen s mladými stromy, s dokonalou stavbou koruny a s dokonalou kondicí a pak to reálné, kdy stromy mohou být i velmi staré a koruna má daleko k té optimální... Pravidla pro tyto dvě odvětví mohou být úplně odlišná! Při vší úctě k MUDr. Hlavatému, jehož znalosti a zkušenosti jsou hodně obdivu, tak je to člověk, který pěstuje mladé stromy, s dokonalou korunou a které jsou pod dokonalou péčí a v podstatě nikdy není nucen dělat větší zmlazovací zákroky aby podpořil kondici svých stromů... Já se věnuji tomu reánému ovocnaření, kde je nejvíce efektivní větší transformace koruny, kterou prostě nemůžete udělat v době květu a u třešní už vůbec. Jinými slovy, stromy začínám řezat v podstatě koncem léta a končím začátkem jara,  v době kdy hodně lidí se na řez teprve chystá... Celkově neuznávám filsofii mnoha lidí, že pozdní řez může působit pozitivně v tom, ýe oslabí příliš bjný řez stromu. Obecně se dá říci, že pokud mi strom příliš bujně rostě, dlěám něco špatně, zřejmě ho až příliš radikálně řežu, tedy neměl bych změnit termín řezu, ale způsob řezu!

               Ing. Fidla

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 12 a číslo 18.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika