Red Melba nebo Mantet?



Jossef - (22) - 33.35 (?)
10.8.2010 6:17
Termín dozrávání jsem napsal orientačne. Fotografie jsou ze 7. srpna. Tento rok je vše opozděné, tak i dozrávání týchto plodů bude zpožděné možná o 14 dní i více.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Jossef - (22) - 33.35 (?), 9.8.2010 17:50, zobrazeno: 28343x
Kamarád ma na zahrádce menší letní jabloňku starou cca 20let. Jablka začínají dozrávat okolo 15. srpna /nadmořská výška 500 mnm/. Charakterisrtckým znakem je velmi silná, intensivní vůně plodů Domnívam se, že by to mohla být Red Melba nebo Mantet, ale týto odrůdy osobne nepoznám, proto prosím o vyjádření znalců týchto sort. Jablonka trpí dosti strupovitostí. Za odpovědi předem děkuji. Přikládám foto.
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 9.8.2010 18:20

Nesnadná rada, protože obě jablka jsou si dost podobná. Obě jsou letní, obě příjemně voní, obě jsou silně napadány strupovitostí.
    Rozdíl je v tom, že barva u Mantet je nanesena žíháním, u r. Melby je barva rozmytá. Jablka Mantet jsou trochu vyšší, zatímco Melby spíš plošší renetovitého tvaru. Mantety jsou nápadně lehké, při přezrání s řídkou dužinou. Melby zrají o pár dní později. I neosluněné R. Melby jsou vybarvené, zatímco Mantety zůstanou zelenobílé.
     Na Vašem obrázku je, podle mého Red Melba

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 9.8.2010 21:29

Nedomnívám se, že na dotazovaných obrázcích je red Melba. První spadlá jablka této odrůdy, které nestačili ožrat slimáci mám vedle sebe na stole. U mne v n.v. cca33O m, mírný jihozápadní svah, stanoviště je na nejoslunějším místě zahrady, podnož M9, tato odrůda u mne běžně dozrává po 15. srpnu, po Julii A a po Haně. Se sklizní Julie v těchto dnech končím a začínám probírat Hanu.

Proč si letos red Melba tochu pospíšila nevím. Souhlasím s popisem plodu red Melby pana Vysloužila, až na to žíhání.

Krycí červená barva je nanesena ve formě žíhání, pouze na nejosluněnější části plodu je rozmytá. Plodí ve shlucích a neoslněným plodům krycí barva buď chybí úplně, nebo je jen na jejich malé části, zejména na severní straně stromku. Stromek je přibližně 17 let starý.

Také se mi nezdá dozrávání red Melby v n.v. 5OO m okolo 15. srpna. Proto se domnívám, že na obrázcích tazatele není red Melba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 10.8.2010 1:25

Určitě to není Mantet, ten vypadá jinak. Není tak kulatý, spíš kuželovitý, slabounká slupka, lehce se otláčí a je žíhaný. Připadá mi, že i listy měl světlejší, větší a víc "hadrovité".Jinak byl hrozně dobrý, měli jsme ho dřív na zahradě.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jossef - (22) - 33.35 (?), 10.8.2010 6:17
Termín dozrávání jsem napsal orientačne. Fotografie jsou ze 7. srpna. Tento rok je vše opozděné, tak i dozrávání týchto plodů bude zpožděné možná o 14 dní i více.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 10.8.2010 11:02

Na obrázku je jednoznačně Red Melba, poznamenána strupovitostí. Letos zraje později a je i poněkud hůře vybarvená. Doporučoval bych Vám nesázet Melbu ani Mantet nýbrž Darju. Je to ovšem věc názoru a chuti.

           S pozdravem Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jossef - (22) - 33.35 (?), 10.8.2010 20:10
Děkuji všem diskutujícím za jejich příspěvky a pomoc při určení této odrůdy. Jsem velmi rád, že toto fórum existuje. Přeji hodně úspěchů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.35 (?), 10.8.2010 20:35
Uvedené odrůdy Red Melba i Mantet jsou poměrně velmi citlivé na strupovitost. Nezkoušel někdo z Vás znížit rozsah strupovitosti naštěpením citlivých odrůd na rezistent a takto mentorovat danou odrůdu ke zvýšení odolnosti vůči strupovitosti? Výsledky by možná byly zajímavé.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 10.8.2010 21:27

Myslím, že to co navrhujete je slepá ulička sovětského výzkumu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 90.188 (?), 10.8.2010 22:12

Kdo chce rezistent, má také na výběr-například Ametyst, Nela. Blíže viz diskuse "Lletní odrůdy jabloní-jako si vybrat?" na těchto stránkách. U nás se strupovitostí není problém, ale Red Melba ráda přeplozuje a věkem i zdrobňuje. Chuťově však na ni nedám dopustit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika