Prořezání zanedbaného stromku



Stránky: 1,  2,  3,  4   
zacinajici_zahradkar - (8) - 19.6 (?) 
26.10.2013 10:21, zobrazeno: 25459x

Zdravím zdejší diskutující,

obracím se na Vás s prosbou o radu. Na zahradě jsem zdědil zhruba 10 letou jabloň Golden Delicius, o stromek se nikdo dlouhou dobu nestaral. Plody trpí silnou strupovitostí a podle příspěvků, co jsem zde četl, nemá stromek ani správný tvar korunky. Rád bych provedl udržovácí/ zmlazovací řez a pokusil se stromek naroubovat. Bojím se, ale abych stromu neublížil, případně neořezal pouze plodonosný obrost a nezískal špatné rodící torzo. Jak tedy konkrétně postupovat u tohoto stromku, když nemá pyramidální tvar koruny?

Předem děkuji za Vaše rady




Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 26.10.2013 10:36

Možná se Vám to nebude líbit, ale zlikvidoval bych ho a vysadil nový a ne Golden. Už má nejlepší léta za sebou. Golden mám, ale vyžaduje chemickou ochranu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 26.10.2013 11:14

Já bych ho nechal. Stromek je zdravý a vcelku mladý. Přerouboval bych jej rezistentní a trochu bujněji rostoucí odrůdou. Tím by se současně omladil a za 2- 3 roky přinese plnou úrodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 26.10.2013 13:13

Taky dobrá volba a s možností dát něco kontrastně červeného. Třeba Rubinolu.

pro přeroubování asi zde
pro přeroubování asi zde
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.114 (?), 26.10.2013 11:12

Já bych nic neprořezával, ale na jaře bych stromek seřízl těsně nad spodními 3-mi větvemi a celý kmínek přerouboval cca 3 rouby. Ty ponechané spodní tažné větve bych pouze trochu zkrátil a další rok při ujmutí a růstu roubů zcela odstranil. Rouby bych volil ze dvou rezistentních odrůd bujnějšího růstu a vytvořil si DUO stromek. Myslím si, že desetiletý stromek ještě svoji užitkovost nemůže mít za sebou. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 26.10.2013 11:52

A já hlupák jsem loni golden delicius vysadil nový. Jsou to nejoblíbenější jablka mé Berušky, tak ji musím říct, že je sto let za opicama, a že takové odrůdy už dnes nikdo nesadí a že je třeba je hned vykácet, že to radí všichni odborníci ze  zahrada.cz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zacinajici_zahradkar - (8) - 19.6 (?), 26.10.2013 12:41

Chuťově je Golden delicius vynikající, ale této odrudě chybí lepší rezistence proti strupovitosti a je svým způsobem opravdu zastaralá. Nechce se mi stromek silně chemizovat, abych dosáhl plodů bez strupovitosti, člověk se radši zakousne na pohled do pěkného jablka, než do toho, co má jeden strup vedle druhého, navíc chemická jablka si můžu koupit v supermarketech

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 26.10.2013 13:00

Golden je chuťově výborný, dá se jíst hned po sklizni. Když provedete chemickou ochranu tak, jak se má, tak poslední postřik proti strupovitosti se provede zhruba v první polovině června. Sklizeň je pak až za 4 měsíce. Čili jablíčko "skoro" BIOwink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
zacinajici_zahradkar - (8) - 19.6 (?), 26.10.2013 13:06

Ano, to máte pravdu, jen rád používám postřiky v omezené míře a rezistentní jabloň nemusím tolik ošetřovat chemicky, spíše to bylo na vysvětlenou proč chci tento stromek přeroubovat a zbavit se této odrůdy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 227.60 (?), 26.10.2013 13:28

Obávam sa, že nedopestujete žiadnu jablon nikdy ak to budete chádpať takto.Stromky ktoré sú dnes rezistentné nemusia byť rezistentné zajtra, nežijeme v inkubátore.10 ročný stromček na jar orežte a tešte sa že ho máte, občasná strupovitosť predsa nevadí.Aj vy občas ochoriete a nikto Vás za to nestrieľa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika