Přemrznutí jablek



Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 77.142 (?)
3.12.2020 14:41

Odolnost jablek proti mrazu budou zřejmě rozdílné pokud namrznou na stromě a nebo již očesané volně ložené.Četl jsem kdysi v Zahrádkáři informaci o odolnosti zimních odrůd na stromě do -4*C.Loni mě Pink Lady švihl mrazík -5 až -6*C.Záměrně jsem jej nechal na stromě jako test co vydrží.Po očesání nebylo znatelné poškození plodů ve skládce pozorováno.

Na stromě to bývá většinou jednorázová epizoda.Horší zkušenost mám při skladování ve sklepě, který je z 1/3 nad zemí. a při dlouhotrvajících mrazech promrzá.Většinou to řeším překrytím bedýnek netkanou textilií.Ovšem i to má jisté omezení a při dlohotrvajícími teplotami pod bodem mrazu dochází k poškození plodů zvláště těch horních.Pro případy tuhých mrazů jsem si pořídil 10 cm polystyrénové desky.Sestavím z nich na zemi box a naskládám tam bedýnky s ovocem.Jednu zimu jsem měl ve sklepě více jak týden -5*C.Plody v bedýnkách přehozené pytlovinou a textilií jevily známky poškození.V polystyrénovém boxu k poškození nedošlo.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 28.199 (?), 2.12.2020 9:50, zobrazeno: 3005x

Zdravíčko,

v minulosti jsem někde zaznamenal informaci, že jablka by neměly přemrznout. Mám je uskladněné venku, pod přístřeškem, kdy noční teploty moc neklesaly pod 0. Dnes jsem byl zaskočen mrazíkem -6st.C - což předpokládám, už uskladněné jablka zmrazilo. Jak je to s jejich následnou použitelností a skladováním? Nemám moc vhodný sklep, tak se je snažím vždy venku udržet co nejdéle.
Snažil jsem se v rychlosti něco vygooglit, ale nepodařilo se mi najít nějakou konkrétní odpověď (kolik mínusových stupňů jablka vydrží, jak mráz ovlivní jejich skladovatelnost a poživatelnost,...) - proto se obracím na vás problematiky znalejší.

Díky za odpověď, nebo třeba za navedení na článek

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.149 (?), 2.12.2020 20:35

Psalo se tady o tom ve vlákně Dokonalé uskladnenie jabl'k...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 3.12.2020 9:11

většinou jablka vydrží krátkodobě bez úhony tak do -2°,-3°, záleží, jak jsou vyzrálá a kolik cukru obsahují, čím více cukru, tím větší odolnost. Větším a delším mrazem dojde k promrznutí plodu, změně jeho struktury, chuti, nezřídka i popraskání slupky vlivem zvětšení objemu. Následně pak dochází při rozmrznutí k zahnívání a znehodnocení plodů. Velkopěstitelé skladují při teplotách v rozmezí -1 až +5°, záleží na odrůdě. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 3.12.2020 11:09

Záleží, co s tím chcete dělat. Nevíme jak to bylo uskladněné a jaká byla skutečná teplota. Můžete to uskladnit a často kontrolovat, nebo rovnou vyhodit. Informace o tom jestli to zmrzlo z internetu nevydolujete. To poznáte až v dalších dnech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 249.159 (?), 3.12.2020 13:29
Trochu záleží i na rychlosti rozmrazování. Ale i při pomalejším rozmrazení přemrzlá jablka začnou brzy hnít. Pokud byla jablka ochlazena skutečně na - 6°C, je lepší vyrobit mošt, kvas, štrůdly apod. Rozkrojte několik jablek a uvidíte, jak vypadají uvnitř. Pokud jsou viditelně narušena, nepomůže vám odborný článek, který říká, že jsou zdravá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 77.142 (?), 3.12.2020 14:41

Odolnost jablek proti mrazu budou zřejmě rozdílné pokud namrznou na stromě a nebo již očesané volně ložené.Četl jsem kdysi v Zahrádkáři informaci o odolnosti zimních odrůd na stromě do -4*C.Loni mě Pink Lady švihl mrazík -5 až -6*C.Záměrně jsem jej nechal na stromě jako test co vydrží.Po očesání nebylo znatelné poškození plodů ve skládce pozorováno.

Na stromě to bývá většinou jednorázová epizoda.Horší zkušenost mám při skladování ve sklepě, který je z 1/3 nad zemí. a při dlouhotrvajících mrazech promrzá.Většinou to řeším překrytím bedýnek netkanou textilií.Ovšem i to má jisté omezení a při dlohotrvajícími teplotami pod bodem mrazu dochází k poškození plodů zvláště těch horních.Pro případy tuhých mrazů jsem si pořídil 10 cm polystyrénové desky.Sestavím z nich na zemi box a naskládám tam bedýnky s ovocem.Jednu zimu jsem měl ve sklepě více jak týden -5*C.Plody v bedýnkách přehozené pytlovinou a textilií jevily známky poškození.V polystyrénovém boxu k poškození nedošlo.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 10.2.2021 22:02

Zdravíčko ovocnáři.Před týdnem jsem při oblevě musel ze sklepa vynést zbývající jablka (čtyři bedýnky) ze sklepa do chaty.Bylo to ještě před předpovědí na mrazy které nás čekají v příštích dnech.Pokud by obleva pokračovala nemusel jsem se do sklepa pro jablka dostat.I holínky bývají nízké.Přicházejí mrazy a včera jsem vynesl i polystyrénové desky do chaty a udělal provizorní box pro ochranu jablek.Ve sklepě nemožné provést pro přítomnost vody.Prosím bez poznámek co vám to připomíná.Snad to bude stačit.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika