Prebierka plodov



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 140.156 (?)
14.5.2018 20:42

Já se dnes podíval na meruňku, letos je už konečně trochu povyrostlá a neočesaly ji jarní mrazíky, takže je naděje (ťuk ťuk) na první úrodu, která by stála za řeč. Probral jsem ji řádně, ale stejně asi ne předpisově... když mně to je tak líto. frown


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.10 (?), 14.5.2018 19:55
Nadmerná starostlivosť (z pohľadu prírody) - teda postreky proti kvetovke a piliarke, zavlažovanie, rez na úrodu atď. vedú, najmä ak sa k tomu pridá priaznivé počasie, často k opačnému problému. Ten spočíva v tom, že na stromoch nám zostane oveľa viac plodov ako by sme chceli. V tomto roku je násada prakticky všetkých jabloní neskutočná (foto). V ružiciach často zostalo 4-5, ba i viac plodov, miestami sa na 10-centimetrovom úseku tiesni aj 10 jabĺčok. Dokonca aj odrody s obvykle dobrou autoreguláciou úrody ako napr. Bohemia či Rubinola sa "zbláznili". Takto to nemôže zostať a musí nastúpiť oná nepopulárna činnosť - prebierka. Je to daň za našu hyperstarostlivosť a za to, že sme nedali šancu včasným škodcom aby nám násadu preriedili. Na druhej strane - radšej sa trápiť s prebierkou ako pestovať na stromoch do jesene len lístie. IH










Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (364) - 167.81 (?), 23.6.2017 17:16
Jak na Vás koukám a čtu to, budu se muset pustit do probírky odrůdy Smiřické. Jabloň má přes 40 let, výška 8-10m. Letos jsem ji poprvé ošetřoval proti obaleči a mšicím. A "odměnila" se mi bohatou násadou.
Smiřické vzácné
Smiřické vzácné


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.77 (?), 23.6.2017 21:02
Katoo: Dúfam že žartujete (alebo máte dobrú životnú poistku 😃). Toto by neprebral ani Spiderman. Inak nádherný strom, myslím že má podstatne viac než 40 rokov. Takéto majestátne jablone sa už nepatrí obťažovať prebierkou. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (364) - 167.81 (?), 26.6.2017 15:45
Děkuji pane Hlavatý, zdědil jsem zahradu po dědečkovi. Smiřické tu byly kdysi 2,(perfektní na moštování), bohužel jedna je už pryč. Zvažuji ale ji opět vysadit, viděl jsem ji v zahradnictví. Co se probírky týče, násada je tak velká, že by to polámalo větve. Ale nebojte budu probírat jen spodní patro. Něco samo opadne jako každým rokem. Zdravím, katoo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 26.6.2017 16:08

Ale nebojte budu probírat jen spodní patro

To nemá žádný smysl. Dospělé vysokokmeny se neprobírají, jednak to nejde, navíc to nemá efekt.
   Nebo tedy ano, vysokokmeny se probíerají -  po sklizni a v předjaří.  Po sklizni tím, že uskladníte jen pěkná velká jablka (zbytek zmoštujete nebo vypálíte), v předjaří se probírá pilou - redukukcí nadbytečných větví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.31 (?), 26.6.2017 19:27

tak, tak... semenace si veselo rastu v auguste ockujem admirala a rubin, udajne su na semenače doporucovane, aspon som sa to tu dozvedel... co taky sirius?vhodna odroda na vysokokmen?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 27.6.2017 6:13

Sirius na semenáč? Proč ne, je to sice bujný triploid stejně jako Admirál, ale na rozdíl od něj obrůstá pravidelně, patra zakládá a korunu tvaruje téměř sám, zdrobňování plodů na bujně rostoucí podnoži u triploidů nehrozí. Je potřeba počítat s tím, že jednou to bude velký strom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 150.101 (?), 28.6.2017 22:55

Mám pred domom jeden Starkrimson a dva Idaredy.Podpníky neviem, stromky som sadil na jeseň v r.1987.Včera som robil prebierku.Odtrhnutých a odstrihnutých necelých 3000 plodov..keby som to neurobil musel by som všetko podoprieť aby to nedolámalo a kvalitných plodov by bolo možno 50kg.Všetko ostatné tak max. na kvas.A ešte budem priebežne likvidovať chrastavé a červivé plody.Takže pre mňa to význam má..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
sadař82 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 130.35 (?), 18.5.2018 14:53

Pane Vysloužile, proč se vysokokmeny neprobírají, kromě toho, že to jde jistě velmi obtížně? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 140.156 (?), 14.5.2018 20:42

Já se dnes podíval na meruňku, letos je už konečně trochu povyrostlá a neočesaly ji jarní mrazíky, takže je naděje (ťuk ťuk) na první úrodu, která by stála za řeč. Probral jsem ji řádně, ale stejně asi ne předpisově... když mně to je tak líto. frown


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika