Pozdně zimní rezistentní odrůdy - hodnocení



roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 130.150 (?)
28.5.2018 15:09

Mna by velmi zaujimalo ako sa drzali neskore odrody jabloni v maji. Hlavne novinka Lucy dokedy bola kvalitna?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.87 (?), 10.3.2018 16:38
Trvalky - Top 06. Táto šestica odrôd je na tom na konci prvej dekády marca najlepšie - čo sa týka skladovateľnosti. Všetky vyzerajú akoby boli krátko po obratí a zachovali si aj chuťovú kvalitu (v prípade Shalimaru by som to formuloval diplomaticky: (ne)kvalita sa nezmenila). Ostatných 5 odrôd je ale naozaj chutných aj v túto dobu. Na fotkách sú odrody (v abecednom poradí): Admiral, Braeburn, Fuji, Lucy, Shalimar a Topaz. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.11 (?), 11.3.2018 18:39
Ešte doplnenie k môjmu predchádzajúcemu príspevku - zabudol som (ako som len mohol?!?) ešte na jednu odrodu s výnimočnou dĺžkou skladovateľnosti a výnimočným "shelf-life". Je ňou tak často podceňovaný a prehliadaný (ale stále hromadne pestovaný!) IDARED - na fotkách. Takže dopĺňa šesticu "trvaliek" na sedmičku - samozrejme ide o spektrum mnou pestovaných odrôd. A Idared nie je hocijaký člen tejto sedmičky, pretože v máji-júni kedy pôjde ohľadom dĺžky skladovateľnosti už naozaj do tuhého, tak s ním bude držať krok už len Admiral. IH (Pridá niekto svojich premiantov v dĺžke pobytu v pivnici?).



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.177 (?), 17.4.2018 19:48
Asi to už nikoho nebude zaujímať, ale predsa len ešte jeden príspevok o dlhšie skladovateľných odrodách jabloní: V súčasnosti (fotené 16.4.) mám v pivnici ešte týchto 14 konzumovateľných sort (na foto postupne v radoch zdola nahor a zľava doprava) - Red Chief, Shalimar, Rubinola, Lucy, Braeburn, Golden Delicious, Topaz, Heliodor, Jonagored, Jonathan, Fuji, Admiral, Idared a Florina. Na poslednej fotke sú 2 odrody, ktoré vo sviežosti ostatné prekonávajú o hlavu a pre ktoré polovica apríla nie je žiadnym míľnikom - je to (zľava) Admiral a Idared. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 130.150 (?), 28.5.2018 15:09

Mna by velmi zaujimalo ako sa drzali neskore odrody jabloni v maji. Hlavne novinka Lucy dokedy bola kvalitna?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.15 (?), 28.5.2018 21:55
Roni: V súčasnosti mám v pivnici ešte 11 odrôd jabĺk (z nich 9 je na fotkách). Jedna vec je dokedy jablko vydrží (teda nezhnije alebo sa nerozpadne), kritériom ale musí byť (resp.mala by byť) jeho kvalita. Teda aby aj v máji bolo konzumne kvalitné - chuťovo, konzistenciou dužiny a aspoň čiastočnou šťavnatosťou. Z jabĺk ktoré sú na fotkách to spĺna Braeburn, Fuji (napriek už zreteľnému vädnutiu šupky) a čiastočne Topaz. Rubinola je tu ešte stále skôr náhodou, sú roky ako tento kedy vydrží do mája, je to ale skorá zimná odroda a dlhú skladovateľnosť od nej nečakáme. Jonathan je chuťovo už len tieňom Jonathanu spred 2-3 mesiacov. Heliodor je už takmer nekonzumovateľný, Florina málo šťavnatá. Taktiež Red Chief síce vydržal prekvapivo dlho, ale kvalitou je to už slabučké. Osobitnou kapitolou je Shalimar, ktorý stále vyzerá skvele a sviežo, diskvalifikuje ho ale jeho podpriemerná chuť (to platí od jeho obratia zo stromu, nielen teraz v máji). Čo sa týka Lucy, posledné plody som dojedol niekedy koncom apríla, inak by v pohode tiež vydržala doteraz. Chuťovo ale už od konca marca strácala glanc. Prednosťou Lucy je atraktívny vzhľad a výborný zdravotný stav, chuťovo je nadpriemerná, ale nie oslňujúca. Dĺžkou skladovateľnosti príjemne prekvapila, ale nie je to jablko na dlhé skladovanie (takto napokon ani nie je prezentovaná) - odporúčal by som skonzumovať ju do konca marca. Pripomínam, že mám úplne obyčajnú pivnicu umiestnenú pod domom, málo vhodnú na extrémne dlhé skladovanie. Ak chcete odrodu jablone za účelom dlhej "životnosti" a zároveň pri zachovaní kvality do mája, tak môžem plne odporučiť Admiral (ak máte záujem, písal som o ňom nedávno na rovnomennom vlákne) a Idared. Tieto 2 odrody (na fotkách chýbajú) sú extratriedou v kategórii "shelf-life". Ďalej môžem odporučiť Braeburn, Fuji, čiastočne Topaz (pri ňom veľmi závisí od sezóny, niekedy vydrží len do začiatku marca, inokedy do konca mája). Z odrôd ktoré nepestujem, resp. mi ešte nerodia, sa dajú dlho skladovať Melrose a Sirius (snáď niekto pridá svoju skúsenosť s nimi). IH









Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.246 (?), 18.10.2017 17:14
Niektoré zimné odrody jabĺk mám ešte na stromoch. Konkrétne sú to Karneval (foto 1-3), čiastočne Ligol (foto 4-6) a kompletne Shalimar (foto 7-9). Z ďalších je to Idared, Fuji, Boskoopské, Pinova, Jonalord a asi polovica Jonagoredov. IH









Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika