Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:
Roni: V súčasnosti mám v pivnici ešte 11 odrôd jabĺk (z nich 9 je na fotkách). Jedna vec je dokedy jablko vydrží (teda nezhnije alebo sa nerozpadne), kritériom ale musí byť (resp.mala by byť) jeho kvalita. Teda aby aj v máji bolo konzumne kvalitné - chuťovo, konzistenciou dužiny a aspoň čiastočnou šťavnatosťou. Z jabĺk ktoré sú na fotkách to spĺna Braeburn, Fuji (napriek už zreteľnému vädnutiu šupky) a čiastočne Topaz. Rubinola je tu ešte stále skôr náhodou, sú roky ako tento kedy vydrží do mája, je to ale skorá zimná odroda a dlhú skladovateľnosť od nej nečakáme. Jonathan je chuťovo už len tieňom Jonathanu spred 2-3 mesiacov. Heliodor je už takmer nekonzumovateľný, Florina málo šťavnatá. Taktiež Red Chief síce vydržal prekvapivo dlho, ale kvalitou je to už slabučké. Osobitnou kapitolou je Shalimar, ktorý stále vyzerá skvele a sviežo, diskvalifikuje ho ale jeho podpriemerná chuť (to platí od jeho obratia zo stromu, nielen teraz v máji). Čo sa týka Lucy, posledné plody som dojedol niekedy koncom apríla, inak by v pohode tiež vydržala doteraz. Chuťovo ale už od konca marca strácala glanc. Prednosťou Lucy je atraktívny vzhľad a výborný zdravotný stav, chuťovo je nadpriemerná, ale nie oslňujúca. Dĺžkou skladovateľnosti príjemne prekvapila, ale nie je to jablko na dlhé skladovanie (takto napokon ani nie je prezentovaná) - odporúčal by som skonzumovať ju do konca marca. Pripomínam, že mám úplne obyčajnú pivnicu umiestnenú pod domom, málo vhodnú na extrémne dlhé skladovanie. Ak chcete odrodu jablone za účelom dlhej "životnosti" a zároveň pri zachovaní kvality do mája, tak môžem plne odporučiť Admiral (ak máte záujem, písal som o ňom nedávno na rovnomennom vlákne) a Idared. Tieto 2 odrody (na fotkách chýbajú) sú extratriedou v kategórii "shelf-life". Ďalej môžem odporučiť Braeburn, Fuji, čiastočne Topaz (pri ňom veľmi závisí od sezóny, niekedy vydrží len do začiatku marca, inokedy do konca mája). Z odrôd ktoré nepestujem, resp. mi ešte nerodia, sa dajú dlho skladovať Melrose a Sirius (snáď niekto pridá svoju skúsenosť s nimi). IH
Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 19 a číslo 13.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika