Popadaná jablíčka



Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 131.227 (?)
27.6.2015 16:23

Ćervnový propad už u nás vyčistil koruny tak, že není téměř co probírat.

Řekl bych, že "špatné plodonoše" nebude chyba v plodonoších, ale v opylení a vývoji plodů. Vadné plody bych odstříhal (na velkém stromě to stejně všechno nepostihnete).

Hnojem bych přímo nehnojil, hnůj patří do kompostu, přidat chudou zeminu, rostlinný odpad a za 2 roky po dvojím překopání teprve hnojit. Zdravím - J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host177 - (2) - 204.87 (?), 20.6.2015 8:21, zobrazeno: 11531x

Má všude po zahradě popadaná jablíčka.Poraďte, co s tím...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 20.6.2015 9:14

Tomu se říká červnový propad. Strom schazuje nadbytečné plody. A také padají červivé plody napadené pilatkou jablečnou. Proti pilatce se ošetřuje na konci kvetení. Já jsem měl letos červnový propad minimální, hodně jsem musel protrhávat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.6.2015 10:53

Nic s tím samozřejmě nedělejte (tedy uklidit popadané plůdky je možné), červnový propad je důležitý. Bohužel většinou není dost velký a jabloň si obvykle ponechá víc plodů, než bychom si přáli. Proto jej doplníme u menších tvarů probírkou za účelem menšího množství větších plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host177 - (2) - 204.87 (?), 20.6.2015 11:01

Dávám ještě foto.Pokud jde o pilatku, jaký je nejlepší postřik?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.6.2015 11:17

Nejlepší postřik je žádný postřik. Při průměrné násadě se napadení pilatkou na úrodě neprojeví. V tuto dobu je navíc na zásah proti pilatce pozdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 20.6.2015 11:57

U mně v HK pilatka jablečná řádí hodně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 20.6.2015 14:15

No mě vždycky pilatka vyžere většinu plodů na periferních větvích odrůdy Rubín (nebo jemu cosi podobného), takže jsem vždycky a pravidelně naštvaný :D. Na jednom stromě jsem to udělal tak, že jsem všechny červivé plůdky otrhal, dal do kýble a zalil vroucí vodou. Protože mám ten pocit, že ti červi přelézají z jednoho plodu na druhý. A opravdu je tam teď plodů hodně, a za chvíli se asi dám do probírky. Na dalších stromech jsem tohle už nedělal, je to moc piplačka, tak jsem to zkusil na jednom, a funguje to.

Do kdy že je dobré dělat probírku, aby byla ovlivněna úroda na další rok? Já s tím vždycky čekám až na červen, a pak nestíhám. Když probírám dřív, tak je toho pak málo, protože některé plody jsou špatné, a tak je stejně ještě probírám znovu. Například na Idaredu se teprve před pár dny začala objevovat strupovitost, tak ty napadené plody otrhávám. A nebo takové to brakovité ovoce, co je celé krpaté, svraštělé atd., to taky někdy není poznat hned. A to pak jde pryč i s tím (ne)plodným obrostem. Co všechno na tohle má vliv? Předpokládám že světlo, ale často jsou takové špatné plodonoše i na osvětlených místech, tak čím to je?

Dave

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 141.249 (?), 21.6.2015 11:25

Na probírku je čas teď. Já nechávám na trsu jablek (cca 5 ks) 1 nejkvalitnější, ostatní odstřihnu nůžkami uprostřed stopky. Otrháváním vzniká rána na plodonoši, mohou tudy vstoupit infekce a zpožďuje se vývin plodů.

Čemu říkáte "špatné plodonoše"? J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 27.6.2015 13:04

Většinou protrhávám tak, že stopka zůstane, jen plod odpadne. Nůžky bych musel mít nějaké zaoblené, protože vždycky píchnu i do nějakého plodu který chci nechat. Tak to raději trhám. A nechávám často víc plodů, když jsou pěkně vyvinuté. Jednak dostávám dost těžce vynadáno, že nebudeme mít úrodu, a jednak nepoužívám žádnou ochranu, takže mnoho plodů ještě padne ať kvůli chorobám, či hmyzu.

Špatný plodonoš myslím takový, který plodí ovoce různě deformované, krpaté, po zkušenosti z předchozích let i nechutné, že je nerad dávám i do moštu. Tyto plodonoše taky často drží třeba 10 kusů miniaturních plodů, které by z normálního plodonoše odpadly. Tady se ale drží často skoro až do zralosti, a teprve pak asi uschnou. Slovem "krpatý" myslím to, když je povrch plodu takový drsný, zvrásněný, hrbolatý, možná jako pomerančová kůra. Tyto plody taky často mají takové světlejší zbarvení, bývají jakoby bíle (hodně světle zeleně) flekaté. Už od pohledu vím, že to dobré ovoce nebude. Někdy jsou tyto projevy slabé, někdy silné. Kdesi jsem četl pojen "brakovité ovoce ze spodních zastíněných částí korun", tak to by možná odpovídalo.

Ale mě to spíš přijde jako projev zablokování příjmu některých živin. Máme tady vápencové půdy, a taky po hnojení chlévským hnojem s pochybným obsahem se na stromech objevuje chloróza. A vůbec všude, kde jsme ten hnůj dali, tak žloutnou listy i broskvím, i jahodám. U těch jabloní je to letos už zase méně, nejspíš proto, že jsem je hnojil tuším předloni a od té doby ne. nebo možná jen nebyl dostatečně vyzrálý? Myslím, že ležel půl roku až rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 131.227 (?), 27.6.2015 16:23

Ćervnový propad už u nás vyčistil koruny tak, že není téměř co probírat.

Řekl bych, že "špatné plodonoše" nebude chyba v plodonoších, ale v opylení a vývoji plodů. Vadné plody bych odstříhal (na velkém stromě to stejně všechno nepostihnete).

Hnojem bych přímo nehnojil, hnůj patří do kompostu, přidat chudou zeminu, rostlinný odpad a za 2 roky po dvojím překopání teprve hnojit. Zdravím - J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika