Pomologie nových odrůd jabloní



host - 251.161 (?)
1.11.2011 15:22

Jistě chuťově je odrůda Rubín výborná, ale u mne na Moravě n.v. 250m bez chemie ani ránu. Je flekatá a pak nelze téměř skladovat. Je to zřejmě záležitost lokality.Abych tolik nemusel používat chemie raděj volím Florinu a jiné odolné odrůdy.Rubín ovšem přesto nezlikviduji. Jistě nehoruji pro novinky.Protože si myslím, že o tom jaká vyšlechtěná odruda bude nelze říci za 5 let. Jistě jsou významnější, spolehlivější lety osvěčené odrůdy. Tedy nelze dle mého, konstatovat,že jestlí někdo chválí odrůdu, bude dobrá v každé lokalitě. Když tak čtu zde některé příspěvky nabývám dojmu, že některé názory nejsou zcela nestranné.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 29.10.2011 18:55

Rovněž nezatracuji odrůdy Bohemia, Rubín. Mám je jíž strašně dlouho, kdy ještě nebyly v prodeji. Příští rok mi ukáže první plody Top Bohemie a snad i Rubín Darek. Jejich chutˇje opravdu výborná, ale mohu také říci, že jsem nechal pouze po jednom kusu, neboť uchovatelnost těchto krásných plodů je u nás do ledna. Je to skvělá odrůda pro vánoční stůl. Proto nelze se divit, když zahrádkáři z nižších poloh přestávají tuto odrůdu pěstovat, nebo mají maximálně jednu mutaci. Pro srovnání Jonagold a jeho mutace lze konzumovat od listopadu až do konce března, no a chuť rovněž skvělá, pro nižší polohy praktičtější. Mimochodem v některých oblastech Bohemie velmi trpí strupovitostí.

Jinak je velká škoda že nové pomologie byly psány příliš komerčně. Pěkný papír, velmi přijatelná cena, ovšem vážné nedostatky a někdy i chyby. Např. v odolnosti proti strupovitosti, některé nové odrůdy (již pěstované) neuvedeny atd. Velká škoda. Chtělo to vydat trochu později a dopracovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 29.10.2011 20:41

Už zde na fóru bylo vícekráte konstatováno, že se údaje v různých publikacích a pomologiích jako je např. skladovatelnost, či odolnost vůči strupovitosti, dost rozcházejí. Např. u mé oblíbené odrůdy Delor se lze dočíst, že trpí strupovitostí velice silně a jinde zase, že slabě.  V lońském, velmi nepříznivém roce,  jsem to vyzkoušel. Jeden postřik fungicidem při myším oušku a jeden na konci květu. Jablka jsem sklízel čistá.

Souhlasím s p. Boštičkou, že poslední dvě pomologie byly vydány uspěchaně a i s chybami. Na druhou stranu je pravda, co uvedl p. Vysloužil, že byla poptávka popsat nově registrované odrůdy posledních let. Byl jsem jedním z mnoha zájemců.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.80 (?), 30.10.2011 21:38

Chlapi nic si z toho nedělejte, jsem holubář a mohu vám říct, že nově vydaný vzorník plemen byl také ušit horkou jehlou, byť byl poptávaný už jak dlouho. Takže to není jen v zahradnictví. Obecně se vše dělá stručnější a levnější a rychlejší na úkor kvality. Ten vzorník nestál 200,- i s poštovným ale 900,-! :-)

K těm rozdílným dobám dozrávání a pod. Už jsem to tu jednou psal. Cením si pomologických diskuzí proběhnuvších v nedávné době v časopise Zahrádkář, kde několik pěstitelů (i zde přítomných) hodnotilo odrůdu. To si myslím, že bylo pro lidi velmi přínosné. Škoda, že ten projekt skončil.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 251.161 (?), 1.11.2011 15:22

Jistě chuťově je odrůda Rubín výborná, ale u mne na Moravě n.v. 250m bez chemie ani ránu. Je flekatá a pak nelze téměř skladovat. Je to zřejmě záležitost lokality.Abych tolik nemusel používat chemie raděj volím Florinu a jiné odolné odrůdy.Rubín ovšem přesto nezlikviduji. Jistě nehoruji pro novinky.Protože si myslím, že o tom jaká vyšlechtěná odruda bude nelze říci za 5 let. Jistě jsou významnější, spolehlivější lety osvěčené odrůdy. Tedy nelze dle mého, konstatovat,že jestlí někdo chválí odrůdu, bude dobrá v každé lokalitě. Když tak čtu zde některé příspěvky nabývám dojmu, že některé názory nejsou zcela nestranné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 1.11.2011 16:14

Názory nejsou nestranné, ani nemohou být. Každý má v oblibě něco jiného. Je to jako byste chtěl získat nestranný názor,  který fotbalový klub nejlíp hraje, které jídlo je nejchutnější, která herečka nejvíc sexy, které město nejkrásnější, které víno nejlahodnější,...  Je to samozřejmě subjektivní. Pokud někdo odrůdu chválí proto, že ji má rád (a ne třeba proto, že ji prodává), je to v pořádku.
    Onehdy jsem si nalistoval v Malé pomologii z roku 1969 poslední kapitolu - Odrůdy nové a perspektivní. Alkmene, Bancroft, Beforest, Bláhova, Carola, Clivia, Idared, Lobo, Spartan, Stark Earliest, Švýcarské or.. už si je všechny nepamatuju, Ještě v 80. letech byly tyto odrůdy velmi populární Až na Idared ale všechny prakticky upadly v zapomnění. Naopak , v prvních kapitolách.- odrůdy stávajícího sortimentu -  tržní a místního významu jsem našel jablka, která byla ještě nedávno považována za zastaralá, překonaná, vymírající a ejhle, dnes je po nich poptávka - Panenské, Matčino, Boskoopské, Lord Lambourne, Grávštýnské, Čistecké, Coxova, Jadenička,  Malináče a plno dalších. Možná to dopadne podobně i s dnešními favority.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 226.194 (?), 8.11.2011 17:56

Máte pravdu, poptávka je i když né silná, stále po Spartanech, Matčino, Panenském, Čisteckém, Malináčích a jiných, stejně tak po hrušních Solankách (měli ji letos v nejmenované školce u Kolína). Pravdou je, že vybíráme jablka podle chuti. Ale chuť taky není všechno a to je to co tady říkáte všichni, že jak se ta která odrůda ukáže v těch oněch podmínkách a v časovém průběhu. Já mám svoje favority jak ze starých tak z těch dnešních. A to bych se neustále opakoval. Ono stejně letošní pozdní jarní mrazíky prověřily opět staré vysokokmeny, které jediné měly jablka (Řechtáč, Smiřické, Farliovo a další...) A protože jich bylo méně, byla nádherná, velká a vybarvená jako po probírce.

Zeptám se zde přítomných jestli mohou něco říct o Kanadské renetě. Díky.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.253 (?), 8.11.2011 19:47

Kanadskou renetu, nebo také Kmínovou renetu obé jedno jsou, jsem musel pro stáří i nemoci v loňském roce vykopat. Byl to strom, který sadil tchán někdy kolem roku 1935. Byl to poslední strom z jeho výsadby sadu, proto jsem dlouho váhal s jeho likvidací.Jinak jablka velká mírně žebernatá, zelená se rzivostí.Chuťově dobrá, šťavnatá,na skládce zežloutla, ale ve sklepě dost vadla.Njlepší byla do vánoc-Jižní Morava, z vyšších poloh to může být jinak. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika