Pomoc se střihem



host - 69.80 (?) 
24.12.2017 21:32, zobrazeno: 4212x

Zdravím všechny

potřeboval bych poradit se střihem dvou jabloní a jedné slivoně. Jde o tři stromy, ke kterým jsem se po vysazení ještě nedostal, stříhnul bez znalosti a jeden už jsem odepisoval, ale nakonec se nějak rozrostl

První je jabloň, myslím Šampion, podnož bude nejspíš M26, ale korunu mám posazenou docela vysoko, sadil jsem ji jako laik a nějak skomírala, poslední rok z ní vyrosla tahle změť. Potřeboval bych poradit co s tím. A hlavně jestli má vůbec cenu pěstovat stromy v podobném stylu - ze tří v podstatě stejných výhonů, z nichž není žádný hlavní.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 69.80 (?), 24.12.2017 21:37

Omlouvám se za předchozí pootočený obrázek, druhý bude asi stejný. Další je Topaz na semenáči po výsadbě, ještě nezastříhnutý. Jak jsem se dočetl, do tvaru vidlí. Znovu, jeden pryč a druhý snížit? Než jsem se začetl do odborné literatury, myslel jsem, že ho nechám tak a akorát je trochu rozepřu protože když se podívám na naše staré jabloně, tak rostou podobně. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.22 (?), 24.12.2017 23:04
69.80: Tu je to pomerne jednoduché - jeden konár odstrániť, druhý ponechaný skrátiť (foto 1). Z výhonkov ktoré na ňom vyrašia potom vybrať vhodné budúce kostrové konáre na vytvorenie korunky (ponechať 3 vyrastajúce v rôznej výške a smerujúce každý inam + ponechať stredník, viď foto 2). IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 69.80 (?), 24.12.2017 21:44

Poslední trochu mimo mísu, ale jde o slivoň TopTaste, asi tři roky po výsadbě. Obrázek bych rád otočil aspoň vpravo, ať si procvičíte krk, ale nejspíš bude zase otočený vlevo. Je to v podstatě to samé jako u dvou předchozích. Bez znalostí jsem vycházel z tvarů v naší zahradě, které mi napověděly něco takového. Co s tím? Snažit se napravit či nechat tak? Co bude špatně, když nechám stromy růst v tomto stylu?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.21 (?), 25.12.2017 8:34
69.80: K tej slivke - myslím že má viac ako 3 roky... Tu by bolo najlepšie zavolať si niekoho kto sa v tom vyzná a spraviť opravný rez v korune, s týmto stromčekom sa dá pracovať, aj keď Ste zanedbali výchovný rez. Korigovať by bolo treba najmä zopár V-éčok (vidlíc) s ostrým uhlom v korune, pri slivke sú to miesta kde v budúcnosti (pri záťaži úrodou) hrozí zlomenie - rozštiepenie týchto konárov. A tiež navodiť podriadenosť v zmysle kostrové-polokostrové-rodivé konáre, ktorá tam absentuje. Pre budúcnosť - nie je vhodné takto zapestovať hlavné kostrové konáre (do tvaru "V" v ostrom uhle - viď foto), okrem iného aj preto, že strom sa pod ťarchou úrody môže neskôr rozlomiť aj tu. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.22 (?), 24.12.2017 23:32
69.80: "...jestli má vůbec cenu..." - túto otázku musíte položiť sám sebe. Stromček nie je správne zapestovaný - 3 konáre vyrastajú z jedného miesta (tzv. praslen). Nebol správne strihaný, konáre sú nedostatočne rozvetvené, pridlhé. Jeden z konárov je dominantný, ale chýba stredník. Jeden z možných postupov je na foto 1 - odstrániť konár ktorý preberá dominanciu (konturovaný žltou) a ponechať 3 rovnocenné kostrové konáre vo forme dutej kotlovitej koruny. Tieto skrátiť, aby sa následne rozvetvili, z nich budovať korunu (polokostrové konáre a rodivý obrast) - stromček v tomto veku už mohol/mal vyzerať inak. Tiež by prospelo odstrániť spod stromčeka trávu a zeminu skypriť. IH (na foto 2 je trochu radikálnejší variant navrhovaného postupu).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika