Pomoc se střihem



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.22 (?)
24.12.2017 23:04
69.80: Tu je to pomerne jednoduché - jeden konár odstrániť, druhý ponechaný skrátiť (foto 1). Z výhonkov ktoré na ňom vyrašia potom vybrať vhodné budúce kostrové konáre na vytvorenie korunky (ponechať 3 vyrastajúce v rôznej výške a smerujúce každý inam + ponechať stredník, viď foto 2). IH


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 69.80 (?), 24.12.2017 21:32, zobrazeno: 4216x

Zdravím všechny

potřeboval bych poradit se střihem dvou jabloní a jedné slivoně. Jde o tři stromy, ke kterým jsem se po vysazení ještě nedostal, stříhnul bez znalosti a jeden už jsem odepisoval, ale nakonec se nějak rozrostl

První je jabloň, myslím Šampion, podnož bude nejspíš M26, ale korunu mám posazenou docela vysoko, sadil jsem ji jako laik a nějak skomírala, poslední rok z ní vyrosla tahle změť. Potřeboval bych poradit co s tím. A hlavně jestli má vůbec cenu pěstovat stromy v podobném stylu - ze tří v podstatě stejných výhonů, z nichž není žádný hlavní.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 69.80 (?), 24.12.2017 21:37

Omlouvám se za předchozí pootočený obrázek, druhý bude asi stejný. Další je Topaz na semenáči po výsadbě, ještě nezastříhnutý. Jak jsem se dočetl, do tvaru vidlí. Znovu, jeden pryč a druhý snížit? Než jsem se začetl do odborné literatury, myslel jsem, že ho nechám tak a akorát je trochu rozepřu protože když se podívám na naše staré jabloně, tak rostou podobně. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.22 (?), 24.12.2017 23:04
69.80: Tu je to pomerne jednoduché - jeden konár odstrániť, druhý ponechaný skrátiť (foto 1). Z výhonkov ktoré na ňom vyrašia potom vybrať vhodné budúce kostrové konáre na vytvorenie korunky (ponechať 3 vyrastajúce v rôznej výške a smerujúce každý inam + ponechať stredník, viď foto 2). IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 69.80 (?), 24.12.2017 21:44

Poslední trochu mimo mísu, ale jde o slivoň TopTaste, asi tři roky po výsadbě. Obrázek bych rád otočil aspoň vpravo, ať si procvičíte krk, ale nejspíš bude zase otočený vlevo. Je to v podstatě to samé jako u dvou předchozích. Bez znalostí jsem vycházel z tvarů v naší zahradě, které mi napověděly něco takového. Co s tím? Snažit se napravit či nechat tak? Co bude špatně, když nechám stromy růst v tomto stylu?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.21 (?), 25.12.2017 8:34
69.80: K tej slivke - myslím že má viac ako 3 roky... Tu by bolo najlepšie zavolať si niekoho kto sa v tom vyzná a spraviť opravný rez v korune, s týmto stromčekom sa dá pracovať, aj keď Ste zanedbali výchovný rez. Korigovať by bolo treba najmä zopár V-éčok (vidlíc) s ostrým uhlom v korune, pri slivke sú to miesta kde v budúcnosti (pri záťaži úrodou) hrozí zlomenie - rozštiepenie týchto konárov. A tiež navodiť podriadenosť v zmysle kostrové-polokostrové-rodivé konáre, ktorá tam absentuje. Pre budúcnosť - nie je vhodné takto zapestovať hlavné kostrové konáre (do tvaru "V" v ostrom uhle - viď foto), okrem iného aj preto, že strom sa pod ťarchou úrody môže neskôr rozlomiť aj tu. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.22 (?), 24.12.2017 23:32
69.80: "...jestli má vůbec cenu..." - túto otázku musíte položiť sám sebe. Stromček nie je správne zapestovaný - 3 konáre vyrastajú z jedného miesta (tzv. praslen). Nebol správne strihaný, konáre sú nedostatočne rozvetvené, pridlhé. Jeden z konárov je dominantný, ale chýba stredník. Jeden z možných postupov je na foto 1 - odstrániť konár ktorý preberá dominanciu (konturovaný žltou) a ponechať 3 rovnocenné kostrové konáre vo forme dutej kotlovitej koruny. Tieto skrátiť, aby sa následne rozvetvili, z nich budovať korunu (polokostrové konáre a rodivý obrast) - stromček v tomto veku už mohol/mal vyzerať inak. Tiež by prospelo odstrániť spod stromčeka trávu a zeminu skypriť. IH (na foto 2 je trochu radikálnejší variant navrhovaného postupu).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika