Podnože a skladovatelnost



Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?)
12.8.2011 21:23

Zpravokořením-li stromek na M9 jeho hlubším zasazením, jak rychle vytvoří odrůda kořeny a jak rychle přestane být ovlivňována právě zakrslou podnoží? Předpokládám, že plodit bude brzy (s přihlédnutím k pěstitelskému tvaru) - budou tato jablka krátce nebo dlouze skladovatelná? Omlouvám se, že ubíhám trochu od tématu, ale jaké máte zkušenosti právě se zpravokořeněním u jabloní? Můžu odhadnout růst pravokořenné odrůdy z jejich popisků - viz poslední příspěvek pana Vinšálka - např. Admirál či Hana budou obrovské stromy naopak Akáne menší!? Díky

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 43.222 (?), 12.8.2011 0:00, zobrazeno: 7058x

Kratší skladovatelnost zimních jablek z M9 platí jen pro tuto podnož? Je na tom např. J-TE-E lépe? (Pro štíhlá vřetena v řadě.. Na "kmeny" nemám místo.)   Rosťa

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.8.2011 8:55

Odzkoušené to nemám, ale logicky si myslím, že to bude stejné. Kratší skladovatelnost zákrskových jablek není jen a pouze otázkou zvolené podnože. Obecně, čím jsou jablka dané odrůdy větší, čím jsou stromy lépe zásobeny dusíkem (což spolu dost souvisí), tím kratší mají skladovatelnost. Pokun např. vysokokmen tzv. odpočívá a přinese ten rok jen něco málo plodů,  jsou velké, krásné - ale nevydrží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 12.8.2011 20:51

Porovnání přímo zimních odrůd na slabě rostoucí a silně rostoucí podnoži jsem neměl možnost na své zahradě uskutečnit. Ale měl jsem kdysi Rubín na M9 a M1. Na obou stromech byla veliká jablka převážně prvotřídní kvality. Ze stromu na M9 se Rubín začal kazit hned po novém roce, kdežto z M1 až v půl února.

Nyní mám na zahradě pouze štíhlá vřetena. Goldstar na J-TE-E bez problémů vydrží do začátku dubna, Melroze Na J-TE-E do začátku června. Angold na M9 do března. Přesto jsem na radu p. Boštičky zde v diskusi v posledních letech začal některé odrůdy sázet na M26. Ale některé bujné odrůdy si ve tvaru šť. vřetene na M26 nedokáži představit (např. ten nový Admirál). Např. i tak dost starostí dá tvarovat na M9 do štíhlého vřetene třeba Hanu nebo Jonagored a pod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 12.8.2011 21:23

Zpravokořením-li stromek na M9 jeho hlubším zasazením, jak rychle vytvoří odrůda kořeny a jak rychle přestane být ovlivňována právě zakrslou podnoží? Předpokládám, že plodit bude brzy (s přihlédnutím k pěstitelskému tvaru) - budou tato jablka krátce nebo dlouze skladovatelná? Omlouvám se, že ubíhám trochu od tématu, ale jaké máte zkušenosti právě se zpravokořeněním u jabloní? Můžu odhadnout růst pravokořenné odrůdy z jejich popisků - viz poslední příspěvek pana Vinšálka - např. Admirál či Hana budou obrovské stromy naopak Akáne menší!? Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.1 (?), 13.8.2011 7:04

Nemám dobré zkušenosti se zopravokořeněním a cíleně bych to nedělal. Znamená to stromek podsadit hlouběji než rostl ve školce, což často stromky, zejména v těžší půdě, hůř snášejí, trpí rakovinou. Kvalita kořenů, intenzita růstu i plodnost budou nejisté. Jediná odrůda, která jako pravokořená opravdu pěkně rostla a plodila bylo kdysi Průsvitné letní, které zakořenilo omylem - z přihrnuté větve ve svahu - jakoby hřížením.
   Úvaha, že stromek, vzhledem k pěstitelskému tvaru, bude plodit brzy, není správná. udržet pravokořené štíhlé vřeteno bujné odrůdy půjde těžko.
    Ono to zpravokořenění taky není tak snadné. Kulturní jabloně nejsou rybíz, aby z každé kůry v kontaktu se zemí vyrazily kořeny. Pokud by se to přeci jen podařilo, skladovatelnost by měla být delší než na M9.
   I tak ovšem považuji za smysluplnější, než čekat na zpravokořenění, pořídit si odrůdu na bujnější podnoži.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 13.8.2011 10:59

Děkuji za Vaše cenné zkušenosti a postřehy.

Mám velice nízko očkované jabloně na M9 (pár centimetrů nad krčkem), tak zkusím, co to s nimi udělá - nemám už místo, tak je chci dát na okolní meze a jde mi jen o to, že na M9 je to blbost.

Je mi jasné, že udržet pravokořený stromek ve tvaru štíhlého vřetena nelze (věta: "plodit bude brzy (S přihlédnutím k pěstitelskému tvaru)" byla myšlena, že dokud strom nezpravokoření, můžu předpokládat vlivem M9 brzké plození - pokud nebudu stromku řezat plodonosný obrost k zapěstování vysokokmene). M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika