Podnože a skladovatelnost



Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?)
13.8.2011 10:59

Děkuji za Vaše cenné zkušenosti a postřehy.

Mám velice nízko očkované jabloně na M9 (pár centimetrů nad krčkem), tak zkusím, co to s nimi udělá - nemám už místo, tak je chci dát na okolní meze a jde mi jen o to, že na M9 je to blbost.

Je mi jasné, že udržet pravokořený stromek ve tvaru štíhlého vřetena nelze (věta: "plodit bude brzy (S přihlédnutím k pěstitelskému tvaru)" byla myšlena, že dokud strom nezpravokoření, můžu předpokládat vlivem M9 brzké plození - pokud nebudu stromku řezat plodonosný obrost k zapěstování vysokokmene). M.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 43.222 (?), 12.8.2011 0:00, zobrazeno: 7056x

Kratší skladovatelnost zimních jablek z M9 platí jen pro tuto podnož? Je na tom např. J-TE-E lépe? (Pro štíhlá vřetena v řadě.. Na "kmeny" nemám místo.)   Rosťa

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.8.2011 8:55

Odzkoušené to nemám, ale logicky si myslím, že to bude stejné. Kratší skladovatelnost zákrskových jablek není jen a pouze otázkou zvolené podnože. Obecně, čím jsou jablka dané odrůdy větší, čím jsou stromy lépe zásobeny dusíkem (což spolu dost souvisí), tím kratší mají skladovatelnost. Pokun např. vysokokmen tzv. odpočívá a přinese ten rok jen něco málo plodů,  jsou velké, krásné - ale nevydrží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 12.8.2011 20:51

Porovnání přímo zimních odrůd na slabě rostoucí a silně rostoucí podnoži jsem neměl možnost na své zahradě uskutečnit. Ale měl jsem kdysi Rubín na M9 a M1. Na obou stromech byla veliká jablka převážně prvotřídní kvality. Ze stromu na M9 se Rubín začal kazit hned po novém roce, kdežto z M1 až v půl února.

Nyní mám na zahradě pouze štíhlá vřetena. Goldstar na J-TE-E bez problémů vydrží do začátku dubna, Melroze Na J-TE-E do začátku června. Angold na M9 do března. Přesto jsem na radu p. Boštičky zde v diskusi v posledních letech začal některé odrůdy sázet na M26. Ale některé bujné odrůdy si ve tvaru šť. vřetene na M26 nedokáži představit (např. ten nový Admirál). Např. i tak dost starostí dá tvarovat na M9 do štíhlého vřetene třeba Hanu nebo Jonagored a pod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 12.8.2011 21:23

Zpravokořením-li stromek na M9 jeho hlubším zasazením, jak rychle vytvoří odrůda kořeny a jak rychle přestane být ovlivňována právě zakrslou podnoží? Předpokládám, že plodit bude brzy (s přihlédnutím k pěstitelskému tvaru) - budou tato jablka krátce nebo dlouze skladovatelná? Omlouvám se, že ubíhám trochu od tématu, ale jaké máte zkušenosti právě se zpravokořeněním u jabloní? Můžu odhadnout růst pravokořenné odrůdy z jejich popisků - viz poslední příspěvek pana Vinšálka - např. Admirál či Hana budou obrovské stromy naopak Akáne menší!? Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.1 (?), 13.8.2011 7:04

Nemám dobré zkušenosti se zopravokořeněním a cíleně bych to nedělal. Znamená to stromek podsadit hlouběji než rostl ve školce, což často stromky, zejména v těžší půdě, hůř snášejí, trpí rakovinou. Kvalita kořenů, intenzita růstu i plodnost budou nejisté. Jediná odrůda, která jako pravokořená opravdu pěkně rostla a plodila bylo kdysi Průsvitné letní, které zakořenilo omylem - z přihrnuté větve ve svahu - jakoby hřížením.
   Úvaha, že stromek, vzhledem k pěstitelskému tvaru, bude plodit brzy, není správná. udržet pravokořené štíhlé vřeteno bujné odrůdy půjde těžko.
    Ono to zpravokořenění taky není tak snadné. Kulturní jabloně nejsou rybíz, aby z každé kůry v kontaktu se zemí vyrazily kořeny. Pokud by se to přeci jen podařilo, skladovatelnost by měla být delší než na M9.
   I tak ovšem považuji za smysluplnější, než čekat na zpravokořenění, pořídit si odrůdu na bujnější podnoži.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 13.8.2011 10:59

Děkuji za Vaše cenné zkušenosti a postřehy.

Mám velice nízko očkované jabloně na M9 (pár centimetrů nad krčkem), tak zkusím, co to s nimi udělá - nemám už místo, tak je chci dát na okolní meze a jde mi jen o to, že na M9 je to blbost.

Je mi jasné, že udržet pravokořený stromek ve tvaru štíhlého vřetena nelze (věta: "plodit bude brzy (S přihlédnutím k pěstitelskému tvaru)" byla myšlena, že dokud strom nezpravokoření, můžu předpokládat vlivem M9 brzké plození - pokud nebudu stromku řezat plodonosný obrost k zapěstování vysokokmene). M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika