Pochybnosti kolem roubů - Rubín



host - 166.20 (?)
17.1.2007 10:50

Je to u Rudínu normální, vzniká to asi tím, že on hlavně plodí na koncích větévek. Pro představu, květní pupen je na konci výhonu, když odkvete a opýlí se, větévka pokračuje dále v růstu a to nejčastěji 2 výhonky. Tam kde jsou stopky plodů vznikne to co popisujete.

Mutací vznikla odruda Bohemia která je pohledově mnohem hezčí, červeň rozmytější. Obě hodně trpí strupovitostí. Také gumovitost je dost častá. Křížením vznikla další odruda Rubinola která je resistentní, moc pěkná a dost podobná. Nevím zda by pro Vás nebylo lepší shánět právě tyto a jiné resistentní. Je to krok vpřed, ne na stranu a vzad.   VašekB

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572), 16.1.2007 12:31, zobrazeno: 7888x

Dobrý den, odebíral jsem u známých rouby z jabloně, měl by to být Rubín. Strom jsem obhlédl v pozdním létě, byl bohatě obalen jablky, žádné anomálie  (velikost plodů, dlouhé stopky, deformované listy) jsem nepozoroval.
Teď, při holé koruně, vyrůstají některé výhony symetricky z dvouletého dřeva (ve tvaru písmene Y),  místo, ze kterého ýhony vyrůstají, je ztluštělé (viz obrázek). Nejedná se prosím o nějakou virovou chorobu - nerad bych si něco zanesl do zahrady? S Rubínem zkušenosti nemám, na svých jabloních jsem nic podobného nepozoroval. za informace předem děkuji. Tomáš

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 70.254 (?), 16.1.2007 13:53
Jedná se o vlastnost odrůdy, tedy žádný vir. Rubín doma mám.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.20 (?), 17.1.2007 10:50

Je to u Rudínu normální, vzniká to asi tím, že on hlavně plodí na koncích větévek. Pro představu, květní pupen je na konci výhonu, když odkvete a opýlí se, větévka pokračuje dále v růstu a to nejčastěji 2 výhonky. Tam kde jsou stopky plodů vznikne to co popisujete.

Mutací vznikla odruda Bohemia která je pohledově mnohem hezčí, červeň rozmytější. Obě hodně trpí strupovitostí. Také gumovitost je dost častá. Křížením vznikla další odruda Rubinola která je resistentní, moc pěkná a dost podobná. Nevím zda by pro Vás nebylo lepší shánět právě tyto a jiné resistentní. Je to krok vpřed, ne na stranu a vzad.   VašekB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572), 17.1.2007 13:18

Díky za podněty!
VaškoviB: je podle Vás náchylnost ke strupovitosti u Rubínu (Bohemie) stejná jako u G. Delicius? Tomáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 70.254 (?), 17.1.2007 16:42
Snad vám nebude vadit, když odpovím já a to jednoznačně: není. Golden je na strupovitost náchylnější!  Vedle Rubínu, který mám pěstuji i Golden Delicious a zatímco Rubín jsem zatím neošetřoval chemicky proti strupovitosti na Goldenu je téměř každý rok.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 17.1.2007 19:19
Vrátím se k úvodnímu příspěvku pana |Tomáše. Není to tak jednoznačné. Vidlicovitě rozvětvené letorosty vyrůstající z dlouhéhoplodonoše patří k typickým rysům odrůdy Rubín. Pozor ale na nepravidelně stluštělé větve se zakrnělými pupeny - větvička je silnější ke konci než na bazi. V tom případě jde o nebezpečnou virózu - gumovitost větví, která napadá především Rubíny. Dřevo je obvykle špatně zdřevnatělé a ohýbá se. Nemoc je nevyléčitelná a strom, přestože plodí, chřadne a je třeba jej vykopat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 70.254 (?), 17.1.2007 21:09
Nejlépe bude panu Tomášovi poradit, aby si nejlépe pozval nějakého odborníka, pokud si nebude jistý,  který se na to podívá. Některé věci není lehké na dálku řešit. Nicméně ztluštělá větvička v místě rozvětvení neznačí virózu. Na mém stromy vyzrává dřevo tak jak má. Gumovitost znám, u jednoho známého jsme likvidovali tři nemocné stromy. Takové stromy kvůli špatně vyzrálému dřevu snadno namrzají.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 155.40 (?), 21.1.2007 23:43

Pokud mohu doporučit,neodebírejte rouby ze stromu o kterém nevíte 100% ní záruku odrůdy.Podobné jsou odrůdy -Bohemia,rezistentní Rubinola.Dobrá podnož na roubování této odrůdy je MM-106,je odolná mšici krvavé a plody jsou na ní výstavní.Tyto odrůdy se nehodí na přílišné tvarování a přísné tvary.Pozor na nesprávný řez těchto odrůd,které plodí na koncovém květním pupenu.Řez se provádí takto-ze dvou výhonů(takzvané V) se jeden zakrátí cca na 3-5 oček-tento výhon bude pokračovat v růstu,proto se zakrátí ten co jde směrem vzhůru a od kmene ven z koruny.Druhý výhon se nezakracuje a ponechá se jako plodící výhon.Nesnažte se tyto odrůdy stříhat jak ty ostatní(klasika řez),přijdete o velmi krásné plody.   Eduard Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 2.2.2007 21:18
Mám jednodušší tip. Jakmile stromek Rubínu vyroste, neřežte jej vůbec, jen prosvětlujte korunu. Obvykle to postačí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika