Pink Lady



Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?)
8.11.2013 22:47

Pane Paĺo, závidím Vám vaše pěstitelské podmínky.O tom, co si můžete dovolit se mě může jen zdát.Prosím, zdělte mi jak opravdu chutná Pink Lady vypěstovaná v podmínkách zahradkáře.Jablíčka jsou velmi lákavá.Vidím tuto drůdu poprvé mimo propagační materiály.Zkouším jít až na krajní mez možnosti pěstování v mých podmínách.Tímto testem je zatím Fuji ale dál to asi nepůjde.Moc pěkné - Mičurin II

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 167.108 (?), 8.11.2013 0:05, zobrazeno: 36015x

Napriek tomu, že sa medzi nami na fóre nájde aj taký, ktorému vadí dokonca aj to, že sa Pink Lady (Crips Pink) predáva v marketoch, myslím si, že si táto patentovaná odroda zaslúži väčšie rozšírenie u drobnopestovateľov, najmä v teplejších podmienkach. Chuťovo patrí totiž podobne ako Braeburn k jednotke medzi jablkami. Podobné je to aj so skladovateľnosťou plodov. Aromatika plodov je výraznejšia, kyselinka v šťavnatej a dosti pevnej dužnine je decentná a príjemne harmonizuje s cukrami. Podobne ako Braeburn nie je bohužiaľ tolerantná k chrastavitosti. Avšak napriek tomu, že neaplikujem chemickú ochranu, listy sú zdravé a na túto dobu neuveriteľne svieže zelené. Nechávam teda plody visať a naberať chuťovú kvalitu. Po nedeli má byť ešte celý týždeň slnečno a ranný mrazík mínus 2 nemôže úrode uškodiť.

Pink Lady 2013 zo západnej strany.
Pink Lady 2013 zo západnej strany.
Pokiaľ nepríde celodenný mráz, bude palmetka Pink Lady ešte dlho olistená.
Pokiaľ nepríde celodenný mráz, bude palmetka Pink Lady ešte dlho olistená.
Na najspodnejších ramienkach sú plody najmenej vyfarbené.
Na najspodnejších ramienkach sú plody najmenej vyfarbené.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 8.11.2013 18:28

Pink Lady ze Senice by mě zajímala, i když to, co se o ní píše, její pěstování spíše vylučuje. Například toto: Pěstování: Pink Lady ® vyžaduje velmi dlouhou vegetační dobu a horké podnebí, a proto je pěstována pouze v teplejších lokalitách (např. Jižní Africe, USA, jižní Evropě, v Austrálii a Novém Zélandu. Silný sluneční svit na podzim je nutný pro růžové zbarvení. Ani by mně tak nešlo o vybarvení, jako spíš o dobrou vnitřní kvalitu plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 145.37 (?), 8.11.2013 20:41

Chuť minuloročných Pink Lady som, Petře, popísal dňa 4.6.2013 vo vlákne Spomienka na jablká 2012. Vlani bol teplejší záver leta, v tomto roku zas bola príjemná jeseň= silný sluneční svit na podzim. Jablká majú opäť pink farbu šupky a verím, že aj chuť dužniny nesklame. Myslím si, že nemusíme závidieť Juhoafričanom či Novozélanďanom. Napriek dlhšej vegetačnej perióde sa dajú Pink Lady pestovať aj u nás- napr. v záhrade u p.Tondy na južnej Morave (vlákno Braeburn).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 161.61 (?), 8.11.2013 22:47

Pane Paĺo, závidím Vám vaše pěstitelské podmínky.O tom, co si můžete dovolit se mě může jen zdát.Prosím, zdělte mi jak opravdu chutná Pink Lady vypěstovaná v podmínkách zahradkáře.Jablíčka jsou velmi lákavá.Vidím tuto drůdu poprvé mimo propagační materiály.Zkouším jít až na krajní mez možnosti pěstování v mých podmínách.Tímto testem je zatím Fuji ale dál to asi nepůjde.Moc pěkné - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 145.37 (?), 8.11.2013 23:44

Ďakujem za pochvalu pane Vlastimile! Aj keď severovýchodný kút Záhorskej nížiny nie je taký teplý ako napr. Uhersko Hradišťsko či kraj pod Pálavou, stačia tieto podmienky pre dozretie "Ružovej" Lady. Vlani bol pre ňu lepší- teplejší ročník. Jablko je na reze dosť pevné, šťavnaté, s bielou dužninou. Chuť má výraznejšiu ako vôňu. Ten príjemný pocit príde až keď máte dužninu v ústach. Je nevtieravo voňavá a pritom nie je fádne sladká. Kyselinky sú v harmónii s cukrami. Keby jej chuť nebola skutočne pikantná, nemali by autori odrody či jej množitelia taký úspech. Zásluhu na ňom má istotne aj reklama. U tejto sorty je zaujímavé, že prvé plody vyzerali ako drobné pretiahnuté plánky. Navyše v mokrom a plesňovom roku 2010 plné chrastavitosti. Myslel som, že ide o podraz a predajca mi pod menom Pink Lady predal daaký šunt bez etikety na kmienku. Veľmi ma to trápilo, lebo som kvôli 1 stromčeku obetoval benzín na cestu až k maďarským hraniciam. Bol to však omyl v úsudku. Až po prevrúbľovaní stromčeka Lipnom a Rozelou sa ukázali na nepreštepených častiach palmety plody, ktoré som neskôr diagnostikoval ako nefalšovanú Pink Lady. Nevadí mi, že plodov nie je plná bednička. Človeka poteší na vianočnom stole misa pestrých jabĺk rôznych farieb a chutí, ako metrák Idaredov v pivnici.

Ako to vyzerá s Vaším Braeburnom, pane Vlastimile? Máte úrodu obranú? Plody máte dostatočne vyfarbené?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 11.11.2013 20:28

Myslím, Paľko, že na použitém termínu pana Vysloužila "marketové" odrůdy, není nic špatného. Můžeme ho kupříkladu použít i u Jonagoldu. Zajímavé je, že ani pan Polehla, ani pan Vinšálek Jonagold nebo jeho mutace nepěstují. Já už ho také nemám. Přitom je to zřejmě špičková odrůda. Asi se to leckomu nebude líbit, ale chutnal jsem dnes jeden svůj hůře vybarvený Rubín, naroubovaný ještě k tomu na letní odrůdě a také částečně zastíněný, ale i když byl v jeho chuti jen náznak Rubínu, přesto mně chutnal více, než po něm zkonzumovaná, v chuti mnohem plnější a dosti "jonathanová" Marnika. Rubínové odrůdy, to je prostě ONO, i když jsou jen v náznaku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 120.208 (?), 22.11.2013 15:51

Mohli by ste poskytnúť informáciu kde presne ste kúpili Pink Lady, hľadám túto odrodu už 3 roky po všetkých škôlkach a nič. Stále sa tu o nej píše ale v záhradníctvach o nej nikto nič nevie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 22.11.2013 20:31

Petře,
Jonagored pěstuji, loni jsem dal obrázek ve vlákně " Co právě sklízíte".  Lokalita mé zahrady je pro jeho pěstování jen kousíček před hranicí únosnosti. Naštěstí jsem ho vsadil na hodně osluněné a také chráněné místo. Plody má vynikající a zatím jsem problémy neměl, i když letos, po loňské vysoké úrodě, trochu vysadil.

Před pár lety jsem se rozloučil s původní odrůdou Jonagold, protože byla vysazena na částečně zastíněném místě a na konci zahrady vystavené studeným severovýchodním a východním větrům a navíc to byl zákrsek na M4. A tak chuť v některých letech nic moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 116.139 (?), 4.2.2014 21:44

To najlepšie si nechávam na koniec. Skvelá Ružová dáma Pink Lady (Cripps Pink) sa zachovala ceľkom odlišne ako Braeburn. Nielen že jej prospelo novembrové slnko na strome, ale naprosto odignorovala moju teplú pivnicu, resp. vďaka neskorému zberu bola teplou pivnicou ovplyvnená menej. Teraz začína ísť do zenitu. Dužnina je príjemne tvrdá, správne šťavnatá a nesmierne delikátna- navinule sladko voňavá. Milovníci vychutnávania nuancií odrôd vína by si prišli na svoje. Šupka nie je zbytočne tlstá a veľmi dobre odoláva skládkovým chorobám. Tak ako vlani: naprostá spokojnosť. Teraz neľutujem cesty 200 km za jediným stromčekom klubovej odrody. Naopak, ľutujem, že som polovicu palmetky Pink Lady prevrúbľoval rezistentmi. Tie už sú dávno za zenitom a zjedené. Kto okoštuje doma vypestovanú (nie podtrhnutú z marketu) Cripps Pink, istotne pochopí hodnotu tejto značky. Jednoznačne je to zatiaľ najchutnejšie jablko v mojej záhradke s vynikajúcimi skladovacími vlastnosťami. Odporúčam otestovať aj v stredných polohách na slnečnom stanovisku.

Pink Lady u mňa zatiaľ nemá konkurenta.
Pink Lady u mňa zatiaľ nemá konkurenta.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 116.139 (?), 4.2.2014 21:46

Opravujem preklep v poslednom slove: správne je myslené: stanovište= v rámci danej oblasti naslnečnejšie miesto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika