ovocné stromy a nadmořská výška



host - 44.124 (?)
10.4.2008 9:05

Osobně jsem se ještě nesetkal s tím, že by na degustaci odrůda Topaz byla lépe hodnocena než odrůda Rubín. Pokud se tyto odrůdy budou hodnotit v jejich optimální konzumní zralosti není to možné. Zvláště pokud bude Rubín pocházet z vyšší polohy, musí jednoznačně zvítězit.

Přestože odrůdu topaz relativně dlouho pěstuji, domnívám se, že v mnoha případech je více chválena než si zaslouží, např ve srovnání s odrůdou Goldstar, Otava atd.

           Milan Boštička

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 180.133 (?), 7.4.2008 23:38

Selenu neznám, ale pachuť rezistentů? To platí u révy. Tam je pachuť jednoznačná. Moderní rezistenty (Topaz, Blaník ap.) porážejí na degustacích často i Rubín.  Je třeba to ochutnat a pak teprve soudit. Pokud jablka vyhrávají degustace, je to pro mě celkem objektivní zhodnocení jejich kvalit.

Možná ta Selena nějakou pachuť mít bude, ale tvrdit na základě tohoto, že rezistenty nejsou dobré a proto radši budu pěstovat a stříkat klasické odrůdy mi připadá zavádějící. Ikdyž jak říkáte proti gustu...

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.150 (?), 9.4.2008 14:58

Díky za názory, jsem běžný konzument a tak to určitě nepoznám, navíc upřednostňuji pěstování bez chemického ošetření, pokud je to jen trochu možné, takže rezistentní odrůdy u mě vyhrávají. Ještě jednou díky za cenné rady, J.Š.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.124 (?), 10.4.2008 9:05

Osobně jsem se ještě nesetkal s tím, že by na degustaci odrůda Topaz byla lépe hodnocena než odrůda Rubín. Pokud se tyto odrůdy budou hodnotit v jejich optimální konzumní zralosti není to možné. Zvláště pokud bude Rubín pocházet z vyšší polohy, musí jednoznačně zvítězit.

Přestože odrůdu topaz relativně dlouho pěstuji, domnívám se, že v mnoha případech je více chválena než si zaslouží, např ve srovnání s odrůdou Goldstar, Otava atd.

           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 10.4.2008 9:37

Jistě, mezi Střížovickými odrůdymi je mnoho kvalitních. Mají ale některé nedostatky. Mě se třeba ta Otava také líbí. Goldstar a Topaz do vyšších poloh moc nebudou. Otava nevím. Možná by byla dobrá Rubinola, Jonalord, Blaník.

Složku s degustacema tu bohužel nemám, ale někde jsem to viděl. Taky mě to překvapuje. Vždyť těm důchodcům co na degustace choděj se musí špatně žvýkat.

Je ale pravda, že výsledky z degustací je třeba brát s rezervou. Ve sklepě se jablka projeví uplně jinak, což je mimochodem důvod proč při degustacích dopadá Coxova tak špatně.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 10.4.2008 16:08

Ony ty degustace je třeba brát s rezervou. Při patnáctém vzorečku jsem byl tak zblblý, že kdyby mi tam podstrčili syrový brambor, oznámkoval bych jej taky. Stačí, když je některá odrůda degustována před nebo po ideální době konzumní zralosti a hodnocení bude značně odchylné.
   Jak praví pan Boštička, zejména v našich syrových polohách, jablko, které by překonalo Rubín v optimální zralosti  - a že je pěkně dlouhá -  se ještě nenarodilo. Možná ještě Dezert, ale podzimní sorty nehrajou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Věra Hýlová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 81.95 (?), 12.4.2008 22:00

Pro paní Janu.

Malá poznámka k době výsadby právě v chladných a vlhkých oblastech. Po vlastních zkušenostech bych doporučovala preferovat podzimní dobu výsadby, v našich 700 m n.m. pouze do konce října (a to nesmí přijít příliš brzy mráz a sníh). Stromky se stihnou usadit, zakořenit, na jaře dobře využijí vláhu z tajícího sněhu, raší později v patřičný čas a i bez zálivky snášejí případné přísušky pozdního jara. Sice jsme občas zažívali "infarktové" stavy při nákupu stromků (ve školkách bývají některé odrůdy až po půlce října) i při výsadbě (aby o tom jednom či druhém víkendu bylo slušné počasí), ale výsledek stojí za to, během posledních mnoha let se nestalo, že by se stromek neujal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.25 (?), 13.4.2008 14:07

Paní Věro, děkuji za rady,

s podzimní výsadbou již počítáme. Budu kontaktovat přímo školky tady v okolí, takže doufám, že se domluvím i na termínu, jámy na stromky vykopeme s předstihem, což nám taky pomůže. Jelikož máme chatu v oblasti, kde se moc často sníh neprohrnuje, bude s počasím asi největší potíž. Zajímalo by mě,  pro jaké odrůdy jste se rozhodli vy a jak jste spokojeni.

Díky za odpověď, Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Věra Hýlová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 81.95 (?), 14.4.2008 19:38

Co se týče odrůd ovocných stromů, podívejte se, prosím, na příspěvek Výchovný řez vysokomnenů z 2.1.08, kde jsem o odrůdách psala. Náš sad totiž založil otec už skoro před 40 lety. Z drobného ovoce se daří rybízy, angrešt (ale sehnat šlechtěný keřový angrešt je problém, o rezistentech ani nemluvím), stromkové angrešty a rybízy jsou u nás zcela nevhodné - korunky láme sníh. Skvělou chuť, sice na úkor výnosnosti, ale nesrovnatelně aromatičtější a výraznější, mají zahradní jahody (nějaké méně náročné jednouplodící). Přeju hodně zdaru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika