Opravný řez Admirálu na M9



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?) 
18.3.2016 10:05

Já si myslím, že je naprosto zbytečné se zde rozčilovat, ani výrazy jako "odborníci" sem nepatří. Neboť všechny cesty vedou do Říma.

Štíhlé vřeteno by mělo být zapěstováno už druhým, nejvýše třetím rokem po výsadbě, obzvláště u takové odrůdy jako Admirál. Není pravda, že nejspodnější větve zůstanou ve výšce jeden metr.  Po dosažení konečné výšky 2-2,4m a opětovném sesazováním vedoucího výhonu vyrazí výhony i ve spodní části kmínku. Daleko důležitější je docílit u stávajících výhonů tupého úhlu odklonu.

Třeba i slaběji rostoucí Rozela. Kdysi jsem si ji objednal u jedné ornitologické organizace, která prováděla zásilkový prodej ovocných stromků. Přišel stromek na podnoži M 26 s výškou korunky 1m a angrešt Pax se dvěma korunkami nad sebou. No hrůza.
Nic jsem nesesazoval, jen odstranil nadpočetné výhony, ostatní zatížil do podvodorovné polohy a silně zkrátil terminál. Za 3 roky štíhlé vřeteno bylo hotové s výškou kmínku 4ocm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 20.3.2016 8:39

Ešte k debate o podpníkoch a zaradení stromčeka do určitého tvaru, 2 kazuistiky vyslovene na odľahčenie a pobavenie.

1. Som Florina na M-9 (viď obrázok z jesene 2015), zasadená v r.2006. Vidno že nie som žiadna miss-ka, moje miery: výška kmienka 75cm, šírka koruny 2,80m, výška koruny 3,0m. Pôvodne som mala byť zákrpok, ale akosi sa mi chcelo rásť a rásť, a tak môj opatrovateľ musel improvizovať. Vždy hrozne nadáva, keď pri okopávaní pôdy podo mnou musí ísť do kolien. Ale keď koncom sept.2015 zo mňa obral 6 plných plastových bedničiek pekných Floriniek, tak nenadával. Len si tak potichu precedil popod fúzy: "90kg jabĺk z M-9-ny, teda... ".

zahrada
zahrada
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 20.3.2016 9:03

Kazuistika 2:

Som moruša čierna. Pri zasadení som bola krásny vysokokmeň, korunu som mala vo výške 2m. Ale poškodené korene, a tak kmeň vyschol. Z posledných síl som začala rašiť tesne nad miestom štepenia. Môj opatrovateľ to nevzdal a vzniklo takéto čudo. Výška kmienka: 30cm. Výška koruny: 5,5 metra. Som celkom na konci záhrady, takmer pri plote, takže svojím bizardným tvarom neprekážam. Napokon sa ukázal byť aj trochu výhodou, lebo nado mnou sú elektrické drôty a keby som bola vysokokmeň, tak by bol problém ma udržať pod nimi. Mne to môj opatrovateľ nepovedal, ale začula som ako hovorí susedovi, že by ma nevymenil za žiadny iný strom (problémové detičky bývajú najmilovanejšie).

P.S.: Niekedy niečo plánujeme, ale príroda to zmení. Dnes je často trend stromy doslova "vydojiť", znásilňovať ich do rôznych tvarov, vyžmýkať a potom odkopnúť. Používame hrozné slová (cost-benefit, náklady, návratnosť, zisk...), a často si neuvedomujeme, že stromy patria k najúžasnejším živým bytostiam na tejto planéte. A že bez nich by sme nemohli ani dýchať (fyzicky), a asi by sme sa bez ich krásy zadusili aj psychicky. A v mnohom nás predčia. Iste, ľahko sa mi hovorí ako hoby-záhradníkovi, zrejme by som mal iný názor ako veľkovýrobca ovocia... Ale som nesmierne rád, že si môžem krásu stromov vychutnávať z tejto pozície a brať ich ako svojich partnerov, a vždy znova a znova môcť užasnúť nad zázrakom života.

zahrada
zahrada
zahrada
zahrada
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 20.3.2016 9:50

Moc hezky jste to, p. Hlavatý, napsal. A jsou to krásné ukázky.  Člověk něco chce a stromek nebo keř si říká o něco jiného.

Také se mi v minulosti staly různé případy. Jeden z mých Šampionů trpěl gumovitostí dřeva, důsledně jsem musel napadené větve odstraňovat a tak jsem nikdy nedocílil pohledného zákrsku. Přesto stromek nějak rostl a dával kvalitní plody. Trochu z jiného soudku jsem míval problém s korunkou odrůdy Close, přesto plody byly nádherné a výtečné chuti.

Ne vždy je možné, aby vše bylo jak z učebnice. Kdysi dávno, když jsem byl ještě mladý a hloupější než dnes, jsem se pokoušel znásilňovat kanadský javor do určitého tvaru. Ten si však nechtěl nechat říct, a tak jsem to po pár letech vzdal. Když se z něho později stal nádherný keř, v duchu jsem se mu musel omluvit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 20.3.2016 10:08

Ďakujem za podporu, pán Vinšálek. To čo píšete - že nie je možné aby vždy bolo všetko podľa učebnice - je veľká pravda. A aj s tým vekom - tiež som v mladosti (a z hlúposti) napáchal na stromkoch dosť hriechov, ale s tým sa tu chváliť nebudem. Aj na to slúži toto fórum, aby sme sa poučili a zbytočne neopakovali chyby iných.  S pozdravom I.H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 73.186 (?), 20.3.2016 15:04

Předpokládám, že jste to myslel takto zhruba


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 73.186 (?), 20.3.2016 15:07

ať vyfotím jak vyfotím, vždycky se to automaticky převrátí naležeto...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.2 (?), 20.3.2016 15:28

Není problém.1)Ze svého aparátu, nebo telefonu uložte fotografii npř. na plochuPC,2)následně na ploše PC kliknete pravým tlačítkem, a vyberete možnost natočit(do požadované polohy),3)pak odešlete foto pod svůj článek na server npř. Zahrada.czwink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 73.186 (?), 20.3.2016 19:52
Fotku nahravam z hardu, kde je nastojato. Pokud ji obratim na bok, nahraje se stejne😞
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 20.3.2016 15:31

Ano, asi takto, dobře,že jste nechal ty dva spodní letorosty.Na předchozích snímcích nabyla jajich velikost a síla dostatečně vidět.Pravý zkraťte o polovinu a levý o 2/3 délky.Na budoucí terminál vyberte jeden letorost z horních tří pupenů (čípků).Počkejte, který bude nejvitálnější. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika